Muzyka

Tears For Fears o sile kobiety

Duet Tears For Fears prezentuje trzeci singiel zapowiadający album "The Tipping Point".
Po utworze tytułowym oraz "No Small Thing", Roland Orzabal i Curt Smith przedstawiają "Break the Man" - piosenkę o sile kobiety i potrzebie damsko-męskiej równowagi na świecie.

- "Break the Man" zaczęliśmy tworzyć razem z Charltonem Pettusem - opowiada Curt Smith. - Piosenka opowiada o sile kobiety, ale także o upadku patriarchatu. Uważam, że sporo problemów, jakie mamy w kraju, a nawet na świecie wynika - do pewnego stopnia - z męskiej dominacji. Ten utwór opowiada o kobiecie, która jest na tyle silna, by pokonać mężczyznę. Dla mnie to odpowiedź na wiele problemów - lepsza damsko-męska równowaga. Tak jak u nas w zespole, wszystko sprowadza się do równowagi. Gdybyśmy umieli znaleźć równowagę między mężczyznami a kobietami, nastałaby harmonia (choć to brzmi bardzo hipisowsko).

Temat kobiety już wcześniej pojawił się w twórczości Tears For Fears, w szczególności w pięknej balladzie "Woman In Chains". - Niektórzy nas krytykowali za nadmierną wrażliwość, ale ja uważam, że nie ma nic złego w byciu wrażliwym. Dożyłem wieku, kiedy po prostu dziękuję, kiedyś ktoś nazywa mnie wrażliwcem - podsumowuje Smith.

Blisko 20 lat po premierze "Everybody Loves a Happy Ending", 25 lutego ukaże się nowa płyta Tears For Fears, "The Tipping Point".

Pod względem emocji, nadchodzący album przypomina wczesne dokonania zespołu, jak chociażby ich introspekcyjny debiut "The Hurting" z 1983 roku czy poruszający wielkie problemy "Songs From The Big Chair" z 1985 roku, a nawet poświęcony w dużej mierze tematowi miłości "The Seeds Of Love" z 1989 roku.

- Zanim wszystko, co dotyczy tej płyty zaczęło się dobrze układać, najpierw wszystko musiało się popsuć - wspomina Roland Orzabal. - Zajęło nam to lata, ale kiedy jednak za coś się bierzemy, w końcu musi wyjść z tego coś dobrego. Jest między nami równowaga, rodzaj wzajemnego przyciągania i odpychania, który doskonale się sprawdza.

W pracach nad "The Tipping Point" Orzabala i Smitha wsparł ich wieloletni współpracownik Charlton Pettus oraz producenci i autorzy piosenek, Sacha Skarbek i Florian Reutter.

Tears For Fears to jeden z kultowych zespołów lat 80. Grupa sprzedała ponad 30 milionów płyt i wylansowała takie single, jak "Shout", "Everybody Wants To Rule The World", "Mad World", "Sowing The Seeds Of Love" czy "Woman In Chains". Duet zadebiutował w 1983 roku płytą "The Hurting", na której znalazły się hymny "Mad World", "Change" i "Pale Shelter". Drugi album "Songs from the Big Chair" (1985) zapewnił grupie nagrodę BRIT za "Everybody Wants to Rule the World" i pięciokrotnie pokrył się platyną, docierając na szczyt zestawienia Billboard Top 200. Ostatnią płytą Tears For Fears w latach 80. była "The Seeds of Love" (1989). Następnie ukazały się wydawnictwa "Elemental" (1993), "Raoul and the Kings of Spain" (1995) oraz "Everybody Loves a Happy Ending" (2004). W 2013 roku Tears For Fears wrócili z pierwszym nagraniem od dekady, coverem "Ready to Start" Arcade Fire.

Piosenki Tears for Fears były wykorzystywane jako sample przez takich artystów jak The Weeknd, David Guetta czy Kanye West, a swoje interpretacje przebojów duetu przedstawili chociażby Lorde, Adam Lambert i Disturbed. Ponadto utwory zespołu usłyszeć można w filmach "Donnie Darko" i "Straight Outta Compton", a także serialach "Prawo ulicy" i "Mr. Robot".


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: megafon.pl
przysłano: 17 stycznia 2022 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca