Muzyka

Kanon - Navigatio Desiderium

Nowy utwór Piotra Tabakiernika powstał na zamówienie Chóru Polskiego Radia z okazji Roku Stanisława Lema. Kompozycja daleko wykracza poza muzyczne ramy, będąc w istocie parateatralnym utworem performatywnym. Lemelki wzięły swój początek od refleksji kompozytora nad tym, czego mógł Lem pragnąć? Jaką wolę autora można wyczytać z jego tekstów. Lektura doprowadziła Tabakiernika do następujących wniosków: „mimo zabawnie brzmiącej nazwy i sporej dawki humoru wpisanego w partyturę, dotyka kwestii podstawowych dla naszego istnienia. Pragnienie Lema aby wiedzieć jest stale obecne, zarówno w młodzieńczym wierszu rozpoczynającym utwór, jak i w osobistych rozmowach dojrzałego artysty prowadzonych ze Stanisławem Beresiem, na których kanwie powstała część finałowa. Jednocześnie, niejako między wierszami, pojawia się pragnienie idące o krok dalej: aby widzieć. Można się domyślać, że im większa świadomość mijania naszego życia i przybliżania się do nieuchronnego końca, tym bardziej palące staje się to pragnienie, nawet gdy – jak Lem – deklarujemy się jako wierzący tylko w to, co namacalne i sprawdzalne. Z napięcia pomiędzy niewiedzą a wiedzą, między mrokiem wiary a światłem oczu, wreszcie, między tym, co Lema, a tym, co moje, powstały lemelki”.

Koncert rozpocznie się od kompozycji Skończyłem każdy gest włoskiego kompozytora Francesca Filideiego, którą wykonają instrumentaliści Orkiestry Muzyki Nowej. Filidei, uczeń Salvatore Sciarrino, zdobywa coraz większe międzynarodowe uznanie. W swej muzyce również stawia pytania ostateczne: “Człowiek wymyślił trzy sposoby do badania życia: filozofię, religię i sztukę. Dla mnie muzyka jest najskuteczniejsza, ponieważ działa z czasem, a my postrzegamy życie w czasie”.

Francesco Filidei – Finito ogni gesto na flet, klarnet, róg, perkusję, skrzypce i wiolonczelę (2010) 13’

Piotr Tabakiernik – Lemelki* dla aktora, chóru, skrzypiec, altówki, wiolonczeli, kontrabasu i perkusji (2021) 40’ (światowe prawykonanie)

Wykonawcy:
Radosław Krzyżowski – aktor
Paweł Dynek – Puer
Łukasz Beblot – kontrabas
Wojciech Herzyk – perkusja
instrumentaliści Orkiestry Muzyki Nowej
Chór Polskiego Radia
Maria Piotrowska-Bogalecka – dyrygentka
Dariusz Brojek – choreografia

*utwór inspirowany twórczością Stanisława Lema, napisany na zamówienie Chóru Polskiego Radia.

Koncert „Navigatio Desiderium” realizowany w ramach projektu „Chór Polskiego Radia - dedykacje muzyczne”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Kanon - Navigatio Desiderium

kup bilety KRAKÓW
ICE Kraków Congress Centre 2021-06-30
30 czerwca 2021
KRAKÓW

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: eventim
przysłano: 17 czerwca 2021 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca