Muzyka

GAZPACHO + PURE REASON REVOLUTION

GAZPACHO


Założony w 1996 roku sekstet z Oslo po raz kolejny zaprezentuje się przed polską publicznością. Gazpacho, jak wskazuje kulinarne określenie, to zimna zupa pełna warzyw i niespodziewanych ingrediencji. Zawsze nieprzewidywalna, smakująca za każdym razem inaczej. Muzyka sekstetu jest równie ciekawa, frapująca, pełna barw i po prostu... smakowita.

Od wydania w 2002 roku debiutanckiej EP-ki Get It While It's Cold (37°C), aż po ukazanie się w 2018 roku świetnego Soyuz akcje Gazpacho zwyżkują na muzycznej giełdzie. Dzięki nawiązaniu współpracy z Marillion (w 2003 roku Brytyjczycy zaproponowali debiutantom z Norwegii rolę supportu na trasie koncertowej promującej ówczesny krążek wyspiarzy Marbles) muzycy Gazpacho pokazali "na żywo" swój wielki muzyczny talent. W tym samym roku w sprzedaży ukazał się ich wydany własnym sumptem debiutancki album "Bravo". Rok później na sklepowe półki trafiło When Earth Lets Go. Pomimo świetnych recenzji i kolejnej trasy z Marillion, młodzi muzycy nadal nie podpisali kontraktu płytowego. Wyciągnięta po raz kolejny przez Steve'a Hogartha pomocna dłoń zaowocowała wydaniem pod skrzydłami Racket Records trzeciego albumu grupy Firebird (2005). Muzycy ruszyli w kolejną trasę koncertową, oczywiście z... Marillion.

Na kolejny krążek przyszło miłośnikom zespołu poczekać do 2007 roku. Wydany w lutym Night to w przeciwieństwie do trzech poprzednich płyt album koncepcyjny. Muzycy porzucili krótkie, zwarte formy muzyczne na rzecz rozbudowanej, wielowątkowej opowieści, o kojarzących się nieco z twórczością Kieślowskiego, zbiegach okoliczności, przypadkach, podróżach w czasie i przestrzeni.

Swoistym "opus magnum" w dyskografii zespołu jest wydana w 2009 roku znakomita Tick-Tock. Oparta na twórczości Antoine'a de Saint-Exupery opowieść zafascynowała nie tylko fanów, ale także krytyków. Nie było dla nikogo zaskoczeniem świetne przyjęcie także kolejnego albumu Norwegów Missa Atropos (2010). Pod banderą brytyjskiej wytwórni Kscope muzycy wydali koncertowy album London (2011) oraz znów bardzo dobrze przyjęty studyjny March of Ghosts (2012).

Podobnie dobre przyjęcie towarzyszyło kolejnym wydawnictwom Norwegów - albumom Demon, Molok i Soyuz.

Aktualnie zespół kończy przygotowywać swój najnowszy album, który ukaże się w połowie roku.

Symfoniczne brzmienia, skandynawska jakość muzyki oraz przejmujący głos Jana Henrika Ohme będą waszymi przewodnikami po pięknym świecie Gazpacho.

SKŁAD ZESPOŁU:

Jan-Henrik Ohme - voc
Jon-Arne Vilbo - g
Thomas Andersen - kbds, progr
Robert Johansen - dr
Kristian Torp - bg
Mikael Kromer - viol, mdl

PURE REASON REVOLUTION


Czy ktokolwiek mógł spodziewać się, że po 10 latach ciszy wznowi działalność jedna z najbardziej obiecujących formacji rockowych pierwszej dekady XXI wieku?

A tak właśnie się stało! Pure Reason Revolution powracają i wciąż na ich czele stoją Chloe Alper i Jon Courtney.

W kwietniu ukazuje się ich nowe dzieło - "Eupnea" i ci którzy już je słyszeli uważają, że wstrząśnie muzycznym rynkiem. Jest ekscytujące, progresywne, melodyjne i nowoczesne. W poszczególnych kompozycjach można odnaleźć najlepsze elementy albumów The Dark Third, Hammer And Anvil i Amor Vincit Omnia, ale nowy jako całość przewyższa je pod każdym względem.

Filmowe pejzaże dźwiękowe Hammer And Anvil? Tak! Mroczna atmosfera i elektronika Amor Vincit Omnia? Tak. Chwalebny psych-prog ich debiutu? Też!

W okresie 10-letniej rozłąki Jon założył z wokalistką Sammi Doll formację Bullet Height, by później zdecydować się na długi rozbrat z muzyką.

"Nie stworzyłem żadnej nowej muzyki przez spory czas, a potem naszły mnie myśli: "gdzie jestem?","kim jestem?" - to było jak muzyczny reset czy coś takiego. Wróciłem do studia i to, co zacząłem robić, było o wiele bardziej progresywne. Pomyślałem: "no cóż, to nie pasuje do Bullet Height, ale to pasuje do… Pure Reason! I wtedy pomyślałem, muszę zadzwonić do Chloe…"

Chloe w czasie wolnym od PRR próbowała swoich sił w nowej formacji - Tiny Giant (duecie z Mattem Collisem), przygotowywała też piosenki z Tomem Bellamy (z The Cooper Temple Clause).

Pewnego dnia zadzwonił Jon…

Chloe była zachwycona pomysłem reaktywacji zespołu. Jon nawiązał też kontakt z Gregiem Jongiem, eks-gitarzystą zespołu i w ten sposób było ich już troje entuzjastów reaktywacji PRR.

Kiedy Pure Reason Revolution wystąpili w czerwcu 2019 na Midsummer Prog Festival w Holandii, reaktywacja stała się faktem.

Teraz czekamy na ich nowy album i wspólne koncerty z Gazpacho.

To będą dwa fantastyczne wieczory w Warszawie i Poznaniu.


SKŁAD ZESPOŁU:
Jon Courtney - vocals, guitars, keyboards
Chloë Alper - vocals, bass guitars, keyboards
kup bilety POZNAŃ
U Bazyla 2021-10-09
kup bilety WARSZAWA
Progresja 2021-10-08
od: 16 pazdziernika 2020
do: 17 pazdziernika 2020

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: eventim
przysłano: 21 marca 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca