Muzyka

Wystartowała pierwsza edycja songwriterskiego konkursu im. Roberta Brylewskiego „Czekamy, czekamy!”

W czwartek, 19 listopada ogłoszony został songwriterski konkurs im. Roberta Brylewskiego „Czekamy, czekamy!”. Patron-legenda, wokalista, gitarzysta, kompozytor i przede wszystkim współzałożyciel punkrockowych zespołów Kryzys i Brygada Kryzys czy reggaeowego Izraela uosabia ideę inicjatywy – poszukiwanie niezależności artystycznej w bieżącym dyskursie publicznym.

 

 

Gdy na skutek pandemii wykonania sceniczne tracą rację bytu, konkurs ma być alternatywną przestrzenią twórczą. Dla uczestników - tak debiutantów, jak i doświadczonych autorów - jest to możliwość wzięcia udziału w artystycznym przedsięwzięciu na ogólnopolską skalę - choć wirtualnie.

 

Spośród nadesłanych na platformę konkursową zgłoszeń, wyłonionych zostanie dwóch zwycięzców, których piosenki zostaną zrealizowane pod opieką producentów Pawła Krawczyka (zespół Hey) i Marcina Zabrockiego (pomysłodawcy i dyrektora konkursu) oraz wydane przez Mystic Production. W puli jest także nagroda pieniężna, opieka prawna oferowana zwycięzcom konkursu przez kancelarię PraKreacja i zagwarantowany udział w Festiwalu Fama.

 

Inspiracją do konkursu jest jubileusz Poleskiego Ośrodka Sztuki w Łodzi. Nazwa „Czekamy, czekamy!” to fragment utworu-manifestu Brygady Kryzys, z tekstem Tomasza Lipińskiego i w jego przejmującym wykonaniu do transowej muzyki Roberta Brylewskiego. Kompozycja otwierająca album „Brygada Kryzys” w zawoalowany sposób opowiada o nadchodzącym zwycięstwie Solidarności (tytuł utworu „Centrala” odwołuje się do historycznych wydarzeń w Stoczni Gdańskiej). Poleski Ośrodek Sztuki, obchodzący 50 rocznicę istnienia, liczy na prace konkursowe, które uwzględniając - bądź łamiąc - współczesny dyskurs publiczny, będą nawiązywały do ducha twórczości Brylewskiego.

 

Inicjatywie towarzyszą uznani artyści i przedstawiciele środowiska muzycznego tworzący jury w składzie: Ewa i Sara Brylewskie, Katarzyna Nosowska, Piotr Rogucki, Paweł Krawczyk, Adam Lewartowski, Małgorzata Halber, Artur Rawicz, Jarosław Szubrycht, Marcin Tercjak, Bartłomiej Chaciński, Krzysztof Grabowski, Sławomir Przybył i Marcin Zabrocki. Grono to wskaże jednego zwycięzcę, drugi zostanie wyłoniony w głosowaniu samych uczestników. W ten sposób idea głosowania publiczności przybierze niespotykaną powszechnie formułę, w której uczestnicy są zarazem publicznością.

 

Zwycięskie aranżacje usłyszymy na początku 2021 roku.

 

Zgłoszenia przyjmowane są do 20 grudnia w formie elektronicznej na stronie Czekamy.pos.lodz.pl. Powinny zawierać oryginalny tekst i muzykę w formie fortepianówki lub pliku audio w języku polskim.

 

Konkurs powołuje Poleski Ośrodek Sztuki we współpracy z Festiwalem Fama, Polskim Radiem Łódź i Mystic Production. Partnerem konkursu jest Fuzja – miastotwórczy projekt Echo Investment powstający w Łodzi na pofabrycznych terenach dawnej fabryki Karola Scheiblera i PraKreacja zapewniająca opiekę prawną uczestnikom konkursu.

 

Szczegóły dot. konkursu i warunków zgłoszeń znajdują się na stronie czekamy.pos.lodz.pl

 

Kontakt dla mediów:

Andrzej Sieczkowski

a.sieczkowski@pos.lodz.pl

 

Kontakt dla uczestników:

Adam Lewartowski:

a.lewartowski@pos.lodz.pl

 

 

Patronat medialny:
Wywrota


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 20 listopada 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca