Wywrota

6 pomysłów na optyczne powiększenie wnętrza za pomocą oświetlenia

Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz optycznie powiększyć swój niewielki metraż? Przeczytaj nasz artykuł, w którym podsuwamy sprytne rozwiązania, dzięki którym Twoje mieszkanie optycznie zyska kilka dodatkowych metrów kwadratowych, a to wszystko niewielkim kosztem przy pomocy odpowiednio dobranych opraw oświetleniowych. Zapraszamy do lektury.

Jak optycznie powiększyć wnętrze światłem?

Nie jest tajemnicą, że sekret powiększenia wnętrz tkwi w odpowiednim oświetleniu. Niestety nie każde mieszkanie ma dostateczny dopływ naturalnego światła dziennego. W takich sytuacjach trzeba ratować się oświetleniem sztucznym. Ogólna zasada jest taka: im jaśniej, tym pokój będzie wydawać się przestronniejszy. Odpowiednio rozmieszczone oświetlenie wewnętrzne daje nam nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni. W zależności od kształtu i wysokości pomieszczenia można wykorzystać różne metody operowania światłem.

Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych zasad powiększania wnętrz światłem:

#1 Wybierz jasne, mocne światło

Jasne, mocne światło doskonale powiększa przestrzeń. Z kolei to przytłumione i ciemne, buduje kameralność i intymność w pomieszczeniu, jednocześnie delikatnie je pomniejsza, tworząc cienie i półcienie.

#2 Jedno źródło światła to za mało

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że jedno źródło światła w pomieszczeniu to zdecydowanie za mało. Optycznie powiększy się wnętrze, jeśli będzie się w nim znajdować kilka punktów świetlnych. Jedna z uniwersalnych zasad mówi, że w danym pomieszczeniu powinny być trzy różne rodzaje światła, które będą się nawzajem ze sobą uzupełniać - ogólne, miejscowe i dekoracyjne. Oświetlenie ogólne, zwane również centralnym, to podstawowy rodzaj oświetlenia. Zwykle znajduje się w centrum pomieszczenia. W roli oświetlenia głównego najlepiej sprawdzą się lampy wiszące, a w przypadku niewysokich stropów cieszące się niezwykłą popularnością w ostatnim czasie plafony. Nie należy oczywiście ograniczać się tylko do jednego źródła światła. Oświetlenie miejscowe służy do doświetlenia poszczególnych stref, które często tego potrzebują ze względu na wykonywane tam czynności. Najlepiej montować je tam, gdzie się pracuje, czyta, gotuje. Jako źródła oświetlenia miejscowego można wykorzystać takie kinkiety. Światło z takich lamp powinno być dostatecznie jasne i skierowane na obszar wykonywania czynności tak, by nie raziło ani nie oślepiało. Dekoracyjne światło ma z kolei za zadanie wyeksponowanie pięknych detali. Może wydobywać z mroku obraz, roślinę doniczkową, mebel czy zdjęcie. Dobrze dobrane oświetlenie dekoracyjne powinno wykorzystywać gra świateł dla stworzenia właściwego klimatu. Pozwala na wyeksponowanie barwy przedmiotów, kształtu lub struktury. Do oświetlenia dekoracyjnego najczęściej wykorzystuje się taśmy LED, lampy dające światło liniowego lub skupione skierowane bezpośrednio na dany obiekt.

#3 Pamiętaj o odpowiednim kierunku padania światła

Jeśli mocno oświetlisz sufit, tzn. wykorzystasz lampy wiszące z kloszem lub kloszami skierowanymi w górę, Twoje pomieszczenie będzie wydawać się optycznie wyższe. Analogicznie, jeśli wybierzesz żyrandol z kloszami skierowany w dół, sufit pozostanie w cieniu i tym samym pomieszczenie wyda się niższe.

#4 Skieruj światło na dłuższe ściany

Wnętrze wyda się szersze, gdy skierujesz źródło światła na jego dłuższe ściany, wnęki lub półki, które odwrócą uwagę od gabarytów pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie świetlnych listew na suficie lub w załamaniu między sufitem a ścianą. Pamiętaj też o tym, że pomieszczenie wyda się większe, jeśli wykorzystasz lakierowane meble lub gładkie powierzchnie, od których światło będzie się odbijało.

#5 Kolor lamp też ma znaczenie

Powszechnie znany jest fakt, że jasna kolorystyka optycznie powiększa przestrzeń, z kolei ciemna pomniejsza. Podobna zasada jest w przypadku opraw oświetleniowych. Lampy, które wybierasz do niewielkich przestrzeni, powinny być delikatne i jasne. Szklane abażury także są dobrym rozwiązaniem, ponieważ przepuszczają więcej światła. Jako oświetlenie miejscowe do sypialni możesz wykorzystać jasne i wysmukłe lampy podłogowe, które znajdziesz w sklepie light-home.pl.

#6 Gra światłem i barwą

Podczas wybierania oświetlenia do pomieszczenia, pamiętaj, że istotne znacznie ma również kolor ścian - zimna barwa światła powoduje spłaszczenie ciepłych barw, a wzmaga intensywność chłodnych. Źle też wygląda w przypadku ścian o intensywnej kolorystyce, ponieważ sprawia, że stają się one sine. Ciepłe światło przytłumi zimne barwy, a rozświetli jasne, dlatego to dobry wybór do małych pomieszczeń - optycznie je powiększy.

 

Dowiedz się więcej na temat, jakie lampy wybrać do małego pokoju. Przeczytaj poradnik przygotowany przez sklep Light Home.

 

Wystarczy kilka sztuczek i zabawa światłem, by zmienić proporcje całego pomieszczenia.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 7 grudnia 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca