Wywrota

Efekt cieplarniany

Chciałam opublikować to przemówienie aby omówić jak bardzo efekt cieplarniany wpływa negatywnie na naszą planetę.

Przedostawanie się  do atmosfery CO2 bardzo niszczy dziurę ozonową, a to natomiast zagraża naszemu zdrowiu a nawet życiu. Niektóre gazy w atmosferze ziemskiej działają podobnie jak szkło w cieplarniach. Wychwytują ciepło promieniowania słonecznego i pomagają utrzymywać wysoką temperaturę blisko powierzchni Ziemi. Działalność człowieka przyczyniła się do zwiększenia ilości tych gazów w atmosferze i teraz przechwytują one zbyt dużo ciepła. Naukowcy sądzą, że efekt cieplarniany powoduje ocieplenie klimatu Ziemi. Nasz obecny styl życia powoduje zaburzenie ich naturalnej równowagi. Gazy spalinowe z milionów pojazdów i elektrowni oddają do atmosfery około 6 mld ton dwutlenku węgla rocznie. Niszczenie ogromnych obszarów leśnych sprawia, że w atmosferze jest oraz więcej tego niebezpiecznego gazu, dlatego wiele szkół i organizuje w Dniu Ziemi sadzenie drzew na terenach szkolnych i w okolicach. Większość ludzi ma tylko ogólne wyobrażenie na temat efektu cieplarnianego. Niektórzy nie przejmują się tym w ogóle, a przecież wystarczy tak niewiele. Czy tak trudno zgasić niepotrzebne oświetlenie w domu, ograniczyć zużywanie toreb foliowych, dokręcić kurki w kranach? Czy najpierw musi nam zagrażać poważne niebezpieczeństwo, żebyśmy zaczęli ratować naszą planetę? Później może być już za późno na odwrót. To właśnie my doprowadziliśmy do tego. Dlatego zastanówmy się, czy chcemy nadal tak żyć? Oddychać brudnym, pełnym zanieczyszczeń powietrzem? Wysycha coraz więcej wód, a przede wszystkim wód słodkich, które są nam potrzebne do życia.  Ogromna liczba osób myśli co tam jedna żarówka, ale jeżeli w ten sam sposób pomyśli nie jedna ale cztery tysiące osób? Większość z nas nie ma zupełnego wyobrażenia na ten temat. Ale spójrzmy na to inaczej. Jeżeli zgasimy zbędne oświetlenie i wyłączymy nie potrzebny sprzęt elektroniczny, to zapłacimy także mniejsze rachunki za prąd. My zyskamy, a możemy choć trochę pomóc w ratowaniu Ziemi. Niektórych tylko takie przekonanie mobilizuje do tego aby zmniejszyć spalanie CO2. Chciałabym zaapelować do ludzkości o dbanie o naszą planetę. Ale czy jedna taka apelacja wystarczy? Nie. Takich przemówień musi być setki, tysiące a może i nawet miliony, aby do ludzi dotarło jak wielkim zagrożeniem jesteśmy sami dla siebie. Mnie zależy na tym aby pożyć jeszcze długi czas na tej pięknej Ziemi, i chciałabym aby tego samego doświadczyli nasi potomkowie. Tak wiele się o tym mówi, a tak mało działań podejmuje. W szkołach, w środkach masowego przekazu aż huczy na ten temat. I co z tego? Dzieci zrobią ulotkę do szkoły, w które są zawarte informacje jak dbać o przyrodę,  odrobią to, dostaną ocenę po czym wrócą do domu i nie skorzystają z zasad które same ustaliły dla ochrony naszej planety. Dlatego zastanówmy się razem nie osobno, jak można ochronić ludzkość przed zagładą z rąk własnych. Ja wiem, ale czy inni? Nie jestem tego pewna.

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
3EYE
3EYE 28 listopada 2008, 21:50
jest tez druga strona medalu, jeden potężny wybuch wulkaniczny wydziela tyle samo co2 do atmosfery co ludzkość całej ziemi w ciągu roku. efekt cieplarniany jest naturalnym zjawiskiem, tyle gadanie a okazuje się że nic nie możemy zrobić, no może "troszeczkę opóźnić ten proces" i ... poszukać sobie nowej planety. ^^
Ja
Ja 30 listopada 2008, 14:59
Lepiej opóżnić ten proces i pożyć sobie na Ziemi niż nic nie robić i doprowadzić do zbyt wczesnej zagłady :)
3EYE
3EYE 30 listopada 2008, 15:19
jasne tylko najbardziej mnie wkurza że wciska się dzieciakom już w szkołach ciemnotę że to my jesteśmy wszystkiemu winni, a ziemia żyje swoim życiem.ma swoje rytmy.

www.posadzdrzewo.pl/
Ja
Ja 1 grudnia 2008, 18:54
Też racja. Z tymi ulotkami to prawda. Każdy uczeń w mojej szkole musiał zrobić coś takiego, a i tak nic z tego niewychodzi, prędzej, czy później ziemia wybuchnie i to jest nieuniknione, ale proces wymarcia Homo sapiens mozemy opóźnić. I tak nic nikt z tym nie zrobi. A przemównie było napisane na zjazd klimatyczny w Poznaiu.
3EYE
3EYE 1 grudnia 2008, 19:01
przemówienie jest bardzo ładne i dobre ^^ myślę że do czasu jak ziemia się "przekręci" znajdziemy już inny "dom" lub rozwiązanie. ^^
Ja
Ja 2 grudnia 2008, 15:17
też mam taką nadzieję :)
przysłano: 19 listopada 2008 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca