Muzyka

Alana Haim w kinach na Sylwestra

Film "Licorice Pizza", który do polskich kin trafi 31 grudnia, to najnowsze dzieło ośmiokrotnie nominowanego do Oscara reżysera Paula Thomasa Andersona ("Aż poleje się krew").
Jedną z głównych ról gra debiutująca na dużym ekranie Alana Haim, znana z siostrzanego muzycznego tria Haim (m.in. albumy: "Something To Tell You" i nominowany do nagrody Grammy 2021 "Women in Music Pt. III").

Wybór aktorki nie był przypadkowy. Anderson wyreżyserował w przeszłości kilka klipów grupy. Był także autorem dokumentu muzycznego "Valentine" (2017), ukazującego realizację nagrań do albumu studyjnego Haim. Jak wspominał w jednym z wywiadów, urzekła go usłyszana kiedyś w radiu piosenka "Forever" i tak zaczęło się jego zainteresowanie zespołem. Alana (gitara klasyczna, perkusja, keyboard) to najmłodsza z sióstr. Dorastała w San Fernando, nieopodal Los Angeles, a więc tam, gdzie reżyser umieścił akcję filmu. Anderson uznał, że Alana Haim będzie idealną odtwórczynią roli Alany Kane. - Dynamika tej historii wydawała się naprawdę pasować do jej osobowości - mówił magazynowi "Time". Dla Haim praca na planie była wyjątkowym doświadczeniem: - Codziennie musiałam robić coś, czego nigdy wcześniej nie robiłam: "Teraz będziesz politykiem! A teraz sprzedawcą łóżek wodnych!" Uwielbiam to - wyznała. Reżyser podkreślał, że Alana była gotowa porzucić własną próżność, co jest rzadko spotykaną i cenną cechą u aktorów. Krytyk "The Hollywood Reporter" nazwał jej rolę jednym z najbardziej ekscytujących debiutów ekranowych ostatnich lat.

W rozpędzonym już sezonie nagród i nominacji, "Licorice Pizza" zajmuje miejsce w ścisłej czołówce. 2 grudnia National Board Of Review ogłosił "Licorice Pizza" najlepszym filmem 2021 roku. Anderson uznany został za najlepszego reżysera, a Alana Haim i Cooper Hoffman zwyciężyli w kategorii "Przełomowy występ". Także według werdyktu Atlanta Film Critics Circle, "Licorice Pizza" jest najlepszym tegorocznym filmem, a Alana Haim najlepszą aktorką (nagroda ex aequo z Kristen Stewart). Stowarzyszenie Nowojorskich Krytyków Filmowych, które przyznaje swoje prestiżowe wyróżnienia od 1935 roku, kilka dni temu nagrodziło Paula Thomasa Andersona za najlepszy scenariusz.

"Licorice Pizza" to najnowszy film wybitnego Paula Thomasa Andersona, reżysera takich produkcji jak "Nić widmo", "Boogie Nights" czy "Mistrz". Tytuł nawiązuje do nazwy słynnej sieci sklepów z płytami winylowymi. Historia toczy się na początku lat siedemdziesiątych w dobie wolności, eklektycznej mody i rewolucyjnej muzyki. Ukazane z ogromną czułością i sentymentem do epoki, szczenięce zauroczenie dorastających w Los Angeles Alany i Gary´ego rozwija się na tle pierwszych filmowych mega produkcji w Fabryce Snów i wielkich przemian kulturowych czasu wolnej miłości. Oprócz debiutujących Alany Haim i Coopera Hoffmana (syna nieodżałowanego Philipa Seymoura Hoffmana) w filmie występują również: Bradley Cooper, Sean Penn, Tom Waits, John C. Reilly, Maya Rudolph i inni.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 7 grudnia 2021 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca