Wywrota

Co wpływa na skuteczność serum z retinolem?

Idzie jesień – miłośniczki tej pory roku wyciągają z szafy puchate swetry i ciepłe szaliki, a osoby, które myślą z troską o swojej skórze, nieśmiało spoglądają w stronę kosmetyków z retinolem. Tak, to już ten czas! Jeżeli zawsze interesował Cię ten temat – zapraszamy do lektury! Z tego artykułu dowiesz się: • co to jest retinol? • dlaczego używa się go w okresie jesienno-zimowym? • jak bezpiecznie wdrożyć go do swojej codziennej pielęgnacji? • jakich efektów możesz się spodziewać po kuracji retinolem?

Co to jest retinol?

 

Zgodnie z definicją – retinol jest związkiem chemicznym, który występuje w naszym organizmie – jest produkowany przez wątrobę z substancji nazywanej β-karotenem. Jeżeli w tym momencie przyjdą Ci na myśl soki marchwiowe: tak, pośrednio ich spożywanie wpływa na dostarczaniu organizmowi „od wewnątrz” substancji, które wpływają na dobry wygląd naszej skóry. W naszym ciele retinol uczestniczy w procesach odpowiedzialnych za prawidłowe widzenie, a także sprzyja utrzymaniu naskórka i błon śluzowych w jak najlepszej kondycji.

 

W kosmetyce substancja ta jest wykorzystywana od wielu lat. Bardzo łatwo rozpuszcza się w tłuszczach, dzięki czemu nie tylko dobrze wpasowuje się w składy odżywczych kremów, ale też nie ma większych problemów z przeniknięciem do wnętrza skóry. Co robi retinol stosowany zewnętrznie? Stymuluje komórki do bardziej wytężonej pracy: przyspiesza syntezę włókien kolagenu i elastyny, co z kolei wpływa między innymi na poprawę elastyczności i gęstości skóry.

Retinol – twój przyjaciel jesienią i zimą

 

Serum z retinolem, a także inne kosmetyki zawierające ten składnik odżywczy, należą bez wątpienia do bardziej zaawansowanej pielęgnacji. Z tego powodu stosując je, należy przestrzegać kilku obostrzeń, z których najważniejszym jest: ochrona przed słońcem! Jeżeli rozszerzasz swoją pielęgnację o retinol, musisz włączyć do niej również krem z filtrem przeciwsłonecznym i to nie mniejszym niż SPF 50.

 

Stosowanie omawianej substancji w połączeniu z ekspozycją na mocne słońce, może doprowadzić do tzw. reakcji fotoalergicznej, czyli mówiąc prostym językiem: uczulenia na słońce. Właśnie dlatego okres od września do marca to najlepszy czas na jego używanie – w tych miesiącach o wiele rzadziej wychodzimy z domu, a słońce zwykle chowa się za chmurami. Mniej promieni słonecznych na dworze, krem z wysokim filtrem i obowiązkowo: wieczorna aplikacja – to trzy podstawy, które musisz zapamiętać!

Bezpieczne wdrożenie retinolu do pielęgnacji

Oprócz przestrzegania reguł, związanych z wystawianiem się na słońce, musisz wiedzieć jeszcze jedno: to substancja, na którą należy zbudować tolerancję. Oznacza to, że stosowanie zaczynasz od serum z retinolem o niewielkim jego stężeniu: 0,3% i nie przesadzasz z ilością nakładanego kosmetyku – wystarczą dwie krople. Po ok. 40 minutach, kiedy preparat się już wchłonie, nakładasz dodatkowo dobry krem odżywczy.

Po co to wszystko? Pamiętaj, że używasz bardzo silnie działającej substancji, która w pierwszych tygodniach stosowania może powodować zaczerwienienie i łuszczenie się skóry. Aby zadbać odpowiednio o barierę hydrolipidową i złagodzić skutki niepożądane, zadbaj o odpowiednie nawilżenie i delikatne oczyszczanie twarzy.

 

Na początku warto stosować kosmetyk  w czterodniowych odstępach. Nawet jeżeli wydaje Ci się, że cera zareagowała dobrze – skutki uboczne mogą pojawić się z opóźnieniem. Bądź cierpliwa i powoli buduj tolerancję, a zobaczysz piękne efekty:

Efekty stosowania serum z retinolem:

  • ujędrnienie skóry twarzy;
  • wygładzenie zmarszczek;
  • poprawa owalu twarzy;
  • redukcję przebarwień i blizn;
  • zwężone pory;
  • regulacja produkcji sebum.

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 września 2022 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca