Sztuka

Rusza konkurs fotograficzny „Wiki Lubi Zabytki"


Polska Wikipedia jest największą encyklopedią w Polsce i ciągle stara się poprawiać swoją jakość. Tym razem społeczność Wikipedii zaprasza wszystkich chętnych do skompletowania bazy zdjęć polskich zabytków, które później posłużą do zilustrowania haseł na ich temat.

 

Od 1 do 30 września w kilkunastu krajach Europy, w tym w Polsce, odbędzie się seria konkursów fotograficznych o wspólnej nazwie „Wiki Loves Monuments". W każdym z krajów uczestniczących w tej inicjatywie odbędzie się lokalny konkurs, który wyłoni do 10 zdjęć. Będą one następnie oceniane przez międzynarodowe jury. Celem konkursu jest stworzenie jak najbogatszej i dostępnej bezpłatnie dla każdego dokumentacji zdjęciowej zabytków nieruchomych w Europie.

 

Polska część konkursu nosi nazwę „Wiki Lubi Zabytki" i jest organizowana przez grupę wolontariuszy-wikipedystów działających pod auspicjami Stowarzyszenia Wikimedia Polska, we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa, Stowarzyszeniem Open Street Map Polska, Centrum Cyfrowym Projekt: Polska oraz Śląskim Centrum Dziedzictwa Kulturowego. Polski konkurs został objęty patronatem honorowym ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W skali europejskiej przedsięwzięcie objęła też patronatem Rada Europy.

 

Inspiracją działań w skali europejskiej był lokalny konkurs „Wiki Loves Monuments", zorganizowany w 2010 r. przez Stowarzyszenie Wikimedia Holandia. Wzięło w nim udział ponad 100 wolontariuszy, którzy przesłali na serwery projektu Wikimedia Commons (repozytorium grafik m.in. Wikipedii) ponad 10 000 zdjęć. W tym roku organizatorzy liczą na zwielokrotnienie tej liczby. W Polsce jest ponad 60 000 zabytków nieruchomych, polscy wikipedyści mają więc nadzieję, że w czasie trwania konkursu uda się przesłać przynajmniej kilka tysięcy fotografii.

 

Osoba, która chce wziąć udział w konkursie, powinna założyć konto w projekcie Wikimedia Commons i zapoznać się z listą zabytków przygotowaną na podstawie rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W jury konkursu znajdą się osoby związane z instytucjami organizującymi konkurs, profesjonalni fotograficy oraz wikipedyści, którzy zostali docenieni przez społeczność Wikipedii za wysokie walory własnych fotografii.

 

Więcej informacji znajduje się na stronach: http://pl.wikipedia.org/wiki/WP:WLZ oraz http://wikizabytki.pl.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 21 lutego 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca