Wywrota

Monitoring wizyjny, przyszłość? Czy strata pieniędzy?

Nadzór wizyjny nie sprawdza się? Operatorzy nic nie widzą? Czemu mamy płacić, za coś co nie działa?

Takie pytania często padają od niezadowolonych klientów, którzy zastąpili ochronę fizyczną monitoringiem wizyjny. Tutaj pada zasadnicze pytanie, czy aby na pewno zebraliśmy wszelkie informację przed podjęciem takiej decyzji. Z jeden strony chcemy zaoszczędzić na ochronie fizycznej, gdyż jest droga, mało efektywna, jej rola to głównie odbieranie paczek i podnoszenie szlabanu.   

 

Podejmujemy decyzję o zastąpieniu ochrony fizycznej, zdalnym monitoringiem wizyjnym. Zbieramy oferty i analizujmy koszty, ale czy naprawdę wiemy co jest monitoring wizyjny?

 

Czy ściana 25 monitorów, podzielonych na 16 kamer to doby pomysł?  Obserwuje to jeden człowiek, czy jego percepcja, czas reakcji jest zawsze na takim samym poziomie? Czy tak damy radę obserwować wszystkie kamery w jednym czasie.  Nie da się patrzeć na wszystkie kamery naraz. Wyniki badań potwierdzają, że im większa liczba kamer, tym bardziej spada skuteczność obserwacji. Przy 4 kamerach wskaźnik ten wynosi 93 proc., 9 kamerach - 84 procent, a przy 16 kamerach już tylko 64 procent.

 

Kolejna opcja to video-patrol, czyli logowanie do danej kamery w wyznaczonym czasie np. co 15 minut lub 1 godzinę. Największą wadą wideo-patrolu jest to, że dowiadujemy się o zdarzeniach post factum. ( Co ze zdarzeniami w trakcie tych 15 min/1h? ) Wideo-patrole wykorzystywane są przede wszystkim jako narzędzie wspomagające systemy oparte na nowoczesnej analityce, niż jako pojedynczy system mający zapewnić bezpieczeństwo naszej nieruchomości. Cena obsługi kamery wyposażonej w nowoczesną analitykę obrazu oraz opcja video-patrolu są bardzo zbliżone.

 

 

Teraz wracamy do pierwszych akapitów tego artykułu, dlaczego doszło do różnych zdarzeń na terenie naszej nieruchomości, naszego osiedla, przecież wybraliśmy monitoring wizyjny, który jest tańszy niż ochrona fizyczna, a przy tym miał być efektywniejszy. Czy taki monitoring wizyjny sprawdzi się na terenie osiedla?

Tutaj musimy zadać sobie zasadnicze pytanie, czy na pewno wiemy jak to funkcjonuje i jak jest nadzorowane? Takie pytanie często zadają sobie osoby, gdzie wystąpiła już szkoda na ich obiekcie.

Wrócimy zatem do początku, na co zwrócić uwagę podczas wyboru monitoringu wizyjnego, aby to się sprawdziło, było niezawodne, a przy tym koszty były niskie?


Już podpowiadamy. W zależności od tego czy mamy już zainstalowany monitoring w naszej nieruchomości, planujemy do rozbudować, bądź dopiero założyć, na pewno warto poznać kilka aspektów tego zagadnienia.

Pierwszym i zarazem najważniejszym aspektem jest analityka obrazu, są to algorytmy, które zbierają oraz analizują przesłane informacje, przetwarzają je i reagują np. po przekroczeniu wirtualnej linii bądź wejścia w wirtualną siatkę. Jak to wygląda?

 

 

Po przekroczeniu takiej linii, operator z Centrum Wizyjnego dostaje powiadomienie/alarm, że „intruz” przekroczył taką linię i należy zwrócić na to uwagę. Tutaj działa system, który wspomaga operatora w wykrywaniu zdarzeń/alarmów, dodatkowo przesyła je do innych programów celem oceny skali zagrożenia, dopiero na końcu operator dostaje do końcowej analizy informację czy dane zdarzenie może spowodować jego reakcję czy to w postaci np. wydania komunikatu głosowego w czasie rzeczywistym przez głośnik czy np. wezwania patrolu grupy interwencyjnej bądź Policji.

 

Analityka obrazu działa w skali nierealnej do osiągnięcia w zwykłym trybie obserwacji.

Resumując, zamiast stosować stare, nieefektywne rozwiązania i licząc na to, ze nic się nie stanie, warto dopytać czy mamy wystarczającą ilość kamer do pokrycia wszystkich miejsc newralgicznych, jak ogrodzenie, brama, furtka, drzwi główne, garaż, itp. Na takie pytania powinna odpowiedz osoba jak np. audytor bezpieczeństwa, który przyjeżdża na wizję lokalną. 

 

Czy system który ma zastąpić ochronę fizyczną jest na tyle skuteczny i wydajny, ze będziemy czuć się bezpiecznie oraz mieli zawsze kontakt z operatorem który nadzoruje nasz obiekt? Warto poznać wszelkie rozwiązania przed podjęciem wyboru. Modernizując system monitoringu czy zakładając go od początku należy zrobić to profesjonalnie i nie zmieniać go za dwa czy trzy lata, bo jest znaczy koszt. Zagrożenia czy to ,włamaniem, kradzieżą, zniszczeniem mienia, mogą zdarzyć się zawsze, ale trzeba umieć je wykrywać i im przeciwdziałać, co niezawodnie wykrywają systemy z analityką obrazu, niż system obserwacji wielu kamer.

 

Redakcja

Redakcja

26 z Internetu
7938 artykułów 1719 tekstów 70 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Marek
Marek 4 kwietnia 2023, 07:11
Ciekawe rozwiązanie
przysłano: 3 kwietnia 2023 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca