Wywrota

Rezonans magnetyczny kolana. Kiedy jest zalecany?

Rezonans magnetyczny kolana to pogłębione badanie diagnostyczne umożliwiające dokładną ocenę stanu stawu kolanowego. Badanie jest w pełni bezpieczne, nie wymaga od pacjenta skomplikowanych przygotowań. Można je wykonać bez skierowania.

Rezonans magnetyczny kolana – kiedy wykonać

Rezonans magnetyczny kolana wykonuje się, jeśli pacjent skarży się na dolegliwości bólowe lub dyskomfort w obrębie kolana, ma zewnętrzne krwiaki, a badanie USG lub RTG nie dało jednoznacznej diagnozy. Rezonans magnetyczny jest badaniem dokładniejszym, w uproszczeniu można powiedzieć, że to trójwymiarowe USG, które pozwala dokładnie ocenić stan chrząstek, więzadeł, łękotek w kolanie.

Za pomocą tego badania można zdiagnozować zarówno wady anatomiczne, zwichnięcie stawu kolanowego lub uszkodzenie łękotki, jak również poważniejsze problemy, np. torbiele lub guzy o charakterze nowotworowym, choroby zwyrodnieniowe.

Gdzie wykonać rezonans magnetyczny kolana

Badanie rezonansem magnetycznym nie jest ogólnodostępne. Nie każda placówka dysponuje odpowiednim sprzętem. Czas oczekiwania na to badanie w ramach NFZ jest stosunkowo długi. Placówki wykonujące badanie rezonansem, znajdujące się najbliżej miejsca naszego zamieszkania, można wyszukać na stronie Badania.znanylekarz.pl. Na tej samej stronie można też porównać ceny i zarezerwować termin wizyty. Dla przykładu, wyniki dla Warszawy prezentują się następująco https://badania.znanylekarz.pl/rezonans-magnetyczny/rezonans-magnetyczny-stawu-kolanowego/warszawa

Jak przebiega rezonans kolana

Badanie nie jest bolesne i nie ma żadnych skutków ubocznych. W przypadku badania kolana najczęściej robi się to metodą tzw. rezonansu otwartego, więc pacjent nie jest zamykany w podłużnej tulei i nie jest atakowany głośnymi i piskliwymi dźwiękami o różnym natężeniu. Przed badaniem pacjent musi zdjąć z siebie wszystkie metalowe przedmioty – biżuterię, pasek od spodni, zegarek, okulary (nawet w plastikowych oprawkach są metalowe śruby). 

 

Kilka dni przed wykonaniem rezonansu trzeba zrobić badanie oznaczające poziom kreatyniny we krwi, które wskazuje na to, czy nerki pacjent pracują prawidłowo. Wyniki badania są niezbędne do przeprowadzenia rezonansu z kontrastem, czyli środkiem który znacznie poprawia widoczność obrazowanych struktur. Kontrast usuwany jest z organizmu wraz z moczem. Bywa, że o potrzebie podania kontrastu specjalista wykonujący rezonans decyduje dopiero w trakcie badania.

 

Czas trwania badania jest różny. Średnio wynosi od 20 minut do 1 godziny.

Rezonans magnetyczny kolana – przeciwwskazania

Rezonansu magnetycznego nie wykonuje się u osób, które mają w ciele metalowe przedmioty, np. protezy, śruby, aparat ortodontyczny. Przeciwwskazaniem są także sztuczne zastawki, rozrusznik serca, implant ślimakowy, pompa insulinowa. Lekarz może odmówić badania, jeśli pacjent ma tatuaż, ponieważ w niektórych barwnikach znajdują się drobinki metali.

 

W przypadku kobiet przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu jest wkładka domaciczna oraz pierwszy trymestr ciąży.

Rezonans magnetyczny kolana – zalecenia po badaniu

Nie ma szczególnych wskazań co do zachowania pacjenta po badaniu. Można od razu wrócić do swoich codziennych zadań, także do jazdy samochodem. Nie ma też potrzeby, by pacjentowi towarzyszyła osoba trzecia. Wyjątek można zrobić w przypadku osób starszych.

 

Jedyne obostrzenie dotyczy pacjentów, którym podano znieczulenie lub kontrast. W takim przypadku muszą pozostać w placówce medycznej około jednej godziny, aby upewnić się, czy nie doszło do reakcji alergicznej.

Zdjęcie: istockphoto.com


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 24 listopada 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca