Muzyka

Krzysztof Zalewski śpiewa o ptakach

Krzysztof Zalewski zaprezentował numer "Ptaki" napisany specjalnie na koncert MTV Unplugged.
MTV Unplugged to w przypadku Krzysztofa Zalewskiego fantastyczne podsumowanie dotychczasowej kariery oraz uchwycenie go wraz z zespołem w doskonałej formie. Płyta MTV Unplugged ukaże się 26 listopada, a jej pierwszą zapowiedzią jest singiel "Ptaki" - premierowy utwór, napisany specjalnie na ten koncert.

MTV Unplugged to kultowy format akustycznych koncertów, który swój początek miał w 1989 roku. Wśród legendarnych artystów, którzy zagrali "bez prądu" są Eric Clapton, Paul McCartney, Nirvana, Pearl Jam czy Oasis. W Polsce udział w projekcie wzięli m.in. Kayah, zespoły Hey i Wilki, Brodka oraz niedawno - Natalia Przybysz. W tym roku do tego wyjątkowego grona dołączył Krzysztof Zalewski.

Koncert odbył się 16 czerwca w przestrzeni warszawskiego Och Teatru. Na scenie, razem z Krzysztofem Zalewskim pojawił się poszerzony, 8-osobowy zespół. Artysta wykonał akustyczne wersje swoich największych przebojów z ostatnich czterech albumów "Zelig", "Złoto", "Zalewski śpiewa Niemena" i "Zabawa". Do tego - specjalnie napisany na tę okazję utwór "Ptaki" oraz nowy cover - "Romanca Cherubina", czyli piosenkę wykonywaną oryginalnie przez Czesława Niemena i Wandę Warską na płycie "Muzyka teatralna i telewizyjna" z 1971 roku. Zgodnie z tradycją MTV Unplugged, pojawili się także goście specjalni, którzy zostaną ujawnieni bliżej premiery albumu.

Piękna scenografia autorstwa Anny Szczęsny stworzyła klimat jak ze snu - elementy rodem z upalnej Arizony, agawy, wulkany czy wielkie słońce zmieniające się w księżyc. Dzięki tej scenografii w połączeniu ze światłem - koncert był pełnym dniem od świtu do zachodu słońca, a każdy utwór "dział się" o innej porze dnia. Reżyserem tego wyjątkowego wieczoru był Piotr Onopa - twórca m.in. teledysku do "Miłość miłość".

- To Mars czy Arizona? Tego do końca nie wiadomo. Zależało nam po prostu na stworzeniu magicznego świata, w którym "odłączone od prądu" piosenki Krzyśka zyskają nowy wymiar - mówi reżyser Piotr Onopa. - Zmieniające barwy słońce w centralnej części sceny, to nie przypadek. Ten świat, rządził się bowiem regułami układu słonecznego - z główną gwiazdą wokół której krążą inne planety. Gości nie brakowało, a atmosfera była gorąca.

- W jaki sposób odróżnić nasz unplugged od dziesiątków znakomitych poprzedników? - pyta Krzysztof Zalewski. - Otóż najlepiej napisać nową piosenkę specjalnie na tę okoliczność. Przed Wami: "Ptaki" - numer o tym, że kiedy wzniesiemy się wysoko (jak ptaki) i nabierzemy odpowiedniego dystansu, wszystko to, co nas dzieli, wszystkie mury między nami przestają istnieć. Coś pozytywnego na jesienną słotę.

Koncert będzie można obejrzeć w całości już w październiku na Canal+ (premierowy pokaz 16 października), a 26 listopada ukaże się album "MTV Unplugged" z dźwiękowym zapisem tego wyjątkowego wieczoru.
Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 24 września 2021 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca