Wywrota

Ochrona dla dziecka z terminowej polisy na życie na czym polega?

W świetle prawa dzieckiem, a precyzyjniej osobą niepełnoletnią, pozostaje człowiek przed skończeniem 18. roku życia. W terminologii ubezpieczeniowej polisa dla dziecka wybiega daleko poza ten próg – nawet do momentu zakończenia przez potomka edukacji na poziomie wyższym. Co to oznacza w praktyce? Wypłatę posagu w postaci finansowego świadczenia.

Mowa tutaj o jednym z podstawowych produktów polisowych na życie, czyli ubezpieczeniu posagowym dla dziecka. Zasada działania tego produktu jest bardzo prosta, a przy tym bardzo korzystna dla przyszłości młodego ubezpieczonego, który poza ochroną, może liczyć na spory zastrzyk gotówki tak przydatny w momencie wkraczania w dorosłe życie.

Polisa oszczędnościowa, czyli ochrona i kapitał

Do polisy posagowej mogą przystąpić zarówno rodzice, rodzice chrzestni, krewni, jak i dowolna osoba fizyczna występująca w roli fundatora. Na czym ta rola polega?

Fundator (opłacający składkę) przekazuje w ustalonej częstotliwości – co miesiąc, co kwartał, co sześć miesięcy, co rok, określoną z góry sumę, której część przeznaczana jest na poczet klasycznego ubezpieczenia na życie i zdrowie, a część trafia na specjalne konto ubezpieczonego. Suma składek tworzy po pewnym czasie kapitał, który na koniec umowy trafia w ręce dorosłego już dziecka.

Wyciągnięcie środków z polisy – z części oszczędnościowej – jest możliwe po zakończeniu umowy. A ta z kolei jest ustalana do skończenia przez ubezpieczonego 18., 21. czy 26. roku życia. Może to być także data zakończenia studiów czy inna okazja. Ważne jest, że im później nastąpi wypłata środków, tym więcej tych środków będzie zgromadzona na koncie.

Ile można zarobić na terminowym ubezpieczeniu dla dziecka?

Nie została jeszcze poruszona jedna kwestia, czyli długość trwania polisy posagowej na życie. O ile górna granica do co najmniej 18-ste urodziny uposażonego, to początek umowy można wyznaczyć w dowolnym momencie – ograniczenia ubezpieczycieli dotyczą najczęściej 3. miesiąca życia dziecka. I tu również ta sama uwaga – im wcześniej dziecko zostanie włączone do polisy, tym więcej korzyści otrzyma na koniec trwania umowy. W dokumencie OWU można też spotkać się z zapisem mówiącym o ochronie okresowej w odcinkach 5, 10 czy 15 lat.

Przykładowa kalkulacja na tanie ubezpieczenie na życie na www.ubezpieczeniazyciowe.pl wymaga ustalenia sztywnej kwoty, przy czym wysokość składki można podnosić w trakcie trwania umowy. Na początek jednak ustalmy składkę na poziomie 250 zł. Zakładając, że 50 zł jest przeznaczane co miesiąc na część ochronną, a pozostała suma na gromadzenie kapitału, łatwo wyliczyć, że po 18 latach sumiennego opłacania składki ubezpieczone dziecko otrzyma, bagatela, ponad 43 tys. zł.

Dodatkowo, jeśli w trakcie trwania umowy dziecku przydarzy się jakiś wypadek objęty zakresem ubezpieczenia albo śmierć poniesie jeden czy oboje rodzice, wypłata odszkodowania nastąpi na równowartość sumy ubezpieczenia.

A jeśli zmarły rodzic był jednocześnie fundatorem? W takim przypadku to ubezpieczyciel zobowiązuje się do opłacania składki za dziecko aż do końca terminu zawartego w umowie.

Niższa składka za samą ochronę życia

Oczywiście, terminowe ubezpieczenie na życie na www.ubezpieczeniazyciowe.pl to nie tylko polisa posagowa. Za symboliczną składkę można też wykupić samą ochronę, a jeśli taki produkt będzie prawidłowo dobrany, ochrona okaże się znacznie bardziej skuteczna, niż klasyczne ubezpieczenie wykupywane w szkole.

Szkolne NNW to nic innego jak polisa grupowa. Największym mankamentem tego typu rozwiązania jest wąski zakres ochrony i bardzo zaniżone sumy ubezpieczenia rzędu 20-30 tys. zł. Co prawda cena za tego typu ubezpieczenia jest również niska i wynosi ok. 30 zł, to warto się zastanowić czy nie lepiej za niewiele więcej wykupić dziecku ubezpieczenie na życie z prawdziwego zdarzenia, które przyda się w sytuacji zagrożenia nie tylko życia i zdrowia, ale i kondycji domowego budżetu.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 24 maja 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca