Wywrota

Jak zorganizować przestrzeń w warsztacie samochodowym?

Osoby otwierające własny warsztat samochodowy bardzo często mają problem z odpowiednim wykorzystaniem dostępnej przestrzeni. Przez niewłaściwe podejście do jej zagospodarowania praca jest bardzo utrudniona ze względu na trudny dostęp do części i narzędzi. Dlatego też istotne jest, by przed rozpoczęciem działania warsztatu odpowiednio przygotować stanowiska pracy oraz całe zaplecze, wyposażając je w odpowiedni sprzęt do przechowywania narzędzi i części.

Jaki sprzęt jest niezbędny?

Do wszystkiego rodzaju niedużych narzędzi najlepszym rozwiązaniem są wózki narzędziowe, umożliwiające przesuwanie niezbędnych rzeczy bliżej stanowiska pracy, by mieć je cały czas pod ręką. Zależnie od potrzeb dostępne są różne rodzaje wózków, różniące się gabarytami, ilością szuflad i możliwością montażu na nich dodatkowych narzędzi. Do prac, których nie można wykonać bezpośrednio przy samochodzie, jak na przykład rozbieranie niektórych części, bądź ich regeneracja, niezbędny jest stół warsztatowy. Posiada on wytrzymały blat, na którym można zamontować dodatkowe narzędzia stacjonarne, oraz najczęściej dodatkowe szuflady i szafki. 

 

W przypadku posiadania więcej niż jednego stanowiska pracy przydaje się tablica warsztatowa. Umożliwia ona przechowywanie narzędzi w widocznym miejscu, dającym każdemu łatwy dostęp do nich. W przeciwieństwie do szafek i szuflad nie trzeba pamiętać, gdzie dane narzędzia się odłożyło. Równie istotnym elementem wyposażenia warsztatu są też regały. 

Jakie regały do warsztatu?

Jeśli warsztat posiada tylko jedno pomieszczenie, w którym dokonuje się napraw oraz przechowuje wszystkie części, musimy zainwestować w rozwiązanie, które nie zajmie dużo miejsca oraz da dużo możliwości. W takim wypadku świetnym wyborem będzie regał metalowy. Mimo niewielkich rozmiarów stelaża jest bardzo wytrzymały, a dzięki dużemu udźwigowi jest on w stanie utrzymać dużą ilość ciężkich części, bez ryzyka uszkodzenia konstrukcji. W przeciwieństwie do regałów drewnianych jest bardzo stabilny, a dzięki użytym materiałom odporny na działanie wszelkich olejów, smarów i chemii służącej do czyszczenia elementów silnika. 

 

Duży wybór rozmiarów pozwala dopasować rozmieszczenie regałów w całym warsztacie tak, by nie przeszkadzały one w codziennej pracy, a jednocześnie dały szybki dostęp do części. Dużo prościej jest w przypadku gdy warsztat dysponuje częścią magazynową, ponieważ wtedy można wykorzystać większe gabarytowo i mocniejsze rozwiązania, na których leżeć mogą nawet całe silniki i inne bardzo ciężkie części naprawianych aut. 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 18 września 2023 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca