Muzyka

Jak przechowywać płyty winylowe?

Kiedy nastała era kaset magnetofonowych, a następnie płyt CD, wydawało się, że płyty winylowe na dobre odejdą do lamusa. Tymczasem stały się nie lada gratką dla koneserów muzyki, a od kilku lat ich popularność systematycznie rośnie. Nikogo nie dziwią więc mniejsze lub większe domowe kolekcje. Pojawia się jednak pytanie: jak przechowywać płyty winylowe, by nie utraciły jakości?

Ważna pozycja przechowywania

Delikatna powierzchnia to obok analogowego brzmienia oraz kultowego wyglądu jedna ze specyficznych cech, którymi odznaczają się płyty winylowe. Przechowywanie tak wrażliwych nośników dźwięku wymaga zatem szczególnej troski. Wbrew jednak pozorom nie jest trudne. Wystarczy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

 

Pierwszą z nich jest pozycja. Płyty winylowe należy zawsze przechowywać w pozycji pionowej. Pozwala to bowiem w równomierny sposób rozłożyć ich ciężar. Winyle układane jeden na drugim narażone są na odkształcenia i deformacje, co pogarsza jakość dźwięku, a co za tym idzie obniża wartość krążków.

Prawidłową pozycję przechowywania płyt winylowych zapewnią specjalne stojaki, segregatory oraz walizki.

 

Są one łatwo dostępne w sieci. W ostateczności winyle można przechowywać w tekturowym pudle o odpowiednim rozmiarze. Nie prezentuje się to jednak najlepiej. Jeśli dysponujesz sporą kolekcją płyt winylowych, możesz kupić cały regał, na którym umieścisz krążki. Odpowiedni mebel należycie wyeksponuje winyle, a zarazem zapewni właściwe warunki przechowywania.

Temperatura i wilgotność powietrza

Płyty winylowe wykazują szczególną wrażliwość na ciepło oraz wilgoć. Nie mogą być zatem przechowywane w miejscach, gdzie temperatura sięga powyżej 35 st. Celsjusza lub jest ujemna. Urządzenie biblioteczki na strychu lub niewłaściwie zaizolowanym poddaszu nie jest więc dobrym pomysłem.

 

Winyli nie należy również trzymać w piwnicy lub innych zawilgoconych pomieszczeniach. Pod wpływem wilgoci kolekcja może ulec niemal całkowitemu zniszczeniu. Jeżeli jednak w Twoim mieszkaniu lub domu panują niekorzystne warunki, nie oznacza to, że musisz zrezygnować ze swojej kolekcji. Wystarczy, że zaopatrzysz się w specjalny pojemnik do przechowywania winyli, a wilgoć im nie zagrozi.

Opakowanie i światło

Nie bez powodu winyle sprzedawane są w kopercie wewnętrznej i tekturowej okładce. Elementy te zabezpieczają płytę przed powstawaniem wgłębień oraz kurzem. Wbrew pozorom ten ostatni może być szczególnie niebezpieczny dla krążka. Trudno go bowiem usunąć bez porysowania żłobień, co, jak zostało wspomniane, obniża jakość dźwięku.

 

Oryginalną kopertę wewnętrzną warto wymienić na kopertę wyposażoną w folię antystatyczną. Zapobiega ona nie tylko osiadaniu kurzu, ale i powstawaniu ładunków elektrostatycznych, które podczas odtwarzania płyty rozładowują się i wydają charakterystyczne trzaski. Przeszkadza to w przyjemnym odbiorze muzyki.

 

Również okładkom płyt winylowych należy się dodatkowa ochrona. To nierzadko prawdziwe dzieła sztuki. Warto je więc zabezpieczyć przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. W tej roli doskonale sprawdzają się specjalne folie ochronne. Zabezpieczają one okładkę i przed drobnymi uszkodzeniami, i przed kurzem.

 

Dla okładki zabójcze jest również światło. Długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne może bowiem doprowadzić do wyblaknięcia kolorów. Odpowiednia folia ochronna zabezpieczy okładkę także przed tym.

Płyty winylowe wymagają szczególnej troski. Warto więc poświęcić kilka chwil i poznać tajniki ich prawidłowego przechowywania, zwłaszcza że nie są to skomplikowane kwestie. Winyle odwdzięczą się za to pięknym dźwiękiem.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 pazdziernika 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca