Wywrota

Co zrobić w przypadku zgubienia prawa jazdy?

Zgubione prawo jazdy to niewątpliwie duży kłopot, gdyż wiąże się z dodatkowymi opłatami i procedurami. Warto dowiedzieć się jak należy postąpić w tej sytuacji.

Jakie dokumenty należy przygotować ubiegając się o wydanie wtórnika zgubionego prawa jazdy?

Przygotowania o wydanie wtórnika w przypadku zgubionego prawa jazdy należy rozpocząć od wypełnienia wniosku o wydanie wtórnika prawa jazdy. Można zrobić to w urzędzie lub w domu. Konieczne jest również posiadanie potwierdzenia uiszczenia opłaty w wysokości 100,50 zł za wydanie wtórnika. Najczęściej wnioskodawca ma możliwość przelania kwoty na konto urzędu bądź zapłacenia w kasie urzędu.

 

Warto jednak zadzwonić lub spytać osobiście w urzędzie o akceptowane sposoby zapłaty. Oprócz tego niezbędne jest posiadanie aktualnego (wykonanego nie prędzej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku) zdjęcia spełniające standardowe wymagania fotografii do prawa jazdy. Na zdjęciu nie mogą widoczne być piksele, musi posiadać naturalny kontrast, być kolorowe, wykonane na jasnym jednolitym tle, a także powinno być w konkretnych wymiarach (35x45 mm). Ponadto osoba na zdjęciu powinna patrzeć przed siebie i mieć otwarte oczy niezasłonięte włosami oraz zostać przedstawiona do górnej części barków, z widoczną całą głową (z czego twarz powinna zajmować 70- 80% całego zdjęcia), wyraźnymi oczyma (w szczególności źrenicami) oraz naturalnym kolorem skóry.

 

Niedozwolone są fotografie z przedmiotami utrudniającymi rozpoznanie, np. w okularach z ciemnymi szkłami bądź w nakryciu głowy. Wyjątek stanowią osoby z wadą wzroku. Wówczas fotografię można wykonać w ciemnych okularach, jeśli zdjęcie wykonane w ten sposób widnieje również na dokumencie tożsamości takiej osoby i jeśli do wniosku złoży ona odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Z kolei zdjęcie w nakryciu głowy można wykonać w przypadku, gdy wiąże się ono z wyznawaną religią. Ponadto osoba wnioskująca o wydanie wtórnika zgubionego prawa jazdy powinna posiadać dowód osobisty lub paszport, a w przypadku cudzoziemców paszport lub kartę pobytu.

Co należy zrobić aby uzyskać wtórnik zgubionego prawa jazdy?

Po przygotowaniu niezbędnych dokumentów i uiszczeniu opłaty za wydanie wtórnika, wniosek wraz z dokumentami trzeba wysłać pocztą lub osobiście zanieść do urzędu. Jeśli wnioskodawca mieszka w mieście na prawach powiatu, wówczas wniosek składa do urzędu miasta, jeśli nie- w starostwie powiatu, w którym mieszka. Wyjątek stanowi Warszawa- jej mieszkaniec kieruje wniosek do urzędu dzielnicy. Sprawdzenia czy wtórnik zgubionego prawa jazdy jest już gotowy do odbioru należy dokonać za pomocą strony internetowej www.info-car.pl . Będzie to wymagało podania imienia, nazwiska oraz numeru PESEL. Na wtórnik trzeba czekać do 9 dni roboczych od daty złożenia wniosku o jego wydanie.

Prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy 

Zgubione prawo jazdy jeszcze do 5 grudnia 2020 roku uniemożliwiało prowadzenie pojazdu do momentu wyrobienia wtórnika. Kara za jazdę bez prawa jazdy przy sobie wynosiła wtedy według Kodeksu wykroczeń do 250 zł grzywny, ale mogła się skończyć również tylko naganą. Obecnie Policja, Inspekcja Transportu Drogowego bądź Straż Miejska w razie kontroli informację o tym czy dana osoba posiada uprawnienia do kierowania pojazdem znajdzie w bazie danych CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). Warto mieć jednak ze sobą dowód osobisty, by móc potwierdzić swoją tożsamość. Jeśli chodzi natomiast o prowadzenie pojazdu bez posiadania do tego uprawnień, kary za ten czyn są różne w zależności od zaistniałych okoliczności. W przypadku kierującego pojazdem, który nigdy prawa jazdy nie uzyskał, grozi mu mandat w wysokości do 500 zł lub nawet do 5000 zł (jeśli sprawa trafi do sądu), a także długoletni zakaz prowadzenia.

Czy zgubienie prawa jazdy należy zgłosić?

W przypadku zgubionego prawa jazdy, nie istnieje konieczność zawiadomienia o sytuacji policji. Jednak nie należy zapominać o tym, że zgubiony dokument może znaleźć ktoś nieuczciwy. Prawo jazdy to dokument potwierdzający tożsamość, dlatego też znalazca może między innymi zaciągnąć na prawo jazdy kredyt. W związku z tym warto w pierwszej kolejności zgłosić dokument do bazy dokumentów zastrzeżonych.

Zobacz też: https://www.wyborkierowcow.pl/swiatla-do-jazdy-dziennej-co-mowia-przepisy/


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 29 lipca 2021 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca