Muzyka

Bramka szumów do czego służy i czy jest potrzebna?

Czym jest bramka szumów? Tylu ilu jest zwolenników tego urządzenia wśród gitarzystów, tyle też można znaleźć przeciwników tego rozwiązania. Obydwie strony mają swoje rację, bo tak jak to bywa w przypadku tego rodzaju urządzeń ingerujących w brzmienie ma ono swoje duże plusy, ale również nie obejdzie się bez minusów. Bramka szumów jak sama nazwa wskazuje jest urządzeniem służącym do eliminacji niepotrzebnych szumów. To jest priorytetowe zadanie bramki szumów, które zresztą w dużej części wypełnia. Oczywiście nie jest to urządzenie, bez którego gitarzysta nie mógłby dobrze funkcjonować, zresztą jest cała rzesza gitarzystów, którzy nie wykorzystują bramki szumów. Zwłaszcza na początku, każdy muzyk wpierw koncentruje się na zakupie odpowiednio dobrej gitary, dobrego wzmacniacza, kabla, a dopiero w kolejnym etapie zastanawiamy się w jaki sposób możemy jeszcze swoje brzmienie udoskonalić. I tu przychodzą nam z pomocą wszelkiego rodzaju efekty gitarowe, przestery, korektory oraz omawiana bramka szumów.

 

Dlaczego są przeciwnicy bramki szumów?

 

Można by się zastanowić skąd się wzięli przeciwnicy tego urządzenia, skoro jest one w gruncie rzeczy takie dobre i spełnia swoje zadanie. Jak już na wstępie powiedzieliśmy oprócz bardzo dużych plusów tego urządzenia znajdziemy również i jego minusy. I do takich podstawowych argumentów, które wytaczają przeciwnicy należy to, że bramka szumów wraz z wyeliminowaniem niepożądanych szumów eliminuje naturalne brzmienie gitary poprzez wy-płaszczenie tego brzmienia, a to z kolei psuje naturalną dynamikę. Jest w tym oczywiście dużo prawdy, ale tu warto rozważyć, dlaczego tak się dzieje. 

Podstawa to dobre ustawienie i załączać wtedy, kiedy to konieczne?

 

Przede wszystkim wszystko powinno być dobrze wypośrodkowane. Nie możemy oczekiwać super dynamicznego brzmienia jak na ful wyeliminujemy do maksimum wszystkie szumy. Zatem nasza bramka szumów nigdy też nie powinna pracować na 100% swoich możliwości, bo naturalną koleją rzeczy będzie to, że wraz z eliminacją szumów również wyeliminowana zostanie naturalna dynamika brzmienia. Po za tym nie zawsze ta bramka szumów jest nam potrzebna. Warto zatem zastanowić się, czy w danym utworze akurat ta bramka szumów jest konieczna, czy może niekoniecznie. Pamiętajcie, że bramka szumów jest urządzeniem dodatkowym a nie podstawowym. Załączamy ją wtedy, kiedy jest to wskazane i rzeczywiście konieczne. I tak na pewno bramkę szumów warto załączać np.: w momencie używania mocno nasyconego brzmienia. Wtedy to przy głośnym i ostrym graniu wzmacniacze potrafią wygenerować więcej szumów i brumienia niż samego brzmienia gitarowego. W takim przypadku użycie bramki szumów jest jak najbardziej zasadne. Generalnie bramki szumów są wskazane przy graniu na dużej mocy, kiedy to nawet nic nie gramy szumy wydobywające się z pieców potrafią być dość mocno uciążliwe dla nas i otoczenia. Również warto taką bramkę sobie sprawić, jeżeli pracujemy na wzmacniaczu lampowym. Lampa bowiem zbiera bardzo dużo szumów i różnego rodzaju niepotrzebnych częstotliwości dźwiękowych również tych pochodzących z urządzeń pozostałych członków zespołu. Wiec, przy wzmacniaczach lampowych, zwłaszcza kiedy gamy na dużej mocy bramka szumów jest bardzo dobrym rozwiązaniem.  

 

Jakość bramki

 

I tu dochodzimy do setna problemu, bo wszystkie te wątpliwości, które przytaczane są przez przeciwników bramek szumów tak naprawdę mogą zostać rozwiane jak użyjemy odpowiednio dobrej jakości urządzenia. Logiczne jest, że jak wepniemy do gitary słabej jakości bramkę, to w momencie eliminacji szumów wyeliminuje ona nam również i naturalne brzmienie naszej gitary. Jeżeli tak ma być, to oczywiście lepiej takiej bramki nie używać wcale. Natomiast jeżeli będziemy mieć dobrą bramkę szumów, to przy prawidłowym ustawieniu zachowamy nasze naturalne brzmienie wraz z jego dynamiką przy jednoczesnej eliminacji niepotrzebnych szumów. Oczywiście pamiętajmy o rozsądku i to co powyżej zostało napisane, by bramka nie pracowała na 100% swoich możliwości.  Ustawiając bramkę szumów, musimy przede wszystkim znaleźć ten neutralny punk, który nie będzie miał wpływu ani na dynamikę, ani na jakość brzmienie. Nie przeciągajmy na siłę i szumy redukujmy tylko do tego punktu, w którym mamy zachowane nasze naturalne brzmienie i dynamikę. 

 

Podsumowanie

 

Jak widać jest wiele czynników wpływających na jakość uzyskanego brzmienia. Przede wszystkim podstawa to jakość samej bramki i jej odpowiednie ustawienie. Z ustawieniami to już każdy sam musi sobie poeksperymentować i znaleźć tan najlepszy kompromis pomiędzy szumem a naturalnym brzmieniem. Natomiast jeżeli chodzi o jakość samego sprzętu to tu przede wszystkim warto skoncentrować swoją uwagę na markowych urządzeniach, które będziecie mogli zakupić w dobrej cenie w sklepie muzycznym https://muzyczny.pl/.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 13 kwietnia 2021 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca