Muzyka

Planetoida nazwana na cześć zespołu Sonbird

Zespół Sonbird ma swoją planetoidę w kosmosie. Dwaj polscy łowcy planetoid i komet nazwali jeden z odkrytych przez siebie obiektów Sonbird. Pomysł zaakceptowała Międzynarodowa Unia Astronomiczna.
W biuletynie WG SBN 1 #5, wydawanym przez Międzynarodową Unię Astronomiczną pojawiła się informacja o zatwierdzeniu i nadaniu nazwy Sonbird dla planetoidy 559521.

Planetoida została odkryta 8 września 2012 roku przez dwóch łowców planetoid z Polski, Michała Kusiaka z Żywca i Michała Żołnowskiego z Krakowa, na zdjęciach wykonanych przez ich teleskop znajdujący się we Włoszech. Tak długi proces nadawania nazwy spowodowany jest procedurami Międzynarodowej Unii Astronomicznej oraz instytutu Minor Planet Center. Jak dotąd tylko 22 tys. z 550 tys. numerowanych planetoid zostało nazwanych. Kilkadziesiąt z nich nazwano na cześć słynnych polaków, w tym Marii Skłodowskiej-Curie, Fryderyka Chopina czy Tadeusza Kościuszko. Do tego grona dołączył właśnie zespół Sonbird.

Planetoida 559521 Sonbird jest obiektem obiegającym Słońce między Marsem a Jowiszem, który potrzebuje na jeden obieg 5,4 roku. Na podstawie obserwacji można oszacować że planetoida 559521 Sonbird ma około 2 kilometry średnicy.

Orbitę planetoidy Sonbird można zobaczyć w serwisie NASA.Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 6 sierpnia 2021 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca