Teatr

Rola rękawic podczas jazdy motocyklem

Rękawice na motor to niezwykle ważny element wyposażenia każdej osoby, która porusza się jednośladem. Stanowią nieodłączny element stroju każdego motocyklisty. Na osoby niekorzystające z rękawic czeka wiele zagrożeń. Odpowiedni dobór rękawiczek to podstawa, podobnie jak kasku, spodni czy kurtki. Amatorzy mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, jak ważną rolę odgrywają rękawice, ale doświadczeni motocykliści nie wyobrażają sobie bez nich jazdy, szczególnie na dłuższych trasach.

Do wyboru są rozmaite rodzaje rękawic motocyklowych. Mogłaby się wydawać, że stanowią one zwykłe akcesoria dla motocyklistów, jedne z wielu. W praktyce wygląda to jednak zupełnie inaczej.


Dlaczego przy kompletowaniu stroju nie można zapomnieć o rękawicach motocyklowych?

Rękawice na motor nie są opcjonalnym dodatkiem do stroju. Pełnią one wiele funkcji, o których powinna wiedzieć każda osoba podróżująca jednośladem. Rękawice zapewniają ochronę przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Są potrzebne zarówno zimą, jak i podczas cieplejszych miesięcy. Zabezpieczają one ręce przed działaniem promieniowania słonecznego i chłodu. Mogłoby się wydawać, że latem rękawice będą zbędne, wręcz problematyczne, prowadzić do nadmiernego pocenia się dłoni. W praktyce wygląda to jednak inaczej. Nawet w ciepły dzień można mocno zmarznąć, jeśli nie ma się odpowiedniego stroju. Jazda z dużą prędkością przy odkrytych dłoniach prowadzi do ich szybkiego wyziębienia. Wiąże się to oczywiście z dyskomfortem, ale problem stanowi również obniżenie sprawności zmarzniętych rąk. Niepewny chwyt zwiększa ryzyko wypadku. Dotyczy to zarówno kierownicy, jak i hamulca. Rękawice motocyklowe są również niezwykle istotne w razie upadku i kolizji. Stanowią dodatkową ochronę przed uszkodzeniami dłoni, bolesnymi otarciami skóry. Na korzyść rękawic na motor przemawia również to, że zapewniają pewniejszy chwyt kierownicy. Przekłada się to oczywiście na większą precyzję prowadzenia, czyli na wzrost bezpieczeństwa jazdy.

Dobór odpowiednich rękawic motocyklowych ma znaczenie

Jeśli rękawice motocyklowe mają spełniać swoje zadanie, to muszą zostać odpowiednio dobrane. Nie ma jednego uniwersalnego modelu dla wszystkich. Należy dopasować rękawice do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Nie mogą być one za duże ani za małe. Znaczenie ma dobranie właściwego rozmiaru do dłoni. Rękawice muszą zapewniać swobodę poruszania palcami. Nic nie może uciskać ani się zsuwać. Dobór rękawic należy dobrze przemyśleć, bo wpływa to na komfort prowadzenia motocykla i na bezpieczeństwo jazdy. Inny rodzaj rękawic sprawdzi się w przypadku spokojnej jazdy rekreacyjnej niż bardziej agresywnego stylu. Zadaniem rękawic jest chronienie przed wyziębieniem, przegrzaniem i przemoczeniem dłoni. Jeśli ktoś preferuje sportowy tryb jazdy, to odpowiednie będą dla niego rękawice wyposażone w specjalne protektory, których zadaniem jest absorbowanie energii w momencie uderzenia. Brak rękawic w razie wypadku grozi pogruchotanymi palcami i zdartą skórą. Naturalnym odruchem jest wyciąganie rąk przed siebie przy upadaniu, a bezpośredni kontakt dłoni z asfaltem lub betonem nie może skończyć się dobrze.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 25 kwietnia 2022 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca