Wywrota

Grzejnik - jak wybrać?

Grzejnik jest jednym z najważniejszych elementów instalacji grzewczej budynku, dlatego jego wybór powinien mieć dla nas ogromne znaczenie. Na co zwrócić uwagę, aby dokonać właściwego zakupu?

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, iż rodzajów urządzeń grzewczych jest bardzo dużo. Każdy z nich charakteryzuje się konkretnymi parametrami i możliwością pracy w określonych warunkach. Jeżeli więc nie chcemy się pomylić w dobrze grzejnika, musimy poznać każdy z nich.

 

Grzejnik elektryczny – doceniane są ze względu na sprawność działania oraz brak konieczności posiadania kotłowni bądź dostępu do gazu. Krytykowane są natomiast ze względu na dość wysokie koszty energii elektrycznej. Jeżeli zależy nam na obniżeniu rachunku, decydujmy się na elektryczne grzejniki akumulacyjne, które, po naładowaniu, oddają ciepło przez kilkanaście godzin bądź modele ze specjalnym radiatorem. Spowoduje to jednak obniżenie mocy grzewczej, dlatego tego typu rozwiązania są zalecane do stosunkowo małych pomieszczeń.

 

Grzejnik aluminiowy – wyróżniają się budową członową (nazywana również segmentową), dzięki czemu możemy dokładać lub odejmować kolejne człony, regulując tym samym ogólną moc grzejnika. Poza aluminium, w skład budowy urządzenia wchodzą również krzem i miedź, dzięki czemu bardzo szybko się nagrzewa. Do wad należy zaliczyć to, iż nie mogą być montowane w instalacjach z miedzi. Są ponadto mało odporne na uszkodzenia mechaniczne.

 

Grzejnik olejowy – jest to urządzenie przenośne, dlatego bez problemu ogrzejemy dowolnie wybrane pomieszczenie. Grzejnik olejowy jest zasilany energią elektryczną, dlatego powinien być wykorzystywany jako uzupełnienie podstawowego ogrzewania bądź w pomieszczeniach o niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło (dobrze sprawdza się więc w podróży). Sporą zaletą urządzeń olejowych jest ich niska cena – najtańszy grzejnik kupimy za mniej niż 100 złotych.

 

Grzejnik panelowy – nazywane są również płytowymi. W większości zbudowane z płyt ze stali, wyróżniają się płaskim kształtem, przez co nie zabierają zbyt wiele miejsca. Do zalet należy zaliczyć także szerokie możliwości wyboru rozmiarów grzejniki, bardzo szybkie nagrzewanie, łatwość czyszczenia oraz prostotę montażu. Idealnie sprawdzają się w bloku. Ze względu na słabą odporność blachy na korozję, grzejniki panelowe muszą być zakładane jedynie w instalacjach z obiegiem zamkniętym.

 

Grzejnik konwektorowy – zbudowany jest przede wszystkim z radiatora i podłączonej do niego pętli grzewczej. Funkcjonowanie grzejnika związane jest z ruchem powietrza spowodowanym różnicą temperatur (konwekcja). Proces ten może zostać dodatkowo wspary przez wentylator. Dzięki temu w bardzo szybkim tempie następuje nagrzanie i ostudzenie grzejnika. Urządzenia konwektorowe są drogie, jednak bardzo skuteczne, zwłaszcza w przypadku ogrzewania podłogowego.

 

Grzejnik kanałowy – w budowie podobne do grzejników konwektorowych, z tą różnicą, iż są montowane w podłodze. Dzięki temu nie zajmują potrzebnego nam miejsca. Wymaga to jednak zainwestowania nieco większej kwoty pieniędzy.

 

Grzejnik łazienkowy – w przeważającej większości są to grzejniki drabinkowe, dzięki czemu nadają się zarówno do ogrzania łazienki, jak i suszenia ręczników i ubrań. Podczas zakupu, warto decydować się na urządzenia wyposażone w specjalny płyn grzewczy, który zwiększa ich moc.

 

Grzejnik dekoracyjny – najważniejszą kwestią jest w tym przypadku estetyka wykonania. Urządzenia ozdobne bardzo często wykonane są ze specjalnych, odpowiednio udekorowanych płyt stalowych, aluminiowych bądź kamiennych. Na pewno cieszą oko, jednak należy zwrócić uwagę na ich moc, która często pozostawia wiele do życzenia.

 

Grzejnik – jaka moc?

Poza konkretnym rodzajem, istotny jest także dobór mocy do wielkości pomieszczenia. W domach o sprawnej izolacji termicznej, zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi około 70W na metr kwadratowy. Łatwo więc policzyć, że w pokoju o metrażu wynoszącym 10 m2, będziemy potrzebowali grzejnika o mocy 700W.


przysłano: 12 lipca 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca