Wywrota

TAZM - spektakl poznańskiej PRACOWNI||ROSA

29 i 30 stycznia oraz 1 lutego o godz. 19.00, a także 13 lutego (godz. 20.00) i 14 lutego (godz. 18.30) w Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego grany będzie spektakl „TAZM Milczenie światła” poznańskiej PRACOWNI||ROSA kierowanej przez Grzegorza Ziółkowskiego.

 

Przedstawienie oparte zostało na książce Tahara Ben Jellouna „To oślepiające, nieobecne światło”, będącej literackim przetworzeniem relacji osoby osadzonej w ciemności na 18 lat w Tazmamarcie, ciężkim więzieniu w Maroku (w tej roli Maciej Zakrzewski w towarzystwie Marii Bohdziewicz).

 

Spektakl, dedykowany prof. Dobrochnie Ratajczakowej, zaprezentowany został po raz pierwszy w Poznaniu w grudniu 2012 roku. Od tej pory odbyło się ponad 50 prezentacji w Sali Teatralnej im. Wojciecha Bogusławskiego w Collegium Maius na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2014 roku TAZM pokazywany był w Teheranie (Iran) oraz na University of Kent w Canterbury (Anglia), na zaproszenie prof. Paula Allaina.

 

Na portalu Niecodziennik Niekulturalny przeczytać można recenzję autorstwa Pauliny Grochowskiej: „Rzadko kiedy można zobaczyć spektakl, po którym publiczność siedzi w konsternacji i oczarowaniu tak gęstym jak bita śmietana, a „minuta” ciszy przeciąga się w wieki. Mocny, pełny, dopracowany. Pozostawiający na ustach cierpki smak goryczy, niczym dobrze skomponowane wino. Okrągłe wykończenie pozostawiające gamę rozbudzonych zmysłów”.

 

Reżyserem spektaklu jest Grzegorz Ziółkowski, przez wiele lat pełniący funkcję dyrektora programowego w Instytucie Grotowskiego (do 2009 roku), nauczyciel, reżyser, wydawca, tłumacz, autor książek o Peterze Brooku (2000) i Jerzym Grotowskim (2007). Obecnie pracuje jako prof. UAM dr hab. w Katedrze Dramatu, Teatru i Widowisk. Kieruje niezależną PRACOWNIĄ||ROSA oraz Acting Techniques Intensive Seminar ATIS.

 

PRACOWNIA||ROSA (Rzemiosło Oraz Sztuka Aktorska) to przestrzeń między ludźmi, służąca długofalowej pracy nad sobą oraz badaniu relacji między wyszkoleniem a twórczością teatralną. Praca skupia się na uważności i harmonizowaniu oddechu, ciała i głosu. Jej sercem jest jakość lekkości, poszukiwana w przepływie działań i dialogowaniu z samym sobą, otoczeniem, partnerem, grupą, którą członkowie pracowni starają się uobecniać w treningu i w improwizacjach. PRACOWNIA||ROSA realizuje od września 2012 roku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza Acting Techniques Intensive Seminar ATIS, kierowany przez prof. Grzegorza Ziółkowskiego. To intensywne seminarium praktyczne, stanowiące miejsce poszukiwań w zakresie podstawowych i zaawansowanych technik aktorskich. Prace seminarium, zakorzenione w podejściu antropologicznym, skierowane są zarówno do międzynarodowego grona studentów, artystów i badaczy, pragnących studiować aktorstwo i badać teatr, jak i do osób, które chciałyby w praktyczny i teoretyczny sposób pogłębiać rozumienie ludzkiej kreatywności i ekspresji.

 

Na początku lutego również w Instytucie Grotowskiego odbędzie się premiera nowego przedstawienia PRACOWNI||ROSA „SERCE Cisza wieloboku”, które opierać się będzie na dramacie „Pogorzelisko” Wajdi Mouawada. W założeniu spektakl „SERCE Cisza wieloboku” stanowić ma drugą – obok „TAZM Milczenie światła” – część „Dwugłosu O CISZY”.

 

Bilety do nabycia w Sekretariacie Instytutu Grotowskiego oraz na portalu biletin.pl (http://www.biletin.pl/pl/teatr/tazm-milczenie-swiatla/4191/bilety.html). Rezerwacja i sprzedaż: sekretariat@grotowski-institute.art.pl; tel. 71 34 45 320. Prosimy o odbiór biletów w Sekretariacie (Przejście Żelaźnicze) w terminie uzgodnionym podczas dokonywania rezerwacji.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 stycznia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca