Muzyka

Polski duet Hania Rani i Dobrawa Czocher w Deutsche Grammophon

Uznana wytwórnia Deutsche Grammophon podpisała kontrakt na wyłączność z pianistką, kompozytorką i wokalistką Hanią Rani oraz wiolonczelistką Dobrawą Czocher.
Młody polski duet, przyjaźniący się od czasów ich wspólnej nauki w Szkole Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, znany jest z emocjonalnie powściągliwego, odkrywczego, naturalnego i unikalnego wręcz stylu muzycznego.

Pierwszy album duetu, Biała flaga, był początkiem ich artystycznej współpracy. Nieżyjący już kompozytor Grzegorz Ciechowski (założyciel i lider zespołu Republika), zaprosił Dobrawę do stworzenia opracowań jego muzyki. Artystka zaprosiła Hanię, która dołączyła do niej przy tworzeniu tego albumu. Po jego wydaniu, we wrześniu 2015 roku, Biała flaga znalazła się w topowej trzydziestce listy najlepiej sprzedających się albumów.

Debiut duetu dla Deutsche Grammophon, ich pierwszy pełny album z oryginalnymi utworami, będzie odzwierciedleniem przygody, która rozwinęła się przez lata bliskiej współpracy artystycznej.

- Podpisanie umowy z Deutsche Grammophon to dla nas coś wyjątkowego - mówią Hania i Dobrawa. - Nasza przyjaźń i wspólna miłość do muzyki zaprowadziły nas do wielu fascynujących miejsc, ale nigdy nie przypuszczałyśmy, że może nas to doprowadzić do Deutsche Grammophon. Przez całą naszą edukację muzyczną podziwiałyśmy niesamowitych artystów, którzy byli częścią tej legendarnej firmy; byłybyśmy zainspirowane, a czasem nawet onieśmielone ich artystyczną prezentacją. Bycie częścią rodziny DG to dla nas zaszczyt i motywacja, jesteśmy po prostu niezmiernie wdzięczne. Nie możemy się doczekać, kiedy pokażemy rezultaty tej współpracy.

Obie artystki zaznaczyły już wcześniej swą obecność w katalogu nagrań wydawanych przez Deutsche Grammophon, Hania - dzięki znakomitemu opracowaniu La Damoiselle élue Debussy'ego dla projektu Reflections Víkingura Ólafssona, natomiast Dobrawa - jako członek "Project XII", grupy kompozytorów i wykonawców skupionych wokół Deutsche Grammophon. Pod koniec marca tego roku, wraz z innymi artystami związanymi z Deutsche Grammophon - Joepem Bevingiem i Dustinem O´Halloranem, pojawiły się na "Deutsche Grammophon Clubhouse Chat", opowiadając o nieograniczonych możliwościach komponowania na fortepian.

Hania Rani urodziła się w Gdańsku w 1990 roku, a grę na fortepianie klasycznym rozpoczęła w wieku 7 lat. Już cztery lata później rozpoczęła eksperymenty z nowymi stylami muzycznymi, stało się to po poznaniu Dobrawy Czocher w szkole muzycznej. Później naukę kontynuowała w Warszawie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Studia podyplomowe w Berlinie pozwoliły jej zanurzyć się w twórczości kompozytora, wykonawcy i producenta Nilsa Frahma oraz innych pionierskich twórców. Nad utworami na swój debiutancki album pracowała podczas pobytu na Islandii, w 2017 roku. Album nazwała Esja, od wulkanicznego pasma górskiego w pobliżu Reykjavíku. Album zebrał entuzjastyczne recenzje, zaowocował serią koncertów w Europie i Japonii oraz zainspirował dziennikarza radiowego Marka Colesa do prezentacji Hani podczas jednej z jego audycji Profile w BBC Radio 4. Jej najnowszy solowy album, Home, został wydany w maju 2020 roku.

Urodzona w 1991 roku w Tczewie, około 30 kilometrów od Gdańska, Dobrawa Czocher pierwsze lekcje gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku siedmiu lat. Po ukończeniu nauki w Szkole Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego, Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz w Niemczech została członkiem Orkiestry Filharmonii Szczecińskiej. Poza działalnością orkiestrową i kameralistyczną kontynuuje twórczą pracę w Warszawie, między innymi z Hanią Rani.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 27 maja 2021 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca