Literatura

Sceny z niemego kina

Liryczna spowiedź, w której autor próbuje poznać istotę ludzkiego bytu i pamięci.

Specyfika ludzkiej pamięci powoduje, że człowiek potrafi zakodować, przechować i w żądanym przez siebie momencie odtworzyć pewne wydarzenia. Dzięki temu można zachować wspomnienia z najodleglejszych lat dziecinnych by po długim czasie wydobyć ja na światło dzienne i ponownie przeżyć nie tylko najpiękniejsze momenty swego życia. Właściwość ta umożliwiła hiszpańskiemu pisarzowi napisanie pięknej, lirycznej powieści "Sceny z niemego kina". Llamzares utkał piękną historię, pełną nostalgicznych wspomnień na podstawie zdjęc z rodzinnego albumu. Każde zdjęcie to odrębne wspomnienie zakopane w pamięci. Główny bohater, którym jest być może alter ego samego autora, wytężając pamięć przywołuje na myśl swoje dzieciństwo i młodość spędzoną w niewielkim górniczym miasteczku. Czytelnik ma okazję zobaczyć długą drogę do szkoły bohatera, a także poznać trudy życia codziennego mieszkańców Olleros. Czytając można jednocześnie stać się świadkiem wielkich wydarzeń, które na zawsze zmieniły tryb życia i mentalność społeczeństwa hiszpańskiego miasteczka. Narrator obnażył swoje wspomnienia i emocje związane z tak wielkimi wydarzeniami jak przyjazd generała Franco czy pojawienie się w miasteczku pierwszego telewizora. Oprócz kilku wyjątkowych sytuacji z życia bohatera, czytelnik ma do czynienia raczej ze zwykłymi, codziennymi obrazami. Jednakże dobór słów i często poetyckich środków do ich opisu spowodował, że nawet błahe wydarzenia urosły do rangi wielkich. Wiele z nich przybrało nawet charakter ponadczasowych i uniwersalnych metafor dotyczących życia, śmierci, przemijania, a także ludzkiej pamięci.

"Sceny z niemego kina" to bardzo refleksyjna powieść wprowadzająca w nostalgiczny nastrój. Lektura tej książki wymaga dość dużego skupienia i koncentracji, choć kilka początkowych rozdziałów niekoniecznie na to wskazuje. Nie jest to zbiór lekkich, chaotycznych myśli, ale bardzo dokładnie i głęboko przemyślanych odczuć, które przetrwały w pamięci bohatera bardzo wiele lat. Naprawdę dobra literatura zajmująca trochę dłużej niż jeden wieczór.

Autor jest hiszpańskim pisarzem i dziennikarzem. Pochodzi z hiszpańskiej wsi Vegamin, którą we wczesnych latach jego dzieciństwa zatopiły wody sztucznego jeziora. Wykształcił się w zawodzie adwokata, ale szybko porzucił tę profesję by oddać się pisarstwu. Jest autorem zbiorów poezji, dzienników z podróży i powieści, które przyniosły mu niebywałą sławę i uznanie.Anna Balcerowska

Anna Balcerowska premium

37 Bydgoszcz
128 artykułów 30 komentarzy
Studentka politologii z typowo humanistycznym umysłem, miłośniczka literatury, recenzentka książek. ...
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
katasza
katasza 1 listopada 2008, 10:51
Nabyłam ta ksiazke jakis czas temu. Kiedy wzięłam ja z chaosu poprzecenianych stert ksiązek w pewnym supermarkecie, wiedzialam ze musze ja miec. przeczytalam tytuł...tytulem juz do mnie przemowila.

gleboka, trudna, wartosciowa. Zdecydowanie godna naszej uwagi.
przysłano: 24 września 2008 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca