Muzyka

Hania Rani i Dobrawa Czocher prezentują debiut dla Deutsche Grammophon

Hania Rani i Dobrawa Czocher to najmłodszy w historii Deutsche Grammophon żeński duet kompozytorski związany z wytwórnią Deutsche Grammophon. Artystki właśnie opublikowały pierwszy singiel w barwach firmy.
Utwór "Con Moto" ukazał się 16 lipca. Teledysk do tego utworu, który nakręcono w jednym z najstarszych teatrów w Polsce, Starym Teatrze w Krakowie, pojawi się 21 lipca 2021 roku. Nagranie zapowiada płytę "Inner Symphonies".

Motywem przewodnim albumu jest nadzieja. Zwłaszcza podczas blokady spowodowanej pandemią, Hania i Dobrawa wspierały się wzajemnie i motywowały zarówno jako przyjaciółki, jak i muzyczne partnerki.

- Pamiętam, jak Hania wspomniała mi, że jej babcia mówiła: "Wiosna nadejdzie, to pewne". Świat wydawał się rozpadać, kiedy zaczynałyśmy pracę nad tym albumem, ale miałyśmy nadzieję na lepszą przyszłość - wspomina Dobrawa Czocher. - Bardzo dobrze było mieć po swojej stronie Deutsche Grammophon i czuć wsparcie tego zespołu. To dało nam swobodę rozwijaniu naszej muzyki.

Praca nad "Inner Symphonies" zaczęła się od rozmów przez internet, a potem, gdy mogły wreszcie spotkać się w Gdańsku, ruszyła spontanicznie. Z wymiany pomysłów oraz licznych improwizacji, będących podstawą do budowania poszczególnych utworów wyłonił się ostateczny kształt artystyczny albumu.

- Miałyśmy dużo czasu na rozmowy, na pytania, czego tak naprawdę teraz chcemy, czym jest dla nas muzyka. Ten czas był dla nas naprawdę cenny. Miałyśmy też dużo zabawy. Ćwiczyłyśmy jogę i chodziłyśmy na spacery po lesie - dodaje Dobrawa.

Ich miłość do świata natury znajduje swoje odzwierciedlenie w albumie, wraz z motywami przyjaźni i nadziei. Kontrastujące utwory współgrają ze sobą, tworząc unikalny, introspektywny świat dźwięków, od powolnego, tajemniczego piękna "Whale's Song" po zawrotny ruch "Con Moto", którego niespokojną energię potęguje delikatna melodia, wyłaniająca się spośród motorycznych przebiegów partii fortepianu i wiolonczeli.

"Con Moto" (ruchliwie, żywo), jak sama nazwa wskazuje, była naszą próbą wyobrażenia sobie siły, którą ucieleśnia każda żywa materia. Powtarzające się rytmy partii instrumentalnych, ich pulsacja, energia i dynamika były naszymi narzędziami do stworzenia tego utworu. Szczególnie interesujące było skomponowanie czegoś, co tak bardzo kontrastowało z sytuacją, w jakiej wszyscy byliśmy podczas lockdownu. "Con Moto" jest zatem również naszą odą do wolności.

Hania i Dobrawa podpisały kontrakt z Deutsche Grammophon 26 maja 2021 roku, niedługo po zakończeniu pracy nad albumem "Inner Symphonies".

Nagrania utworów do albumu "Inner Symphonies" odbyły się w gościnnych wnętrzach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Hania Rani urodziła się w Gdańsku w 1990 roku, a grę na fortepianie klasycznym rozpoczęła w wieku 7 lat. Już cztery lata później rozpoczęła eksperymenty z nowymi stylami muzycznymi, stało się to po poznaniu Dobrawy Czocher w szkole muzycznej. Później naukę kontynuowała w Warszawie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Studia podyplomowe w Berlinie pozwoliły jej zanurzyć się w twórczości kompozytora, wykonawcy i producenta Nilsa Frahma oraz innych pionierskich twórców. Nad utworami na swój debiutancki album pracowała podczas pobytu na Islandii, w 2017 roku. Album nazwała Esja, od wulkanicznego pasma górskiego w pobliżu Reykjavíku. Album zebrał entuzjastyczne recenzje, zaowocował serią koncertów w Europie i Japonii oraz zainspirował dziennikarza radiowego Marka Colesa do prezentacji Hani podczas jednej z jego audycji Profile w BBC Radio 4. Jej najnowszy solowy album, Home, został wydany w maju 2020 roku.

Urodzona w 1991 roku w Tczewie, około 30 kilometrów od Gdańska, Dobrawa Czocher pierwsze lekcje gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku siedmiu lat. Po ukończeniu nauki w Szkole Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego, Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz w Niemczech została członkiem Orkiestry Filharmonii Szczecińskiej. Poza działalnością orkiestrową i kameralistyczną kontynuuje twórczą pracę w Warszawie, między innymi z Hanią Rani.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 19 lipca 2021 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca