Muzyka

Camel w Polsce na trzech koncertach

Prog-rockowa grupa Camel zapowiedziała trasę, w ramach której wystąpi w Polsce na trzech koncertach. W maju formacja zagra w Zabrzu, Łodzi i Poznaniu.
Zespół Camel powstał w 1972 roku z inicjatywy Andrew Latimera, którego rozpoznawalny styl grania na gitarze i wyjątkowe kompozycje stały się cechą charakterystyczną brzmienia grupy.

Międzynarodowe uznanie zespół odniósł niemal od razu, w połowie lat 70. wraz z wydaniem płyt "The Snow Goose" i "Moonmadness". Mimo częstych zmian w składzie udowodnił, że początkowy sukces nie był przypadkiem. Zespół konsekwentnie potwierdzał swoją klasę kolejnymi udanymi albumami i trasami koncertowymi granymi aż do połowy lat 80., gdy spory prawne i brak zainteresowania ze strony przemysłu muzycznego zagroził istnieniu grupy.

Latimer wraz z Susan Hoover, partnerką i autorką tekstów, przeprowadzili się więc do Kalifornii gdzie założyli własną niezależną wytwórnię. Jej nakładem ukazał się w 1991 roku album "Dust and Dreams", który pokazał, że zespół nie stracił formy i rozpoczął nową dekadę twórczej działalności, w czasie której wydał cztery kolejne płyty: "Dust and Dreams", "Harbour of Tears", "Rajaz" i "A Nod And A Wink" oraz odbył cztery światowe trasy koncertowe.

W 2003 Camel wyruszył w pożegnalne tournée poprzedzające długą walkę Latimera z chorobą, która nieomal zakończyła się tragicznie. Batalia nie była łatwa, ale artysta wrócił do pełni formy, co przyniosło ogromny przypływ nowej energii i dało zespołowi siłę do powrotu na muzyczną scenę. Grupa powróciła w wielkim stylu - w 2013 roku wydała nową wersję "The Snow Goose" i wyruszyła w trasę po Europie, która okazała się wielkim sukcesem, a zakończyła dopiero w 2014 roku.

W 2015 roku można było zobaczyć zespół ponownie na żywo podczas letnich festiwali, między innymi Ramblin' Man Fair w Wielkiej Brytanii, BeProgMyFriend w Hiszpanii i Night of the Prog w Niemczech. Ale - co było najważniejsze dla niezliczonej grupy polskich fanów zespołu - Camel, po raz pierwszy po 15-letniej przerwie, zagrał też na dwóch wyprzedanych koncertach w Polsce - w Poznaniu i Krakowie.

17 września 2018 zespól zagrał jeden z najważniejszych koncertów w swojej karierze, w słynnej londyńskiej Royal Albert Hall. Wydarzenie zostało uwiecznione na płycie blu-ray oraz DVD.

Jednak to, co polskich fanów zelektryzowało najbardziej to fakt, iż częścią składową trasy "The Moonmadness Tour 2018" były dwa występy w Polsce - w Warszawie i w Zabrzu.

Okres pandemii zaburzył dalsze plany zespołu i nie dało się przewidzieć, czy jeszcze kiedykolwiek wyruszy na tournée. Trudno więc opisać radość jaką wywołało wśród fanów ogłoszenie kolejnej serii koncertów w Europie z okazji 50-lecia grupy (50 Years Strong) w maju 2023.

Harmonogram koncertów w Polsce:
12.05.2023, Zabrze, Dom Muzyki i Tańca, godz. 20:00
13.05.2023, Łódź, Wytwórnia, godz. 20:00
14.05.2023, Poznań, Sala Ziemi, godz. 20:00

źródło: megafon.pl
przysłano: 24 stycznia 2022 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca