Wywrota

Rumianek? Na zdrowie!

Właściwości rumianku niezmiennie pozostają uważane za remedium na wiele dolegliwości zdrowotnych. Ta niepozorna roślina o niewielkich kwiatach i uroczym wyglądzie skrywa w sobie bogactwo witamin i substancji, które od wieków wspierają leczenie farmaceutyczne chorób i zaburzeń pracy organizmu. Warto zatem bliżej przyjrzeć się działaniu rumianku i jego potencjałowi prozdrowotnemu, a także sposobom na jego spożycie

Rumianek — zioło, kwiat, a może chwast?

 

Choć trudno w to uwierzyć, rumianek pospolity, który zyskał uznanie wielu osób podupadających na zdrowiu, w terminologii rolniczej uznawany jest za chwast, który odbiera warzywom wodę, słońce i miejsce do wzrostu. Rumianek jest rośliną z gatunku astrowatych, co niewątpliwie nadaje mu kwietnego charakteru. Kwiatostan rumianku to jaskrawożółty środek otoczony drobnymi białymi płatkami. Czy rumianek jest ziołem? Tak! I to jednym z bardziej pożądanych w domowych apteczkach. Zarówno jego zapach, jak i smak są na tyle charakterystyczne, że trudno byłoby go pomylić z jakąkolwiek inną rośliną.

Substancje aktywne zawarte rumianku

 

W ziołolecznictwie stosowane są wysuszone kwiatostany rumianku, których zbiór odbywa się w pełni kwitnienia, w suche i słoneczne dni. Ta niepozorna roślina skrywa w sobie substancje o silnych zdrowotnych właściwościach, a wśród nich wymienić można:

  • fenolokwasy i flawonoidy,
  • spiroeter i fitosterole,
  • poliacetyleny i sole mineralne,
  • witaminę C i cholinę,
  • garbniki katechinowe i gorycze,
  • związki śluzowe i kumarynowe;

Wyszczególnione powyżej nazwy to substancje aktywne, które umożliwiają inicjację procesów regeneracyjnych i odżywczych. Ich pozytywne działanie zostało udowodnione naukowo i niejednokrotnie używane są do produkcji syntetycznych środków farmaceutycznych. Po co jednak sięgać po tabletki, skoro natura obdarzyła ludzkość rumiankiem?

Właściwości rumianku i jego szerokie spektrum działania

 

Rumianek działa na organizm wielokierunkowo przez mnogość substancji w nim zawartych. Dzięki temu wykazuje właściwości rozkurczające i rozluźniające mięśnie. Odpręża także system nerwowy, czego skutkiem jest ukojenie stanów podenerwowania i stresu. Rumianek zwalcza również stan zapalny i lekki ból. Wykazano też jego pozytywny wpływ na hamowanie rozwoju wirusów i bakterii, a także eliminowanie wolnych rodników i zatrzymywanie ich namnażania. Ta roślina wspiera dodatkowo organizm w pozbyciu się i neutralizacji toksyn, a także zgubieniu nadprogramowych kilogramów, poprzez przyspieszenie przemiany materii.

Zauważono, że okłady z naparu rumianku skracają czas gojenia się ran.

 

Działanie prozdrowotne rumianku — konkretne przykłady zastosowania

 

O ogólnym działaniu zostało wspomniane powyżej, ale w jakich konkretnych schorzeniach i przypadłościach warto sięgnąć po rumianek? Lista jest dosyć długa, ale należy pamiętać, że ta roślina oprócz niezwykle korzystnego działania na zdrowie człowieka, wywołuje niekiedy reakcje alergiczne, zwłaszcza u osób ze skłonnościami do uczuleń. Wewnętrzne stosowanie rumianku w postaci naparów, może również nasilać lub zmniejszać działanie niektórych lekarstw, dlatego w razie wątpliwości co do stosowania, warto zasięgnąć porady.

 

Rumianek stosowany doustnie pomaga między innymi w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych żołądka, wspiera gojenie wrzodów, łagodzi objawy refluksu i niestrawności. Skutecznie koi wzdęcia i zapobiega zaparciom. Dzięki właściwościom rozkurczającym eliminuje i zmniejsza bóle brzucha (również menstruacyjne), mięśni i głowy. Wspaniale nadaje się także, jako wsparcie leczenia stanów zapalnych układu moczowego, a także minimalizowania mdłości u kobiet ciężarnych.

 

Rumianek jest również częstym składnikiem ziołowych środków uspokajających, dlatego też korzystnie jest sięgnąć po napar z tej rośliny w stanach wzmożonego napięcia nerwowego, stresu, napadów złości, a także problemów z zaśnięciem.

 

Napary z rumianku można oprócz tego stosować zewnętrznie do przemywania ran, ropiejących zmian skórnych czy oparzeń. Co więcej, rumianek wykazuje również dużą skuteczność w leczeniu ropnego zapalenia spojówek oczu. Rumianek może być składnikiem płynu inhalacyjnego w przypadku przeziębienia i stanów zapalnych górnych dróg oddechowych.

Zasady stosowania rumianku

 

By uzyskać działanie prozdrowotne rumianku, należy wypijać napar z niego regularnie przez okres około 10 dni. Wystarczą dwie filiżanki dziennie. Należy pamiętać, że efekty prozdrowotne nie następują od razu (wyjątek stanowią krótkie stany niestrawności), a dopiero po systematycznym zażywaniu.

 

Okłady z rumianku na rany i owrzodzenia korzystnie jest robić 2-3 razy dziennie, aż do zaleczenia zmian.

Jak każde zioło, również rumianek nie powinien stanowić zamiennika zróżnicowanej diety i zdrowego trybu życia. W jego stosowaniu należy także robić przerwy: 3 tygodnie stosowania - 1 tydzień przerwy. Taki model spożywania naparu z rumianku, z pewnością przyniesie wiele korzyści dla zdrowia organizmu.

 

Źródło artykułu:

https://apteka.superpharm.pl/poradnik/rumianek-jakie-sa-wlasciwosci-lecznicze-rumianku-lekarskiego

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 11 sierpnia 2022 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca