Wywrota

Uszy Polaków chorują! Oto 4 najczęstsze choroby uszu.

Choroby uszu na pewno należą do bardzo nieprzyjemnych chorób. Uszy są odpowiedzialne za działanie jednego z naszych zmysłów, dzięki któremu czujemy się bezpiecznie. Człowiek pozbawiony jakiegokolwiek zmysłu czuje się bardzo niekomfortowo, a w momencie, kiedy następuje tam choroba, na pewno jeszcze gorzej. Do najczęstszych chorób uszu należą zapalenie ucha środkowego, przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego, otoskleroza i kilka innych.

Zapalenie ucha środkowego

Zapalenie ucha środkowego zdarza się najczęściej wśród dzieci, często ma ono charakter wirusowy, jednak może następnie przejść w zakażenie bakteryjne. Zapalenie ucha może mieć postać ostrą lub przewlekłą, niestety może też doprowadzić do rozwoju guza, który nazywa się to perlak ucha. Głównymi objawami zapalenia ucha środkowego jest pogorszenie słuchu oraz silny ból ucha. Dodatkowo pojawiają się nudności oraz podwyższona temperatura organizmu. Dochodzi wtedy też do zapalenia bębenka usznego, które niestety może skutkować zapaleniem ropnym, co sprawia jeszcze większy ból danej osobie. Najczęściej choruje się na takie zapalenia ucha w okresie wiosennym. Leczenie takiego zapalenia ucha środkowego polega na podawaniu środków przeciwbólowych, a przy bardzo ostrych zapaleniach, nawet antybiotyków.

Przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego

Perlak ucha, czyli przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego, to schorzenie, które rozpoczyna się zapaleniem ucha środkowego, a następnie przybiera postać guza zapalnego, który znajduje się właśnie w uchu środkowym. Taki guz się bardzo rozrasta, co może doprowadzić do uszkodzenia kości w jamie bębenkowej. Dlatego bardzo ważne, aby szybko umówić wizytę u laryngologa w Warszawie, czyli lekarza, który zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła oraz innych narządów szyi i głowy. Taki lekarz bardzo szybko powinien skierować zdiagnozowaną osobę na operację, w celu wycięcia perlaka. Takie schorzenie jest bardzo niebezpieczne ze względu na konsekwencje do których może doprowadzić, a dodatkowo bardzo ciężko jest je wcześnie wykryć. Jedyne co się objawia to problemy ze słuchem i wyciekanie ropnego płynu o bardzo nieprzyjemnym zapachu, które są bardzo często bagatelizowane. W momencie, gdy perlak się rozwija można zauważyć bóle i zawroty głowy, dreszcze, ogromny ból brzucha i gorączkę.

Otoskleroza

Kolejną z bardzo popularnych chorób uszu jest otoskleroza, która jest chorobą dziedziczną, więc nie ma się wpływu na jej posiadanie. Dotyczy ona kosteczek ucha środkowego. Ta choroba głównie dotyka kobiety i niestety jej wzrost następuje w trakcie ciąży. Zachorowanie wzrasta też w przypadku wystąpienia odry lub spadku odporności organizmu. Otoskleroza doprowadza do uszkodzenia strzemiączka, które znajduje się w uchu i jest odpowiedzialne za przekazywanie bodźców słuchowych, przez jego uszkodzenie następuje stopniowa utrata słuchu. Pierwsze co się zauważa to problemy z odbieraniem dźwięków oraz dziwne szumienie w uszach. Do tego zauważyć można zawroty głowy, które z czasem się mogą nasilać. W takim wypadku również bardzo ważne jest by zgłosić się do lekarza, ponieważ mogą wystąpić poważne problemy z utrzymywaniem równowagi. Często jest konieczne przeprowadzenie operacji, aby polepszyć stan zdrowia takiej osoby.

Zapalenie ucha zewnętrznego

Tak samo jak istnieje zapalenie ucha wewnętrznego, tak występuje też zapalenie ucha zewnętrznego. Do takiego zapalenia dochodzi w wyniku zakażenia bakteryjnego lub wirusowego. Bardzo często zdarza się, że jest ono skutkiem urazu mechanicznego, wynikającego ze sposobu czyszczenia uszu. Większość osób stosuje patyczki higieniczne, którymi często czyści uszy, w ten sposób właśnie może dojść do takiego zapalenia. Oprócz tego, zapalenie pojawia się też podczas zakażenia wirusem opryszczki, takie zapalenie atakuje kanał słuchowy i skutkuje to ogromnym obrzękiem ucha. Można odczuć swędzenie ucha oraz ból w okolicy kanału słuchowego. Następnie przeobraża się to w bardzo bolesny obrzęk, który utrudnia działanie narządu słuchu. Kolejno mogą występować zawroty oraz bóle głowy. Choroba ta może doprowadzić do paraliżu twarzy w okolicy jej występowania, dlatego bardzo ważne jest, aby po wystąpieniu jakichkolwiek z tych objawów, szybko udać się do dobrego laryngologa np. w CMP https://cmp.med.pl/zakres-uslug/konsultacje-lekarskie/laryngologia/, który pomoże w leczeniu takiej dolegliwości.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
źródło: 777
przysłano: 15 marca 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca