Teatr

Ruszamy na spinning! Wędki spinningowe, które zapewnią Ci sukces

Ktoś, kto nie miałby dużej wiedzy na temat wędkarstwa, mógłby pomyśleć, że łowienie ryb to statyczne, dość nudne zajęcie – ot, siedzenie na krzesełku i bezczynne czekanie na jakiekolwiek branie. Nic bardziej mylnego! Spinning, który bije rekordy popularności także wśród polskich wędkarzy, to bardzo dynamiczna metoda wędkarstwa. Spinningiści aktywnie poszukują ryb, przemierzając brzegi łowisk lub wypływając łodzią w różne miejsca akwenu. Ta technika wymaga ciągłego ruchu, podejmowania wielu prób i upartego eksperymentowania. Dowiedz się, jakiego sprzętu potrzebuje spinningista oraz sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając wędki spinningowe!

 

Baza każdego spinningowego zestawu

Żeby odnieść sukces na łowisku i poszerzyć portfolio upolowanych drapieżników (sandaczy, szczupaków, sumów i wielu innych), należy dobrze przygotować się do wyprawy. Wbrew pozorom, udany połów spinningowy nie wymaga wcale zakupu nie wiadomo ilu artykułów. Ponieważ wędkarze i tak pozostają w ruchu, nie trzeba inwestować w krzesełko, podpórki czy sygnalizatory. Cała sztuka polega na konsekwentnym, naprzemiennym zarzucaniu i ściąganiu przynęty. Ta ostatnia ma imitować bezbronną, przestraszoną rybkę i skusić drapieżnika do ataku.

 

A zatem – co stanowi bazę spinningowego zestawu? Dwa najważniejsze elementy to z pewnością wędka spinningowa oraz dobrze dobrany kołowrotek. Ważne, aby poruszać się w obrębie optymalnych parametrów i sięgać po produkty o korzystnym stosunku jakości do ceny. Jeśli nasz zestaw będzie za słaby, waleczna ryba może złamać wędkę lub wciągnąć ją do wody. Z kolei zbyt ciężki i sztywny kij nie będzie odpowiednio pracował pod wpływem delikatnych brań, a to z kolei zwiększa ryzyko, że przeoczymy kluczowy moment. Poza tym będziemy potrzebować żyłki, zestawu zróżnicowanych przynęt na haczyk i kilku niezbędnych akcesoriów: krętlików, przyponów, podbieraka do bezpiecznego wyławiania ryb. Sercem zestawu spinningisty pozostaje jednak wędzisko, dlatego to jemu poświęcimy najwięcej uwagi.

 

Wędki spinningowe – które kwestie są najważniejsze?

 

Chcesz odnieść sukces na łowisku? Musisz przywiązać wagę do wyboru odpowiedniego kija. Nawet najlepsze doradztwo i triki wyszperane w Internecie nie zapewnią Ci takiego wsparcia, jak dobrej jakości wędka spinningowa. Precyzja wykonania i zastosowane materiały mają bezpośrednie przełożenie na łatwość, komfort i efektywność łowienia. Ostateczna decyzja należy zawsze do wędkarza, który musi wziąć pod uwagę swoje preferencje, przyzwyczajenia i założone cele. Liczy się wszystko, od poławianego gatunku ryb po specyfikę akwenu. Oto kilka podstawowych aspektów, które należy wziąć pod uwagę.

 

1. Budowa wędki - jedną z pierwszych decyzji, jaką trzeba będzie podjąć, jest rodzaj wędki z uwagi na jej budowę. Na rynku są dostępne zarówno wędki jednoczęściowe oraz segmentowe – złożone z dwóch lub więcej części – jak i wędki teleskopowe, które rozkładają się i składają niczym teleskop. Te ostatnie są najwygodniejsze w transporcie i w przechowywaniu; za trwalsze i wytrzymalsze uznaje się jednak popularniejsze modele segmentowe.

 

2. Ciężar wyrzutu – to bodaj najważniejszy parametr opisujący wędki spinningowe. Określa, jaki zakres masy może przyjąć wyrzucany zestaw (przynęta wraz z obciążeniem), żeby wędzisko wciąż pracowało możliwie efektywnie. Kluczem do sukcesu jest umiejętne wyważenie sprzętu i dobór przynęty do zwyczajów poławianych ryb, tak, żeby skusić drapieżniki i żeby wciąż można było oddawać celne rzuty i przeprowadzać komfortowe hole. Skoro rodzaj i waga przynęty determinują dobór wędziska, wyróżnia się całe odmiany kijów, a przez to spinningu w ogóle – ultralekkie, lekkie, średnie i ciężkie. Przyczajając się na pstrąga, okonia czy jazia, należy sięgnąć po mniejszy ciężar wyrzutu. Sandacze, trocie czy szczupaki tu już spinning średni. Tymczasem większe okazy łososie czy sumy wymagają użycia wędzisk o największym ciężarze wyrzutu.

 

3. Długość – większość dostępnych na rynku modeli spinningowych mierzy od 1,80 m do 3,20 m. Zaleca się, aby w przypadku połowu z łodzi wybierać modele do 2,40 m; z kolei do połowu z brzegu dobrze nadają się kije powyżej tej wartości. Wędkarze, którzy poszukują opcji uniwersalnej, powinni zdecydować się na złoty środek.

 

4. Materiał i waga – obie te kwestie są ze sobą ściśle powiązane. Generalnie rzecz biorąc, wędzisko spinningowe musi być stosunkowo lekkie (nie może za bardzo obciążać ręki wędkarza, który jest przecież zmuszony do częstej zmiany stanowisk i wielokrotnego oddawania rzutów). Materiał nie może być jednak zbyt delikatny – w cenie są wytrzymałe, mocne włókna szklane i węglowe dobrej jakości. Tylko tego rodzaju porządny sprzęt ma szansę posłużyć dłużej niż jeden sezon.

 

5. Akcja – wędki spinningowe powinny się charakteryzować odpowiednio szybką akcją (najlepiej Fast lub Extra Fast). Drapieżnik podczas walki może wykonywać gwałtowne zwroty w wodzie; kiedy wędzisko o wolnej akcji zapewni mu zbyt dużo luzu, pozwoli zerwać się rybie z haczyka. W spinningu liczy się dynamiczne prowadzenie – kij powinien tutaj pomagać, a nie stanowić dodatkową przeszkodę.

 

Gdzie szukać porządnych wędzisk do spinningu?

 

Tylko u sprawdzonych, autoryzowanych sprzedawców. Możesz czaić się na okazje z drugiej ręki, ale jeśli nie znasz sprzedawcy osobiście, grozi to sporym rozczarowaniem. Metodą na upolowanie nowej wędki w atrakcyjnej cenie pozostają zakupy przez Internet. Jednym z takich bezpiecznych, przyjaznych konsumentowi miejsc jest sklep wędkarski online funkcjonujący pod adresem https://sklepwedkarski.pl. Po pierwsze, zdarzają się tam całkiem niezłe rabaty. Po drugie, klienci mogą liczyć na korzystne warunki zakupów: błyskawiczną wysyłkę, zakupy na raty i 100 dni zwrotu bez podania przyczyny (dla klientów, którzy założą w sklepie konto). Po trzecie, rozbudowanej ofercie towarzyszy przemyślana nawigacja i możliwość segregowania sprzętu także po obranej metodzie łowienia.

 

Wystarczy, że zajrzysz do kategorii Wędki spinningowe, a Twoim oczom ukaże się kilkaset propozycji w różnej cenie i od różnych producentów (w tym Abu Garcia, Berkley, Dragon, Fenwick, Jaxon, Okuma, Greys, Penn czy Mitchell). Możesz więc przebierać wśród propozycji dopasowanych do interesującej Cię metody, a następnie zawężać listę wyświetlanych produktów, ustawiając konkretne parametry (długość, także tę transportową, wagę, liczbę sekcji i przelotek, a także ciężar wyrzutu). Ponadto wędki spinningowe zostały podzielone na wygodne podkategorie, które rozwiążą dylematy początkujących. Wyznaczają je przedział ciężaru wyrzutu oraz ryby, jakie można złowić na dany kij. I tak: jeśli interesuje Cię okoń, kleń, pstrąg, boleń, sandacz, troić, szczupak, łosoś lub sum, możesz zawęzić swoje poszukiwania, wyświetlając wędki skuteczne przy połowie konkretnego gatunku. To dopiero wygoda!

 

 

3 wędki spinningowe, które sprawdzą się na medal

1. Savage Gear MPP2 Spin (np. 198 cm 12-35g) – dwuskładowy kij ze słynnej, wszechstronnej serii Multi-Purpose Predator2. Pozwala łowić na woblery, jerki, gumy, a nawet duże przynęty trollingowe. Lekkie, czułe blanki z wysokomodułowego włókna węglowego, niezawodne przelotki umożliwiające dalekie, precyzyjne rzuty, wytrzymała konstrukcja oraz pokrowiec w pakiecie – czego chcieć więcej?

 

2. Dragon Express Spin (np. 305 cm, 14-35g) – wędka spinningowa o superszybkiej akcji, szczytowym ugięciu i 11 przelotkach. Złożona z dwóch sekcji, posiada bardzo czułą szczytówkę, która zasygnalizuje każdy ruch przynęty, branie czy podwodną przeszkodę. Idealna do stosowania cięższych przynęt z brzegu, np. na bolenie, sandacze i szczupaki.

3. Westin W3 StreetStick (M 213 cm, 2-10 g) – najdroższa z trzech propozycji, jednak z całą pewnością warta swojej ceny. Doskonały model dedykowany do street fishingu, czyli łowienia z miejskich bulwarów nadrzecznych i stosowania w portach czy kanałach. Lekkie, poręczne wędzisko z japońskiej maty węglowej TORAY pozwala oddawać precyzyjne, dalekie rzuty, a dzielony uchwyt sprawia, że kij doskonale leży w ręce. Warto wypróbować!


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 4 listopada 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca