Teatr

Stand-up – czy warto wybrać się na takie wydarzenie?

Stand-up to komediowa forma artystyczna, zwana improwizowanym monologiem. Nie ma tu ustalonego scenariusza ani dekoracji – jest tylko komik i publiczność. Artysta ma więc ciężkie zadanie – jak rozbawić publiczność, bez wykorzystania akcesoriów, bez kompana, który mógłby wspomóc w chwili zawahania? A jednak stand-up staje się coraz bardziej popularny. Komicy potrafią oczarować słowami i gestami, widzowie śmieją się do łez, a wszystko dzieje się spontanicznie.

Stand-up – czy warto się na niego wybrać?

 

Każdy stand-uper stara się nie tylko zrealizować swój program, ale i zwraca uwagę na reakcję publiczności. Często rozmawia z ludźmi i kontroluje to, co dzieje się poza sceną, odnosząc się do rozmaitych sytuacji. Stand-up to rodzaj sztuki, gdzie słowo „tabu” nie istnieje. Artyści rozmawiają na tematy zakazane, czyli o płci, religii, polityce, kolorze skóry. Wyczuwalny jest tu jednak ogromny dystans do życia i samego siebie. Komicy opowiadają bowiem przede wszystkim własne historie czy przemyślenia.

 

Stand-up wywodzi się z Ameryki, gdzie swoje początki miał już w latach 70. Rozkwit tej formy humoru nastąpił jednak dopiero w latach 90., kiedy na scenie komediowej występował m.in. Robin Williams, mistrz improwizacji. Pierwszym, który stand-upem zajął się w Polsce, jest Abelard Giza, znakomity komik, ale także aktor i reżyser. Artysta potrafi nie tylko rozbawić publiczność, ale i zmusić nieco do refleksji nad ważnymi, społecznymi tematami. W ślad za nim poszło wielu innych komików, a polska scena stand-upowa cieszy się obecnie ogromną popularnością.

Henry Rollins: „Good To See You 2023”

 

Choć rodzime występy komediowe nie odbiegają poziomem od tych zagranicznych, warto zapoznać się z repertuarem komików z całego świata. Na scenie klubu Studio w Krakowie oraz Palladium w Warszawie stanie Henry Rollins z programem „Good To See You 2023”. Sławę zdobył jako charyzmatyczny lider zespołu punkowego Black Flag, aktor, autor książek, podróżnik, wydawca a także mówca, którego wystąpienia znalazły uznanie u widzów na całym świecie.

 

Stand-up Henry Rollins „Good To See You 2023” to kolejna okazja do usłyszenia Henry’ego Rollinsa na dużej scenie. Artysta zrelacjonuje rozmaite wydarzenia, które miały miejsce w jego życiu przed pandemią i podczas poprzedniej trasy, jak również opowie o niezwykłych sytuacjach z ostatnich kilku miesięcy. Widzów czeka ogromna dawka emocji i wciągające historie, które z pewnością zainteresują słuchaczy.

Jim Jefferies: „Giveem What They Want”

 

Kolejną gwiazdą, która pojawi się na scenie komediowej, tym razem w klubie Stodoła w Warszawie, jest Jim Jefferies. Znany na całym świecie komik zagości w Polsce po raz pierwszy. To jeden z najpopularniejszych komików, którego styl bycia zachwyca fanów dobrej zabawy, połączonej z refleksją nad życiem. Gwiazda wystąpi w nowym programie, zatytułowanym „Giveem What They Want”.

Jim Jefferies stworzył 3 stand-upy, które publiczność mogła podziwiać na platformie Netflix: „Freedumb” (2016), „This Is Me Now” (2018), a także „Intolerant” (2020). Prowadzi również podcast „I Don’t Know About That” oraz zagrał główną rolę w sitcomie „Legit” (FX). Stand-up Jim Jefferies „Giveem What They Want” to niesamowita okazja, aby posłuchać na żywo Jima i jego niezwykłych opowieści.

Redakcja

Redakcja

26 z Internetu
7893 artykuły 1719 tekstów 70 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 25 grudnia 2022 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca