Wywrota

Od tego zależy cena Bitcoina?

W ostatnich latach dużo mówi sie o inwestycjach w kryptowaluty, które potrafią przynieść duże zyski. Najczęściej dotyczą one zakupu Bitcoina, który jest nabywany jako inwestycja długoterminowa lub do celów spekulacyjnych. Ile wynosi jego cena obecnie i jak wyglądało to w przeszłości? Od czego zależy kurs Bitcoina? Skąd biorą się ogromne różnice w wycenie?

Historia Bitcoina i jego wyceny

Bitcoin powstał w 2009 roku jako pierwsza wirtualna waluta. Obecnie jest to najpopularniejsza kryptowaluta na świecie, która używana jest głównie do celów inwestycyjnych i spekulacyjnych. Umożliwia to duża zmienność kursowa sprawiająca, że zakup Bitcoin może przynieść spektakularne zyski w stosunkowo krótkim czasie.

 

W 2010 roku kurs Bitcoin nie przekraczał jednej złotówki. Wzrost zainteresowania kryptowalutą sprawił, że w 2013 roku za 1BTC trzeba było zapłacić ponad 2 tys. złotych. Rok później jego cena Bitcoin spadła natomiast do około tysiąca złotych za 1 BTC. Obecnie kurs wynosi około 55 tys. dolarów, czyli jakieś 214 tys. złotych. Co ciekawe jeszcze rok temu, w początkowej fazie pandemii jego kurs wynosił jakieś 11 razy mniej, czyli niespełna 20 tyś. złotych. Tak duża zmienność kursowa przyciąga osoby z kapitałem, które pragną inwestować w kryptowaluty.

Popyt i podaż Bitcoina

Kurs Bitcoin kształtuje rynek. Odbywa się to na tych samych zasadach, co w przypadku walut tradycyjnych, akcji, czy aktywów. Cena Bitcoin określana jest na podstawie popytu i podaży tej waluty. Giełda Bitcoin (np. https://coincasso.com/pl) to miejsce, gdzie obie te siły się spotykają i dochodzi do transakcji po ustalonej przez nie cenie. 

 

Podaż Bitcoin jest z góry określona i maksymalnie wynosi 21 milionów "monet". Aktualna ilość kryptowaluty na rynku jest uzależniona od jej wydobycia. Proces ten polega na wykonywaniu skomplikowanych obliczeń przez zaawansowane technicznie komputery, które w przypadku uzyskania prawidłowego wyniku otrzymują "nagrodę" w postaci Bitcoin. Należy zaznaczyć, że podaż Bitcoin może się okresowo zmniejszać ze względu na możliwą utratę dostępu do portfela lub fizyczne zniszczenie dysku, na którym Bitcoin jest zapisany.

Wielkość popytu Bitcoin jest natomiast uzależniona od jego atrakcyjności w danej chwili, na którą wpływ ma aktualna sytuacja gospodarcza i polityczna w danym kraju, czy na świecie. 

 

Cena Bitcoin rośnie proporcjonalnie do wzrostu popytu na tę walutę. Działanie jest więc identyczne jak w przypadku innych dóbr, których podaż jest ograniczona, np. złoto. Giełda kryptowalut na podstawie ograniczonej podaży i aktualnego popytu określa cenę, po której w danym momencie odbywają się transakcje.

Od czego zależy popyt na Bitcoin?

Wskaźnik popytu rośnie zazwyczaj w związku szumem medialnym dotyczącym kryptowalut. Media informują, że kurs Bitcoin szybko rośnie lub jego dużą ilość zakupił bogaty inwestor. Takie doniesienia sprawiają, że wzrasta zainteresowanie wirtualnymi walutami, co przyciąga kolejnych inwestorów liczących na duże zyski. 

Wpływ na kurs Bitcoina mają również regulacje prawne w konkretnych krajach, które legalizują kryptowalutę lub zakazują jej używania. 

 

Bitcoin jako waluta wirtualna nie jest uzależniony od siły konkretnej gospodarki, co odróżnia go od walut tradycyjnych. Kurs kryptowaluty kształtuje się na podstawie aktualnego popytu na nią, który może być sztucznie wytwarzany poprzez doniesienia medialne, czy spekulacje giełdowe.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Bartosz
Bartosz 20 kwietnia 2022, 20:20
Całkiem dobry artykuł, chociaż ja bym go uzupełnił wiedzą z www.kryptoporadnik.pl/ranking-gield-kryptowalut/
Bartosz
Bartosz 20 kwietnia 2022, 20:22
Całkiem dobry artykuł, chociaż ja bym go uzupełnił wiedzą z www.kryptoporadnik.pl/ranking-gield-kryptowalut/
przysłano: 24 marca 2021 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca