Teatr

W Teatrze w Laodycei odbył się pierwszy występ od 1690 lat

W starożytnym Teatrze w Laodycei w Türkiye (Turcji) właśnie zostały zakończone prace renowacyjne i po trwającej 1690 lat przerwie odbyło się pierwsze przedstawienie. Podczas ceremonii ponownego otwarcia teatru wystąpiła Państwowa Orkiestra Symfoniczna z Izmiru. Prace związane z odrestaurowaniem antycznego miasta Laodycea trwały 20 lat, ponadto miasto zostało wpisane na Listę informacyjną UNESCO.

 

Teatr Zachodni w starożytnym mieście Laodycea został uroczyście otwarty dla publiczności po okresie prowadzonych przez 20 lat prac wykopaliskowych. W 2200-letnim teatrze położnym w prowincji Denizli, w południowo-zachodniej części Türkiye (Turcji) po raz pierwszy od 1690 lat odbył się spektakl.

Uroczystej inauguracji wznowienia, po prawie 1700 latach przerwy, działalności teatru towarzyszył koncert Państwowej Orkiestry Symfonicznej z Izmiru, a na widowni podczas występu zasiadło około 15 tysięcy osób.

 

Ponowne otwarcie starożytnego teatru nastąpiło po trwających 20 lat pracach wykopaliskowych prowadzonych przez kierownika Katedry Archeologii Klasycznej Uniwersytetu Pamukkale, prof. dr Celala Şimşeka, przy wsparciu władz miasta Denizli, Agencji Rozwoju Południowego Morza Egejskiego oraz Ministerstwa Kultury i Turystyki. Antyczne miasto Laodycea zostało wpisane na informacyjną listę UNESCO w 2013 roku, ze względu na swoje szczególne znaczenie, jako jednego z największych i najważniejszych stanowisk archeologicznych w Türkiye (Turcji).

 

Laodycea: Ważny ośrodek wiary i handlu

Laodycea w czasach starożytnych była ważną metropolią na terenie Anatolii. Miastem stała się w okresie hellenistycznym, a swoje złote lata przeżywała od I do V wieku n.e., czyli pod rządami cesarstwa rzymskiego i na początku panowania cesarstwa wschodniorzymskiego. W drugim ze wspomnianych okresów, ożywiony handel w mieście spowodował, że Laodycea stała się też ważnym ośrodkiem kultu religijnego i miejscem pielgrzymek chrześcijan. W Laodycei mieści się jeden z 7 kościołów wymienionych w Księdze Apokalipsy św. Jana, a Teatr Zachodni nie jest jedyną imponującą budowlą, jaką może się poszczycić to starożytne miasto. Znajdują się tu też: największy antyczny stadion w całej Anatolii, dwa teatry (Zachodni i Północny), cztery kompleksy łaźni, liczne kościoły oraz pięć agor. Z czterech stron miasto otaczają nekropolie. Teatr Zachodni powstał w II wieku p.n.e. i może pomieścić 15 000 widzów.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 9 czerwca 2022 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca