Akcyza na samochody – co będzie Ci potrzebne?

Przy sprowadzaniu pojazdu z zagranicy czeka Cię wiele formalności, które musisz spełnić, zanim będziesz mógł swobodnie korzystać ze swojego nowego nabytku. Do najważniejszych z nich należy akcyza za samochód – specjalny rodzaj podatku, z którego każda osoba importująca auto musi się rozliczyć w krótkim czasie po zakupie. Jak przygotować się do akcyzy za auto?

Akcyza od samochodu – jak ją obliczyć?

Pierwszym krokiem, jaki warto wykonać jeszcze przed zakupem nowego auta poza granicami kraju, jest obliczenie akcyzy od samochodu, którą będzie trzeba zapłacić po sprowadzeniu. Trzeba koniecznie wziąć ją pod uwagę, ponieważ jest to podatek, który potrafi osiągnąć sumę nie bez znaczenia dla budżetu. Niskie ceny aut osobowych w niektórych krajach sprawiają, że mimo konieczności zapłacenia tego dodatkowego podatku, transakcja oraz import i tak są opłacalne, dobrze jednak być świadomym wszystkich kosztów.

Koszt akcyzy (http://www.akcyza.com.pl) za auto jest zależny od wartości samochodu oraz pojemności jego silnika. Drugi parametr dzieli podatek na dwa progi:

  • 1) w samochodach z silnikiem o pojemności do 2000 cm3 – wtedy akcyza za samochód wynosi 3,1% jego wartości,
  • 2) w samochodach z silnikiem o pojemności powyżej 2000 cm3 – wtedy akcyza za samochód wynosi 18,6% jego wartości.

Samodzielnie obliczając podatek, należy to więc zrobić według odpowiednich wzorów:

  • 1) wartość pojazdu x 0,031
  • 2) wartość pojazdu x 0,186

    Przykładowo, jeśli wartość auta została ustalona na 20 000 zł, a jego silnik posiada:
    a) pojemność do 2000 cm3, to wysokość akcyzy za auto będzie wynosiła 620 zł,
    b) pojemność powyżej 2000 cm3, to wysokość akcyzy za samochód będzie wynosiła 3720 zł.

 

Deklaracja AKC-U/S – co ma wspólnego z akcyzą za auto?

Żeby opłacić akcyzę za samochód, jego nowy właściciel musi w ciągu 14 dni od sprowadzenia pojazdu złożyć w urzędzie celno-skarbowym deklarację AKC-U/S. Jest to specjalny dokument, w którym uwzględnia się dane podatnika, informacje techniczne o samochodzie oraz wysokość akcyzy.

Deklaracja AKC-U/S wymaga wypisania w niej wszystkich najważniejszych danych o pojeździe, dlatego warto dobrze się przygotować, by nie zaskoczyły nas pytania o numer VIN czy dotychczasowy przebieg auta.

Wyjątkowe sytuacje zwalniające z płacenia akcyzy za samochód

Można zostać zwolnionym z obowiązku płacenia akcyzy za auto pod pewnymi warunkami, regulowanymi przez przepisy. Wyjątek pozwalający na ominięcie podatku stanowią sytuacje, gdy:

- pojazd jest wprowadzany do kraju przez osobę z innego państwa członkowskiego, która planuje stały pobyt w Polsce,

- pojazd jest wprowadzany przez wracającą do kraju osobę, która czasowo przebywała na terytorium innego państwa członkowskiego,

- pojazd jest wprowadzany do kraju przez osobę z innego państwa, która planuje stały pobyt w Polsce ze względu na zawarcie związku małżeńskiego,

- pojazd jest wprowadzany do kraju przez osobę, która odziedziczyła go na terenie innego państwa członkowskiego.

Akcyza za samochód w Warszawie – skorzystaj z usług specjalistów

Zarówno w przypadku, kiedy na kupującym ciąży obowiązek zapłacenia akcyzy od samochodu, jak i w sytuacji, kiedy jest on z tego podatku zwolniony, warto skorzystać z usług firm, które profesjonalnie zajmują się akcyzą za samochody. W Warszawie i innych dużych miastach można znaleźć specjalistów, którzy odciążą kupującego ze wszystkich formalności, włącznie z dostarczeniem i odebraniem potrzebnej dokumentacji, a także dalszych działań związanych z rejestracją pojazdu w Polsce.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 12 września 2018 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło