Wywrota

Oczyszczacze powietrza - jak wybrać?

Oczyszczacze powietrza to – jak sama nazwa wskazuje – specjalistyczne urządzenia filtrujące powietrze i poprawiające jego jakość w zamkniętych pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych, szkolnych itp. Urządzenia te zapewniają użytkownikom wyższy komfort oddychania i spokój, płynący ze świadomości zadbania o siebie, bliskich, pracowników czy uczniów.

Jeśli zastanawiasz się czy i dlaczego profesjonalny oczyszczacz powietrza powinien zaleźć się w twoim domu lub miejscu pracy  – w tym artykule znajdziesz szereg ważnych informacji i użytecznych sugestii.

 

Dlaczego oczyszczacz powietrza jest pożądanym urządzeniem w domu i miejscu pracy?

 

Zastanówmy się co wpływa na jakość powietrza w zamkniętych pomieszczeniach?

Nawet jeśli utrzymujesz wysoki poziom czystości w swoim mieszkaniu czy miejscu pracy i wietrzysz pomieszczenia regularnie jakość powietrza może być niska lub nawet szkodliwa dla zdrowia. Z pewnością uciążliwe (szczególnie dla osób uczulonych) są liczne alergeny, zawarte w pyłkach roślin i roztoczach. Do tego dochodzi kurz, zawierający bakterie, jaja pasożytów, odchody roztoczy, ludzki naskórek, pyły i metale ciężkie. Trzeba się też liczyć z lotnymi związkami organicznymi i formaldehydem, zawartym w meblach, ubraniach, wyrobach papierowych czy w dymie tytoniowym.

Największym jednak problemem jest w Polsce smog…

 

UWAGA: SMOG!

 

W dzisiejszych czasach, mimo stosowania coraz bardziej zaawansowanych technologii i wprowadzania międzynarodowych regulacji dotyczących emisji CO2 poziom zanieczyszczenia powietrza jest wciąż bardzo wysoki. Ogromna ilość samochodów, maszyn spalinowych i wciąż jeszcze funkcjonujące archaiczne urządzenia grzewcze (tzw. kopciuchy) powodują pojawianie się „smogu”. Termin ten oznacza takie stężenie szkodliwych związków chemicznych, które może mieć znaczący negatywny wpływ na stan naszego zdrowia. Dniem smogowym określa się taki dzień gdy poziom stężenia toksycznego pyłu PM10 przekracza 50mg/m3.  Mimo że sytuacja w Polsce pod względem utrzymywania się tzw. dni smogowych jest coraz lepsza, to w niektórych miejscowościach liczba dni w roku o największej toksyczności powietrza przekracza 50, a w rekordowo zanieczyszczonej Nowej Rudzie to aż 95 dni w roku 2022 (źródło: polskialarmsmogowy.pl; GIOŚ 2023). Niepokojący jest poziom zanieczyszczeń utrzymuje się nie tylko w dużych miastach, ale wciąż w wielu miejscowościach  Małopolsce, takich jak Nowy Targ, Żywiec czy Sucha Beskidzka. Jednakże wszelkie rekordy stężenia zanieczyszczeń w Polsce pobił w tym roku Kraków, gdzie 6 grudnia 2023 odnotowano tam stężenie pyłów PM10  prawie czterokrotnie (365 % normy) przekraczające normy Światowej Organizacji Zdrowia a poziom innych mniejszych pyłów – PM 2,5 osiągnął poziom prawie ośmiokrotnie (780%) większy niż dopuszczalny przez WHO! Uplasowało to Kraków na trzecim miejscu wśród najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie (źródło: wyborcza.pl; 06.12.23.)!

 

Jaki rodzaj oczyszczacza powietrza wybrać

Powyższe niezbyt optymistyczne dane zmuszają nas do działania. Na szczęście mamy wpływ na jakość powietrza w naszych domach i miejscach pracy i wiemy, że najprostszym i najbardziej efektywnym urządzeniem poprawiającym jego stan jest oczyszczacz powietrza. Jaki oczyszczacz wybrać? 

Najogólniej oczyszczacze dzielą się na urządzenia używanie w przemyśle – budowlane i oczyszczacze do użytku domowego.

 

Oczyszczacze przemysłowe stosuje się głownie na placach budowy i w fabrykach, gdzie dokonuje się rozbiórek i demontaży, zbujania tynku i mieszania dużych ilości materiałów pyłowych, procesów szlifowania, obróbki metalu i drewna. Tam warto zastosować profesjonalny, superwydajny sprzęt typu IDEAL Hercules H14.

Jednakże do domu czy biura trzeba wybrać sprzęt optymalny, skuteczny, wydajny i cichy jednocześnie. I tutaj funkcjonalność i zastosowanie należy rozpatrzyć również pod kątem miejsca przeznaczenia i szczególnych potrzeb użytkowników. Wyróżniamy cztery najważniejsze rodzaje oczyszczaczy powietrza:

 

  • Antysmogowe: wyposażone w filtry elektrostatyczne i fotokatalityczne, a także filtry mechaniczne typu HEPA (klasa E10 i wyższe) oraz filtry z węglem aktywnym, usuwające prawie 100% toksycznych pyłów PM2,5.
  • Antyalergiczne: zastosowanie w nich specjalistycznych filtrów pozwala prawie całkowicie usunąć alergeny z powietrza.
  • Oczyszczająco-nawilżające: parowe, ewaporacyjne, ultradźwiękowe – zapewniają nie tylko lekkość i komfort oddychania ale i optymalizują poziom nawilżenia skóry osób przebywających w pomieszczeniach.
  • Jonizujące powietrze – urządzenia sprawiające, że zawartość i proporcje jonów dodatnich i ujemnych w twoim pomieszczeniu stają się bliższe naturze; oczyszczacze te neutralizują wirusy, wstrzymują rozmnażanie się roztoczy i rozwój pleśni.

 

Najlepsze oczyszczacze powietrza takich marek jak: Sharp, Boneco, Philips, Daikin,  łączą w sobie wszystkie wyżej opisane funkcje. Warto dodać na koniec, że nowoczesne oczyszczacze powietrza do minimum zmniejszają ilość pobieranego prądu a stosowane w nich filtry i inteligentne systemy monitorowania i optymalizacji pracy urządzeń sprawiają, że oczyszczacze powietrza to urządzenia łatwe w użytkowaniu, wysoce opłacalne i wydajne.

Redakcja

Redakcja

26 z Internetu
7893 artykuły 1719 tekstów 70 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


przysłano: 19 grudnia 2023 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca