Literatura

Światowy bestseller Romy Ligockiej znowu w Polsce

Jedna z najważniejszych książek roku

Der Spiegel

 

Najbardziej poruszające wspomnienie… ponieważ  dziecięce wspomnienia mają wielką siłę.

Glamour

 

Przeznaczeniem wspomnień Romy Ligockiej „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” jest stać się jednym z najważniejszych niemieckich towarów eksportowych.

Focus week


Nieprawdopodobnie wzruszająca, pięknie napisana, wstrząsająca i bardzo potrzebna książka

Marie Claire UK

 

„Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” to bez wątpienia najbardziej ściskające za gardło wspomnienia jakie kiedykolwiek czytałem.

Sentinel Sunday

 

 

Roma Ligocka- malarka i pisarka. Jej książki :Dziewczynka w czerwonym płaszczykuKobieta w podróży oraz Tylko ja sama tworzące osobistą trylogię są bestsellerami, nie tylko w Polsce ale i w Europie. Wielokrotnie nagradzana, przez wiele lat pracowała jako kostiumolog i scenograf w licznych europejskich teatrach, operach, także w filmie i telewizji. Jest także uznaną malarką.

Felietony Romy Ligockiej co miesiąc możemy przeczytać w miesięczniku "Pani". Zostały wydane przez  Wydawnictwo Literackie w trzech tomach: Znajoma z Lustra, Wszystko z miłości  i Czułość i obojętność.

 

Książki Romy Ligockiej to opowieści niezwykłej kobiety, która dzięki ogromnej sile charakteru zdołała przeciwstawić się wyrokom historii, odnaleźć szczęście i nadać swemu życiu sens. Roma Ligocka, mimo przeżytej tragedii, potrafi powiedzieć: "Życie może być piękne nawet dla kogoś, kto przeszedł piekło - a cuda się zdarzają. Mnie moje życie kiedyś podarowano, a potem sama je sobie podarowałam." 

W jednej z postaci filmu "Lista Schindlera" - dziewczynce w czerwonym płaszczyku odnalazła siebie.  To, oraz rozmowa z reżyserem, S. Spielbergiem było impulsem do napisania autobiograficznej książki "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" która przyniosła Romie Ligockiej prawdziwą sławę, przetłumaczona na 22 języki (ostatnio nawet na chiński), stała się międzynarodowym bestsellerem, a prawa do ekranizacji książki zostały sprzedane hollywoodzkiemu producentowi.


 

Książka Ligockiej to opowieść o koszmarze dzieciństwa, spędzonego w krakowskim getcie, strach, upokorzeniu, śmierci bliskich. i o cudownym ocaleniu bohaterki. Autorka z  perspektywy dziecka, opisała wszystkie bolesne doświadczenia, o których tak bardzo stała się zapomnieć: Jak pisze: "przyglądałam się życiu na dworze, w którym nie miałam prawa brać udziału. Przyglądała się zza zasłony, bo wszystko było zabronione, nawet wyglądanie przez okno."

Poznamy również jej  powojenne losy: zabawy w towarzystwie kuzyna - Romana Polańskiego i przyjaciela - Ryszarda Horowitza, przelotna fascynacja komunizmem,  świat cyganerii artystycznej Krakowa, przyjaźń z Piotrem Skrzyneckim, liczne romanse, a wreszcie emigracja i kariera w show businessie.

Dramatyczne przeżycia nie pozwoliły jej do końca odnaleźć się w nowym, powojennym świecie. Koszmar przeszłych dni powracał nawet wówczas, gdy autorka była już dojrzałą kobietą.. Autorka ujawnia też długie zmagania z depresją, będącą rezultatem wojennej traumy, uzależnienie od leków, z którego wielkim wysiłkiem udało jej się uwolnić.

Nie sposób przejść obok tej książki obojętnie. Jest to szczera i prawdziwa opowieść o złamanym przez wojnę pokoleniu. Opowieść o wszechobecnym, paraliżującym strachu, który trwa całe życie …

 

 



Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 28 kwietnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca