Muzyka

Behemoth i Arch Enemy w Polsce rok później

Trasa "The European Siege" została przesunięta na jesień przyszłego roku, a jej polski przystanek odbędzie się w nowej lokalizacji. Behemoth oraz Arch Enemy zaprezentują się 19 października 2022 roku w katowickiej Hali Spodek. W roli gości specjalnych zespołów wystąpią grupy Carcass oraz Unto Others (dawne Idle Hands).
Wszystkie zakupione bilety zachowują swoją ważność i będą honorowane w nowym terminie i miejscu wydarzenia. W związku ze zmianą lokalizacji koncertu, w sprzedaży pojawiły się już bilety na miejsca siedzące w cenie 149 oraz 189 zł.

Długą i krętą drogę musiał przebyć powstały w 1991 roku Behemoth. Raz nawet jego istnienie stanęło pod znakiem zapytania, kiedy Nergal zmagał się białaczką. Jednak zespół i jego lider nigdy się nie poddają. Dlatego Behemoth jest dziś wykonawcą światowej klasy i jednym z najbardziej znanych i szanowanych polskich zespołów na świecie.

Nazwę Behemoth w Polsce zna też wiele osób, które z ekstremalnym metalem nie mają wiele wspólnego. Na sławę i szacunek zespół zasłużył sobie muzyczną erudycją, wytrwałością, determinacją i harówką przez kilkanaście lat.

Behemoth otwierał pierwszy koncert "Big 4", Nergal śpiewał na próbie ze Slayerem i spoglądał wraz z kolegami z okładek wszystkich liczących się metalowych magazynów na świecie. Zawsze stawiał sobie coraz wyżej artystyczną poprzeczkę. Produkcja, okładki, teledyski, kompozycje, oprawa koncertów, wszystko z każdym kolejnym wydawnictwem ma być lepsze. Album "I Loved You at Your Darkest" z 2018 roku wbił się do pierwszej dziesiątki regularnego notowania niemieckiej listy płyt, co jest wielkim sukcesem grupy. W naznaczonym pandemią 2020 roku Behemoth uraczył fanów EP-ką "A Forest". Tytułowa kompozycja to przeróbka klasyka z repertuaru The Cure.

Szwedzka formacja Arch Enemy powstała z inicjatywy grających na gitarze braci Michaela i Christophera Amottów w 1995 roku, kiedy pierwszy z wymienionych dopiero co pożegnał się z Carcass. Ich zespół poszedł w nieco innym kierunku niż legendarni Anglicy. Dziś można śmiało powiedzieć, że Arch Enemy to ikona melodyjnego death metalu.

Z dwójki braci w grupie pozostał Michael, który jest głównym kompozytorem jej repertuaru. Wspierają go jeszcze od lat 90. Daniel Erlandsson (perkusja) i Sharlee D'Angelo (gitara basowa), a kilka lat później dołączyli do nich: gitarowy wirtuoz Jeff Loomis (eks-Nevermore, eks-Sanctuary) oraz charyzmatyczna kanadyjska wokalistka Alissa White-Gluz. Jej niesamowity wokal, kapitalna gra duetu Amott - Loomis oraz porażająca sekcja rytmiczna Erlandsson - D'Angelo to znaki szczególne muzyki Arch Enemy. W tej konfiguracji personalnej zespół wspiął się na komercyjne i artystyczne szczyty, chociażby umieszczając ostatni studyjny album "Will To Power " na trzecim miejscu regularnego notowania niemieckiej listy płyt.

Powstały w 1986 roku w Liverpoolu Carcass to zespół wyjątkowy. Stał się legendą zarówno na scenie grindowej, jak i deathmetalowej. Najpierw w sercach i duszach założycieli, Jeffa Walkera (autora okładki kultowego albumu "Scum" Napalm Death) i Billa Steera królowała dźwiękowa rzeź, okaleczone części ciała, medyczna terminologia i inne obrzydliwości, które można było również oglądać na zdjęciach. W grindowym wcieleniu zespołu zakochał się sam legendarny John Peel i nawet zaprosił szalonych młodzieńców na nagrania do studia BBC.

Po 1990 roku, w którym dołączył Michael Amott, muzyka Carcass stała się bardziej techniczna, melodyjna i deathmetalowa. Ukoronowaniem tego okresu jest arcydzieło, zatytułowane "Heartwork". W 1996 roku Carcass zniknął ze sceny na kilkanaście lat. Po reaktywacji stery kapeli wciąż dzierżą Jeff i Bill. Od 2012 roku na perkusji wspiera ich Daniel Wilding, a w buty opuszczone kiedyś przez Amotta odważył się w 2018 roku wskoczyć Tom Draper. Kwartet dalej kroczy drogą, którą wyznaczyły albumy "Heartwork" i "Swansong". W 2020 roku zespół sprezentował fanom EP-kę "Despicable", zapowiedź kolejnej płyty.

Zmiksuj sobie Iron Maiden i Accept z The Cure i New Model Army, a jako mocno przybliżony wynik otrzymasz muzykę, jaką gra powstała w amerykańskim Portland. Grupa, która do niedawna nazywała się Idle Hands, w 2020 roku została zmuszona do zmiany nazwy i obecnie funkcjonuje jako Unto Others.

Powyższe porównanie to dzieło jednego z muzycznych dziennikarzy. Do podanych składników można dodać Sisters Of Mercy, wczesny The Cult, czy Fields Of The Nephilim. Unto Others założyli w 2017 roku Sebastian Silva (gitara) i Gabriel Franco (wokal, gitara). Potem dołączyli Colin Vranizan (perkusja), Brandon Hill (gitara basowa) i Cory Boyd (gitary). W 2019 roku ukazała się debiutancka płyta "Mana" (nagrana w trzyosobowym składzie), a w naznaczonym pandemią 2020 roku dwuutworowa EP-ka "Don't Waste Your Time II".

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 20 sierpnia 2021 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca