Literatura

Port Wrocław w Teatrze Polskim

Kolejna edycja festiwalu literackiego "Port Wrocław" odbędzie się w dniach 25-27 kwietnia 2008 roku. Impreza przenosi się na największą dolnośląską scenę, do Teatru Polskiego przy ulicy Gabrieli Zapolskiej. Tutaj także zaplanowana została 14. i 15. edycja imprezy. W 2009 roku 17-19 kwietnia, w 2010 roku 16-18 kwietnia.

Zmiana miejsca, to nie jedyna z festiwalowych nowości. W trakcie imprezy wręczone zostaną po raz pierwszy Wrocławskie Nagrody Poetyckie przyznawane w trzech kategoriach - debiut roku, książka roku i nagroda za całokształt. "Silesius" będzie pierwszą nagrodą literacką w Polsce przyznawaną wyłącznie dla poetów.

"Powieszone wiersze" zastąpione zostaną przez projekt "Nakręć wiersz". W przedsięwzięciu będą mogli wziąć udział nie tylko piszący wiersze (niezależnie od dorobku), ale także filmowcy amatorzy i profesjonaliści. Na zwycięzców czekać będą nagrody finansowe o łącznej wysokości 10 tysięcy złotych.

Festiwal nabierze bardziej międzynarodowego charakteru. Pojawią się poeci z Francji, Niemiec, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych. Wśród nich m.in. Reiner Kunze (na zdjęciu obok). Prezentacjom towarzyszyć będą premiery kilku obcojęzycznych książek, w tym trzech antologii.

Podczas festiwalu zaprezentowanych zostanie ponad 30 tytułów, w tym m.in. antologia Na szali znaków. Czternastu poetów francuskich, Osobne przyjemności Harry'ego Mathewsa oraz Wojaczek wielokrotny Stanisława Beresia i Katarzyny Wołowiec.

Po raz pierwszy w przygotowanie imprezy włączyła się także Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Blok imprez dla dzieci, akcje, happeningi, wystawy w mieście, bloki filmowe, dyskusje, debaty oraz koncerty - to dopełnienie gotowego już programu imprezy.

Kampania informacyjna festiwalu po raz pierwszy równolegle prowadzona będzie w Polsce i za granicą. Wszystko po to, by zachęcić do przyjazdu do Wrocławia miłośników poezji, a także tłumaczy i wydawców z innych państw.

Start projektów towarzyszących imprezie, w tym konkursu "Nakręć wiersz" już niebawem. Pod adresem nawigacja@biuroliterackie.pl przyjmowane są zgłoszenia od osób zainteresowanych wolontariatem i pomocą przy organizacji festiwalu.

od: 25 kwietnia 2008
do: 27 kwietnia 2008 Teatr Polski
ul. Gabrieli Zapolskiej

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 27 grudnia 2007 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca