Muzyka

Poprawiny Folkowiska, czyli muzyka i teatr, wykłady i warsztaty raz jeszcze w Gorajcu

 

Poprawiny Folkowiska zaczynają się już 1 sierpnia o godz. 16:00

 

W sobotę 1 sierpnia wyjątkowym wehikułem czasu w Gorajcu wyruszymy w podróż w czasie i przestrzeni. Tym razem podczas corocznych Poprawin Folkowiska uczestnicy skupią swoją uwagę na perle architektury drewnianej Podkarpacia cerkwi w Gorajcu. To ona pozwoli nam przenieść się w świat muzyki, opowieści i legend, a wszystko pod szyldem Dnia Otwartego Cerkwi w Gorajcu.

Podczas wydarzenia zaplanowanego we wsi Gorajec zagrają jedne z najbardziej znanych folkowych zespołów na polskiej scenie muzycznej, a wśród nich Orkiestra Świętego Mikołaja, grupa Żmij czy Gooral. Podczas specjalnego koncertu we wnętrzu XVI wiecznej świątyni pieśni białym śpiewem wykona grupa Traditune, a w mroki historii przeniesie nas zespół Odpust Zupełny. Rozświetli je natomiast występ teatru ognia Utopia z Zamościa. Jak zwykle spotkania w Gorajcu wypełnią też rajdy, wykłady i warsztaty. 

 

Zobacz film z tegorocznego Folkowiska w Chutorze Gorajec: Koncert z 10 lipca 2020

 

Grupa Traditune to laureat konkursu młodych talentów Nowe Źródła,

który odbył się podczas Festiwalu Folkowisko w połowie lipca. Odbywające się po raz trzeci Poprawiny Folkowiska to impreza uzupełniająca letni kalendarz wydarzeń muzycznych w tej wyjątkowej podkarpackiej wsi.  Jest to święto kultury tradycyjnej wieloetnicznego pogranicza. W tym roku odbywa się według nowych zasad związanych z epidemią COVID-19. Dlatego każdy uczestnik wydarzenia obowiązany jest do posiadania maseczki, a plenerowych koncertów wysłuchać można z własnych kocyków, w myśl zasady twój kocyk twoim królestwem. Tego typu rozwiązania pozwalają uczestnikom Poprawin Folkowiska zachować obowiązkowy dystans społeczny.Ponieważ projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego, wstęp na koncerty w ramach Dnia Otwartego Cerkwi w Gorajcu jest wolny. Z powodów epidemicznych jednak liczba miejsc jest ograniczona do 300 osób.  Poprawiny Folkowiska rozpoczną się o godz. 16.00 w sobotę 1 sierpnia. Stowarzyszenie Folkowisko namawia również darczyńców do wsparcia finansowego działań poprzez przekazywanie darowizn na cele statutowe organizacji poprzez stronę stowarzyszeniefolkowisko.pl. Stowarzyszenie Folkowisko jest inicjatorem licznych wydarzeń kulturalnych, od znanego w całej Europie Festiwalu Folkowisko, poprzez organizowany w rocznicę zniesienia pańszczyzny Dzień Wolności Chłopskiej po prowadzony z dużą energią Gorajecki Uniwersytet Ludowy.  

 

Dzień Otwarty Cerkwi w Gorajcu jest częścią szerszych działań Stowarzyszenia Folkowisko związanych z tym przepięknym zabytkowym obiektem.

 

Równolegle trwają prace nad audioprzewodnikiem oraz filmem o świątyni, a mieszkańcy odbywają specjalny kurs dla społecznych przewodników po obiekcie. Wraz z początkiem sierpnia w Gorajcu ruszy wyjątkowy dyżur przewodnicki. To mieszkańcy wsi będący gospodarzami w swojej świątyni podjęli się roli przewodników licznie przybywających do miejscowości turystów. Choć we wsi mieszka zaledwie 41 osób, to wszyscy czujemy się odpowiedzialni za to miejsce i chcemy je udostępniać naszym gościom – mówi sołtys wsi Henryk Nienajadło. Od teraz pięcioro mieszkańców Gorajca pełnić będzie telefoniczny dyżur przewodnicki i jeśli pozwolą im czas to oprowadzać będą turystów po obiekcie. Żeby skorzystać z tej opcji zwiedzania wystarczy wcześniej telefonicznie umówić się, lub będąc w Gorajcu zadzwonić do któregoś z dyżurujących mieszkańców, a na pewno otworzy świątynię. Turystów najczęściej po obiekcie oprowadza Jolanta Piotrowska. Od kiedy przeszłam na emeryturę mam więcej czasu, a że byłam nauczycielką to uwielbia kontakt z ludźmi – opowiada społeczna przewodniczka. Również nowi mieszkańcy wsi włączyli się w inicjatywę. Dzięki kursowi przewodnickiemu poznajemy historię tej pięknej wsi, w której mieszkamy od roku – podkreśla jedna z kursantek Rozalia Cencora. 

 

Gorajecka cerkiew wybudowana w 1586 roku jest jedną z najstarszych drewnianych świątyń w Polsce. Obecnie powoli odzyskuje blask. Po remoncie bryły zewnętrznej właśnie rozpoczęły się prace renowacyjne wnętrza świątyni. Z potrzebnych 370 tys zł zdobyliśmy już 50 tys zł. podkreśla Henryk  Nienajadło. Dotacje na remont świątyni przekazały Urząd Miasta i Gminy Cieszanów oraz Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu. Liczymy na kolejne środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, bo sami jako mała wieś tego nie udźwigniemy – dodaje gospodarz miejscowości. 

 

Mieszkańcy postanowili, że do wsi powinny powrócić też dzwony, które zaginęły w okresie II Wojny Światowej. Szukamy ich bezskutecznie od kilku lat, ponoć ukryte zostały w jednej z gorajeckich studni, tylko nie wiemy której – opowiada mieszkaniec wsi Zbigniew Bliziński. Kilka już spenetrowaliśmy, ale bezskutecznie – dodaje. Dlatego mieszkańcy podjęli inicjatywę zakupu nowych dzwonów. Chcą je nazwać tak jak te dawne Piotr, Paweł i Jan. Zamówienie złożone zostało już w odlewni dzwonów w Orłach i w przyszłym roku głos dzwonów znów zabrzmi w Gorajcu. 

Te wszystkie społeczne działania, pokazują olbrzymie zaangażowanie tej niewielkiej, bo liczącej zaledwie 41 osób społeczności. Dzięki aktywności mieszkańców oraz wsparciu licznych ambasadorów i przyjaciół Gorajec stał się jedną z najbardziej znanych podkarpackich wsi w Polsce. 

 

Informacje na temat  Poprawin Folkowiska czyli Dnia Otwartego Cerkwi w Gorajcu oraz Festiwalu Folkowisko znajdują się na stronie www.folkowisko.pl oraz stowarzyszeniefolkowisko.pl

 

1 sierpnia 2020, 16:00 Cerkwia w Gorajcu
Gorajec

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 30 lipca 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca