Podróże

Po drugiej stronie Bałtyku. Finlandia i jej atrakcje

 

Rozciągająca się od Zatoki Fińskiej aż po surowe tereny Laponii Finlandia jest jednym z ciekawszych państw północnej Europy. W tej lesistej, pełnej malowniczych jezior krainie na brak atrakcji narzekać nie można. Które z nich zasługują na szczególną uwagę?  

 

Nad Zatoką Fińską

Najważniejszym miastem leżącym nad Zatoką Fińską jest stolica Finlandii – Helsinki. Ci, którzy mieli okazję zwiedzić już inne europejskie stolice, mogą być zaskoczeni jej charakterem. W tym mieście niemal na każdym kroku można poczuć wpływ surowej przyrody oraz wyjątkową kulturę tego kraju.

 

W Helsinkach -  najbardziej na północ wysuniętej stolicy Unii Europejskiej, znajduje się i największy w całej Finlandii port morski, i jedna z największych w Europie morskich twierdz. To twierdza Suomenlinna, w której murach ma obecnie swą siedzibę centrum sztuki krajów skandynawskich. Zachwycić tu może również zabudowa miasta, powstała głównie w czasach jego największego rozwoju – w XIX stuleciu. Na szczególną uwagę zasługują takie obiekty, gmach Parlamentu oraz miejscowy uniwersytet.

 

W nadbałtyckim porcie

O uwagę turystów walczy również Turku, znane jako jeden z najważniejszych portów nad Bałtykiem oraz jako miasto pełne wspaniałych zabytków. To najstarsze miasto w Finlandii, które aż do połowy XIX wieku było najważniejszym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym w tym kraju. Dziś, choć zostało strącone z piedestału przez Helsinki, nadal zachwyca swym wyjątkowym charakterem. To miasto niezwykłych muzeów, wśród których wyróżniają się te placówki, które skupiają się na przyrodzie i farmacji. O związkach z morzem przypomina oryginalny statek – muzeum, a o najstarszych dziejach miasta – zamek i katedra wzniesione jeszcze w XIII wieku.

 

Podczas pobytu w Turku warto też wybrać się do pobliskiej miejscowości Naantali. Czeka tu wyjątkowy park rozrywki, w którym można spotkać się z doskonale znanymi w Polsce Muminkami.

Laponia. W krainie lodu i Świętego Mikołaja

 

Fińska Laponia sławę zawdzięcza Świętemu Mikołajowi oraz lodowym hotelom. W tej słabo zaludnionej części świata można podziwiać niezwykłe krajobrazy, a jeziora i tundry tworzą tu wyjątkową scenerię. Laponia jest regionem wymarzonym dla tych, którym marzy się bliski kontakt z surową naturą oraz tradycyjną kulturą. W tej dzikiej i surowej krainie zaskoczyć może miejscowość Roveniemi najważniejsze w tym regionie miasto, które zadziwia swą nowoczesną i funkcjonalną zabudową. W tej krainie znajduje się również jeden z najważniejszych w Europie ośrodek sportów zimowych. To Akaslompolo, chętnie odwiedzany nie tylko przez narciarzy, ale i „zwykłych” turystów.

 

Wycieczki do Finlandii i innych państw skandynawskich cieszą się coraz większym powodzeniem. Ma je w swej ofercie już niejedno biuro podróży Gdańsk jest jednym z tych miast, z którego do leżącej nad Morzem Bałtyckim Finlandii dostać się można bez problemu. Stąd też do królestwa Świętego Mikołaja zaczyna swą podróż wielu polskich turystów, spragnionych wyjątkowych atrakcji.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 22 lipca 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca