Wywrota

Doradztwo zawodowe


Wybór odpowiedniego stanowiska pracy to wbrew pozorom zadanie, które wymaga od potencjalnego pracownika nie tylko umiejętnego połączenia posiadanych zainteresowań z wybranym zawodem, ale również świadomości swoich możliwości. Niewiele osób potrafi jednak samemu skutecznie oszacować w jakiej pracy sprawdzi się najlepiej. Z racji tego, dziedzina, jaką jest doradztwo zawodowe, rozwija się coraz prężniej, a korzystanie z usług doradcy stało się już powszechne przy podejmowaniu decyzji co do wyboru ścieżki zawodowej.

Celem doradztwa zawodowego jest głównie efektywna pomoc w poszukiwaniu odpowiedniego stanowiska pracy, które będzie adekwatne zarówno do predyspozycji, jak i zainteresowań danej osoby. Doradcami zawodowymi zostają najczęściej osoby z wykształceniem psychologicznym bądź pedagogicznym o silnie rozwiniętych umiejętnościach interpersonalnych. Takie osoby muszą również mieć bardzo rozległą i aktualną wiedzę na temat stanu rynku pracy i mechanizmów jakie nim rządzą. W efekcie czego, są to ludzie kompetentni do tego, aby umiejętnie pokierować i doradzić w kwestii wyboru drogi zawodowej poprzez liczne porady na temat skutecznego osiągania wyznaczonego celu czy aspektów o których należy pamiętać poszukując ofert pracy. Rady te mogą dotyczyć również chociażby wyboru kierunku studiów bądź odpowiednich kursów doszkalających. Doradca zawodowy to także osoba, która nierzadko pomaga danej osobie odkryć nowe kierunki rozwoju osobistego, zawodowego czy jego pasje.

Pomoc doradcy zawodowego skierowana jest jednak nie tylko do osób, które dopiero rozpoczynają swoją drogę zawodową i poszukują pracy po raz pierwszy. Jest to również usługa, z której mogą skorzystać osoby pragnące rozwinąć swoje kwalifikacje zawodowe jak i te, które po prostu pragną zmieć stanowisko pracy. Rolą doradcy jest w tym przypadku pomoc w określeniu swoich nowych celów oraz wsparcie psychiczne, które jest niezbędne przy tak dużej i ważnej życiowej zmianie.

Znaczenie doradztwa zawodowe nieustannie wzrasta, przez co osoby zajmujące się tą dziedziną można znaleźć już nie tylko w Urzędach Pracy. Powstaje bowiem coraz to więcej instytucji, które się w tym specjalizują, jak np. Ochotnicze Hufce Pracy czy Punkty Pośrednictwa Pracy. Dlatego też, chcąc skorzystać z pomocy doradcy zawodowego, warto odwiedzać strony internetowe powyższych instytucji. Poza tym, za pomocą Internetu, można również znaleźć osoby prywatne, które zajmują się poradnictwem zawodowym.

Doradztwo zawodowe to bardzo efektywne rozwiązanie dla wszystkich osób, które mają wątpliwości co do wyboru drogi zawodowej bądź też nie wiedzą, która z możliwych opcji będzie dla nich najlepsza. Doradca zawodowy nakieruje je także w jaki sposób realizować swoje plany oraz jak określać swoje cele. Umiejętny i racjonalny wybór swojej drogi zawodowej to bowiem niezwykle istotny aspekt potencjalnego sukcesu zawodowego.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 6 sierpnia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca