Muzyka

Wyprawa do równoległego świata

 

Endorfiny to grupa hormonów, które wywołują dobre samopoczucie, zadowolenie z siebie, a nawet inne stany euforyczne. Tłumią odczuwanie drętwienia i bólu. Są endogennymi opioidami (można je uznać za wewnętrzną morfinę). Bodźce, które powodują wydzielanie endorfin są różne. Jednym z wielu takich bodźców jest muzyka, co nie powinno szczególnie dziwić. Odbiór muzyki jest jednak dość osobisty i to co jednemu słuchaczowi przypadnie do gustu, u drugiego wywoła  ekstazę, to u kolejnego może przyprawić o ból głowy. 

 

 

 

Endorphine to pomorski zespół, który eksploruje obszary szeroko pojętego rocka elektronicznego ( z wyraźną domieszką muzyki orkiestrowej i etnicznej). Z płyty na płytę muzycy udowadniają, że nazwa pod jaką prowadzą swoją działalność artystyczną nie jest przypadkowa. Płyta Świat równoległy może utwierdzić  w tym przekonaniu niejednego słuchacza.

 

 

Tytuł materiału pobudza wyobraźnię robiąc nadzieję na niezwykłe spotkanie.  Na płycie nie odnajdziemy jednak muzycznej rewolucji. Tu nie ma miejsca na eksperymenty. Mimo tego zestawienie barw, melodyjność kompozycji oraz post rockowy duch jaki tchnie  niemal z każdego utworu powodują, że świat malowany przez muzyków elektronicznymi barwami jest intrygujący i niezwykle sugestywny. Wyobraźnia mimowolnie wędruje po muzycznych krajobrazach, a w budowany klimat niejeden słuchacz zagłębi się niemal momentalnie. Znajdzie się (a przynajmniej poczuje atmosferę) niejako w innym świecie. Świecie, który oferuje aktywnie słuchającym nie tylko uspokojenie.

 

 

Świat równoległy wydaje się wydawnictwem jednym z wielu. Spokojna muzyka ilustracyjna, melodyjna i odprężająca. Jednak w odróżnieniu od większości produkcji obecnych w medialnej przestrzeni oferuje coś więcej. Czuć tutaj świeże podejście, a prezentowane kompozycje pozwalają oderwać się (w mniejszym lub większym stopniu) od otaczającej nas, często dołującej, rzeczywistości. W sprzyjających okolicznościach może mieć leczniczy wpływ na ducha. 

 

 

Grzegorz Cezary Skwarliński

 

 

Płyta jest dostępna na Bandcampie

 

Świat równoległy, 26.03.2023

 

 

 

Grzegorz Cezary Skwarliński

Grzegorz Cezary Skwarliński premium

54 3miasto
228 artykułów 20 tekstów 1484 komentarze
Recenzent muzyczny od 1995. "Generator News" (1995 - 2001), "Estrada i Studio" (dział "Moogazyn" - później też jako samodzielne pismo, 1998 - 2001). Założyciel i redaktor zinu (od 2001) "Astral Voyager".
Zasłużeni dla serwisu
Ministerstwo Sztuki


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Novotny Radex
Novotny Radex 21 lutego 2024, 09:42
Czy szukałeś możliwości wykorzystania zakupu nowego domu, budowy, wykorzystania na nieruchomości, refinansowania, konsolidacji energetycznej, celuży pościławny lub biznesowego? Witamy w przyszłości! Finansowanie jest z nami proste. Skontaktuj się z nami, ponieważ oferujemy nasze usługi finansowe przy opóźnieniu i oprocentowaniu 3% na długi i krótki okres kredytowania, ze 100% gwarancji ubezpieczenia, zainteresowane strony powinny skontaktować się z nami w celu oświęcija dalszych procedur oświęcija wypłaty za via: novotnyradex @gmail.com
przysłano: 29 stycznia 2024 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca