Teatr

„Apetyt w dzień egzekucji” - premiera teatru TERAZ POLIŻ (tekst A. Świrszczyńskiej)

 

 

 

Koncert pierwszego profesjonalnego teatru kobiecego TERAZ POLIŻ w reżyserii Barbary Wiśniewskiej na podstawie tekstu “Człowiek i gwiazdy” Anny Świrszczyńskiej, pochodzącego z tomu “Teatr poetycki”. Operowe doświadczenie reżyserki Barbary Wiśniewskiej i skłonność TERAZ POLIŻ do nieoczywistych rozwiązań przyjmuje w tym wydarzeniu muzyczną formę. Premierowe spektakle odbędą się w warszawskim Teatrze Powszechnym 29 i 30 sierpnia oraz 1 i 2 września. 

 

 

Dramat Świrszczyńskiej to pogrążona w absurdzie opowieść o sądach, osądach, systemie kar i nagród, ale też odpowiedzialności, której brak staje się bezpośrednią przyczyną powstania tyranii. Granice światów zostają tu zatarte, a odgórnie narzucone prawa niewystarczające w kontekście okoliczności, gdy to, co symboliczne, staje się realne. 

 

„Być może bezmiar kosmosu jest większą presją niż ograniczona prawami religijnymi idea Boga/bogów? Co wspólnego ma fizyka kwantowa z dramatem antycznym? Od jakiej ilości brokatu zaczyna go być za dużo, a ile to jest w sam raz? I czy istnieją takie wagi, którymi można ważyć człowieczeństwo?” – pytają twórczynie spektaklu-koncertu.

 

TERAZ POLIŻ to jedyny profesjonalny kobiecy teatr w Polsce. Grupa powstała jako niezależna grupa twórczyń związanych z teatrem i od początku swojej działalności kładzie nacisk na teatralną twórczość związaną z kobietami i kobiecością. Regularnie powraca do tematyki wykluczenia i przemocy, angażuje się w działania dla dzieci i młodzieży. Produkuje i prezentuje spektakle teatralne, happeningi, performance, otwarte czytania performatywne, koncerty, organizuje warsztaty teatralne i dyskusje.

 


W 2015 roku TERAZ POLIŻ zostało uhonorowane przez Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego nagrodą za całokształt twórczości i działalność na rzecz kobiet.

 

 

Reżyseria: Barbara Wiśniewska
Muzyka: Natalia Czekała / Weronika Krówka
Przygotowanie wokalne: Weronika Krówka
Scenografia i kostiumy: Natalia Kitamikado i Anna Łysik  
Współpraca scenograficzno-kostiumowa: Joanna Martyniuk
Produkcja: Magda Igielska

 

 

 

OBSADA:
Dorota Glac (TERAZ POLIŻ) 

 

Marta Jalowska (TERAZ POLIŻ)
Natasza Aleksandrowitch

Krzysztof Sokół

 

 

Bilety dostępne na stronie Teatru Powszechnego www.powszechny.com


Zdjęcia fot. Twin Pics Studio

 

 

 

 

od: 29 sierpnia 2020
do: 2 września 2020 TERAZ POLIŻ
Warszawa

Zdjęcia


Redakcja

Redakcja

26 z Internetu
7890 artykułów 1719 tekstów 70 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


przysłano: 24 sierpnia 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca