Sztuka

Debaty podczas 12. SURVIVALU

 

O współczesnych miastach, ich chorobach, mieszkańcach, architekturze i miejskich rewolucjach – debaty podczas 12 SURVIVALU.

Zapraszamy do dyskusji podczas 12. edycji Przeglądu Sztuki SURVIVAL. Przez trzy dni toczyły się będą rozmowy z udziałem gości specjalnych, jak np. Max Cegielski, Asena Gunal, Vira Baldyniuk, Aleksandra Szymańska, Tomek Leśniak, Tomasz Ferenc i Artur Celiński.

Co to znaczy, że „miasto jest chore”, „że się pali” albo, że jego mieszkańcy cierpią? Czy i w jaki sposób na miejskiej tkance można odrysować/odczytać stan zdrowia i kondycję społeczeństwa? Kto w tej medycznej metaforze odnoszącej się do miejskiego życia jest lekarzem/chirurgiem, a kto pacjentem, chorym, kulawym, odszczepieńcem? Czy, a jeśli tak, to w jaki sposób miasta można leczyć? Na te i inne pytania będziemy próbowali znaleźć odpowiedzi podczas 12. edycji Przeglądu Sztuki SURVIVAL. Wybierzemy się w podróż od wnętrza, czyli jednostkowego, prywatnego chorowania aż do zewnętrza, czyli użyć i funkcji metafory choroby w kontekście dyskusji o kondycji polskich i europejskich miast.

 

Pierwszego dnia (sobota, 28.06) porozmawiamy o chorobie psychicznej jako konstrukcie społecznym. Przyjrzymy się bliżej architekturze szpitalnej, jej formie i znaczeniu w procesie leczenia i resocjalizacji jednostki. Zastanowimy się także, jak transformacje w architekturze szpitali mogą odzwierciedlać zmiany w biopolitycznych koncepcjach zarządzania społeczeństwem. W niedzielę (29.06) poruszymy temat „chorób” współczesnych miast i zastanowimy się nad metodami ich uzdrawiania. Przeanalizujemy problem dialogu i współpracy między oddolnymi miejskimi ruchami, aktywistami i ekspertami. Także w niedzielę, wspólnie z MIASTOMovie, zapraszamy wszystkich uczestników SURVIVALU na polską premierę filmu pt. „Space Metropoliz”. Projekcja będzie punktem wyjścia dla dyskusji, w której odniesiemy się do sztuki rozumianej jako narzędzie społecznej zmiany. Wspólnie zastanowimy się, jak my – mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia, postrzegamy rolę sztuki w naświetlaniu i rozładowywaniu współczesnych konfliktów na tle kulturowo-społecznym oraz ekonomicznym. Na koniec (poniedziałek, 30.06) przyjrzymy się politycznemu potencjałowi europejskich ruchów miejskich. W debacie prowadzonej przez Maxa Cegielskiego, wspólnie z zaproszonymi gośćmi, dyskutować będziemy o rewolucjach, jakie mają obecnie miejsce w „najgorętszych” punktach ostatnich miesięcy: w miastach Turcji czy Ukrainy.

Serdecznie zapraszamy do aktywnego udziału w cyklu debat i dyskusji podczas 12. edycji SURVIVALU!

PROGRAM:
SOBOTA / 28.06.2014
11:00–12:30 „Choroba psychiczna jako konstrukt społeczny” (debata, prowadzenie: Anna Wiatr, uczestnicy: Andrzej Kapusta, Jakub Przybyła)

13:00–14:30 „Szpital jako laboratorium współczesności” (wykład Tomasza Ferenca)

15:00–16:30 „Co się dzieje po drugiej stronie muru? Infrastruktura instytucji resocjalizacyjnych a zachowania personelu oraz wychowanków zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich” (wykład Piotra Chomczyńskiego)

17:00 „Survival na SURVIVALU” (szkolenie/podsumowanie akcji miejskiej Kamili Szejnoch)

NIEDZIELA / 29.06.2014
11:00–12:30 „Gorączka ruchów miejskich” (debata, prowadzenie: Piotr Antoniewicz, uczestnicy: Aleksandra Zienkiewicz – Stowarzyszenie #MiastoDrzew, Marta Trawinska – Inicjatywa 8 Marca, Tomasz Leśniak – Kraków Przeciw Igrzyskom)

13:00–14:30 „Współpraca realna. Współpraca fantazmatyczna” (debata, prowadzenie: Artur Celiński, uczestnicy: Aleksandra Szymańska – Instytut Kultury Miejskiej, Lech Mergler – Stowarzyszenie Prawo do Miasta, Łukasz Medeksza – Towarzystwo Urbanistów Polskich, Marta Gendera – Fundacja Salony, Agata Dąmbska – Forum odNowa)
16:00–19:00 MIASTOmovie na SURVIVALU: „Wyprawa na Księżyc – o roli artystów w zmianie społecznej” (pokaz filmu i debata, prowadzenie: Tomasz Sikora, uczestnicy: Hanna Gill-Piątek, Paweł Jarodzki, Joanna Synowiec)

PONIEDZIAŁEK / 30.06.2014
17:00–19:30 „Przemiany społeczno-kulturalne po rewolucjach”  (debata prowadzona przez Maxa Cegielskiego, uczestnicy: Asena Gunal, koordynatorka niezależnego centrum kulturalnego DEPO z Istambułu (Tophane), redaktorka i producentka, Vira Baldyniuk, zastępczyni redaktora artystycznego magazynu „Korydor”, aktywistka przestrzeni miejskich i komentatorka życia kulturalnego Kijowa) oraz Vlodko Kaufman ze Lwowa, współzałożyciel Stowarzyszenia Artystycznego „Dzyga” i Instytutu Sztuki Aktualnej)

Kuratorami 12. Przeglądu Sztuki SURVIVAL są Michał Bieniek i Anna Kołodziejczyk
Kurator Sceny Dźwiękowej: Daniel Brożek
Kurator debat: Bartek Lis
Kuratorzy zewnętrzni: Magdalena Popławska, Magdalena Zięba, Szymon Kobylarz i Antoni Burzyński
Współpraca kuratorska: Anna Stec, Małgorzata Sobolewska

12. Przegląd Sztuki SURVIVAL: „Miasto – stan zapalny”
27 czerwca – 1 lipca 2014
Miejsce: dawny budynek Instytutu Farmacji Akademii Medycznej, ul. Grodzka 9, Wrocław
Otwarcie: 27 czerwca o godz. 19:00
Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY
Więcej: www.survival.art.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 18 czerwca 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca