Literatura

Poznań Poetów 2011

17 maja rozpoczyna się w Poznaniu festiwal POZNAŃ POETÓW, którego kuratorem jest prof. Piotr Śliwiński (UAM).

 

Do Poznania na nasze zaproszenie przyjedzie ponad 60 gości – poetów i krytyków z Polski, Niemiec, Szwecji, Czech i Indii (m.in. Biedrzycki, Ekier, Franaszak, Grzebalski, Jankowicz, Kopyt, Kunze, Lundquist, Mansztajn, Pasewicz, Rolando, Roszak, Shiva Prakash, Sośnicki, Świetlicki, Wiedemann, Zadura, Zagajewski…)

W programie festiwalu (szczegóły w załączniku): wieczory autorskie, seminarium krytycznoliterackie: „Lekcja wiersza”, promocja książki: „Poznań Poetów (1989-2010)”, konkurs im. Klemensa Janickiego na książkę poetycką, Noc Nowych Głosów, a także: koncerty: zespół Niwea – „Tak ma być”, Qlhead & Wojtek Luchowski Live Act, Poznań Free Septet, slam po czesku oraz – tradycyjnie – mecz piłkarski młodzi poeci kontra reszta świata.

 

 

 

17 V 2011 /wtorek/

CK „ZAMEK” / SALA POD ZEGAREM

17.00-18.30 MARCIN ŚWIETLICKI WIERSZE ZEBRANE

głosy o poecie: Jarosław Borowiec, Jerzy Borowczyk, Agnieszka Kijak

prowadzenie: Marcin Jaworski

Ukazanie się wierszy zebranych Marcina Świetlickiego jest kolejną okazją do przemyślenia poezji, która odcisnęła wyjątkowe znamię na ostatnich dwóch dekadach. Świetlicki – ironiczny buntownik, egzystencjalista, romantyk, kim właściwie jest? Jak jest czytany? Trójgłos o jego twórczości jest wyrazem różnych oczekiwań i odmiennych satysfakcji.

 

CK „ZAMEK” / SALA POD ZEGAREM

19.00-21.30 „Poznań Poetów (1989-2010)”: Bromboszcz (Beszterda), Gierszewski (Armatowska), Grzebalski, Kaczanowski, Kępiński, Nguyen Chi Thuat, Rolando, Roszak, Rybicki

prowadzenie: Krzysztof Siwczyk, Piotr Śliwiński

Poznań Poetów to nie tylko nazwa festiwalu, to przede wszystkim codzienność, bardzo zróżnicowana, ujęta częściowo w książce pod takim właśnie tytułem. „Poznań Poetów 1989 – 2010” przedstawia twórców, którzy debiutowali w ciągu minionego dwudziestolecia, nie wszystkich oczywiście. Uwzględnia za to Krystynę Miłobędzką, która w latach 90. odrodziła się jako poetka wyjątkowa, osobna i nareszcie należycie ceniona. Wieczór jest okazją do spotkania z niektórymi bohaterami książki.

 

CK „ZAMEK” / NAMIOT

22.00 NIWEA „TAK MA BYĆ” – koncert

Gdy musimy wstać z łóżka w środku nocy po to, by iść do kuchni lub łazienki, przedmioty wydają się twardsze i bardziej kanciaste, niż w świetle dnia. Jeszcze lepiej jest, gdy na klatce schodowej gaśnie nagle światło, a my trzymamy się poręczy z nogą w górze i stawiamy następny krok w ciemność i pustkę. Korytarz zwęża się, a wyobraźnia buduje kubistyczne konstrukcje ze stalowych prętów i betonowych płyt. Złudzenie pryska jeśli ktoś piętro niżej zapali światło z powrotem: jest tak, jakby wróciło życie, a wraz z nim normalne tempo ruchów i kierunek myśli. Przychodzi wrażenie, iż spędziliśmy chwilę w świecie na opak, w negatywie.

Nowa NIWEA chce wpędzić słuchacza i widza w podobny stan na dłużej. Bąkowski i Szczęsny robią performerską anty-rzeźbę z braku, z dziury po ich obecności – to puste miejsce po nich, jak powietrze, wypełnia muzyka i tekst. NIWEA gasi światło, znika, po to by wyraźniej było widać rzeczy główne. NIWEA idzie brawurowo w stronę śmiertelnie poważnego kabaretu, w którym teatralna blaga i prawda balansują w odpowiednich proporcjach, czyli prawie nie do wytrzymania. NIWEA wymaga wiernych, niczym kościół. Ceremonia jest dostępna tylko pokrewnym duszom. „Bardzo się boję, ale tak ma być” – jeden z nowych tekstów wyznacza tonację całej płyty i stanowi podstawowy klucz do jej tajemnic. Jednocześnie brzmi jak coś większego i ważniejszego, niż zwykły tekst piosenki. (Michał Lasota/ Galeria Stereo)

 

 

18 V 2011 /środa/

10.00-14.00 LEKCJA Z WIERSZEM

Spotkania z krytykami i poetami w szkołach poznańskich i wielkopolskich; dyskusja o poezji, przykładowe analizy, warsztat.

 

KLUBOKAWIARNIA MESKALINA

16.00-17.30 "NIGDY NIE BĘDZIESZ SZEDŁ SAM". KIBICA PORTRET HYMNICZNY (dyskusja)

prowadzenie: Wojciech Hamerski

600 lat temu na grunwaldzkich polach rycerze Jagiełły odśpiewali podobno Bogurodzicę, najstarszą polską pieśń hymniczną. Pokrewieństwo między bitwą a meczem, zupełnie oczywiste, pozwala spojrzeć na hymny piłkarskie jak na manifesty bojowe, śpiewane z szalikiem-sztandarem uniesionym wysoko nad głowę. Kibicowska pieśń zagrzewa do walki i rozgrzewa, gdy na stadionie przymrozek. Pomaga się też połapać, kto swój. Prześwieca przez nią idea – solidarność. Słabo wypada w wykonaniu solowym, za to przemnożona przez ilość gardeł potężnieje, pozwala odczuć siłę naszych, daje kopa. „Nigdy nie będziesz szedł sam” – z prostotą myśl tę wyraża bodaj najsławniejszy klubowy hymn piłkarski. Swój dziarski śpiew kibice Liverpoolu nazywają metaforycznie… „słodkim srebrnym trelem skowronka”. No właśnie! Nie zapominajmy, że hymny piłkarskie to również wiersze. O ich wymowie, ale i budowie dyskutować będziemy podczas spotkania, na którym odśpiewane zostaną niektóre z tekstów biorących udział w „Konkursie na Hymn Kibica”.

 

CK „ZAMEK” / SALA POD ZEGAREM

18.00-19.30 WIECZÓR AUTORSKI REINERA KUNZE (z udziałem tłumacza i poety JAKUBA EKIERA)

prowadzenie: Inez Okulska

Reiner Kunze to legenda poezji niemieckiej, twórca o wielkim autorytecie i dorobku, w sporej części spolszczonego – m. in. dzięki Jakubowi Ekierowi. W NRD – dysydent, zmuszony do emigracji. Jakub Ekier to wybitny tłumacz poezji i prozy, a także ceniony poeta, autor zwięzłych, oszczędnych, celnych wierszy.

 

CK „ZAMEK” / NAMIOT

20.00-21.30 CZAS (NA) MIŁOSZA

(wielogłos krytyczny: Andrzej Franaszek, Grzegorz Jankowicz, Piotr Michałowski, Anna Pytlewska; wielogłos liryczny – wiersze Cz. M. w wykonaniu poetów, uczestników festiwalu) + pokaz filmu „Autograf”, real. Mikołaj Jazdon

prowadzenie: Paweł Próchniak

Miłosz na Festiwalu, Miłosz w Poznaniu… W roku poświęconym Poecie wybitni znawcy twórczości Miłosza pytają czy to naprawdę jest jego czas. Jego charyzma, poetyka i tematy, ile z nich zostało? Jak młodsi poeci odnoszą się do spuścizny Noblisty? Czy istnieje przesłanie Miłosza? Miłosz żywy?

21.30 CZAS NA LAUREATA: OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU IM. KLEMENSA JANICKIEGO

Jury: Szczepan Kopyt, Edward Pasewicz, Robert Rybicki, Krzysztof Siwczyk, Mariusz Grzebalski

Konkurs po raz czwarty w nowej formule. O zwycięstwo mogą się ubiegać młodzi poeci (przed trzydziestką), niekoniecznie debiutanci, nagrodą jest wydanie tomu wierszy.

 

KLUBOKAWIARNIA MESKALINA

22.00 (do ostatniego wiersza)

NOC NOWYCH GŁOSÓW

Czytają finaliści i laureaci konkursu K. Janickiego, uczestnicy warsztatów DROGA DO POZNANIA, studenci, laureaci konkursu Instytutu Filologii Polskiej o Nagrodę Fanfila. Rodzaj Wolnej Trybuny, na którą zapraszają (i której strzegą) prowadzący:

Karol Francuzik i Krzysztof Hoffmann

oprawa muzyczna: QLHEAD & WOJTEK LUCHOWSKI LIVE ACT

 

19 V 2011 / czwartek/

CK „ZAMEK” / SALA POD ZEGAREM

10.00-14.30 LEKCJA WIERSZA (seminarium krytycznoliterackie)

Anna Czabanowska-Wróbel, Danuta Opacka-Walasek, Grzegorz Jankowicz, Marcin Jaworski, Piotr Michałowski, Dariusz Pawelec, Paweł Próchniak

7 uczestników (wybitni krytycy, badacze literatury) interpretuje wiersze uczestników festiwalu, analizując zarazem swoje sposoby czytani. Lekcja obowiązkowa dla wszystkich innych czytelników, studentów, licealistów.

 

10.00- 14.00 LEKCJA Z WIERSZEM (kolejne 4 spotkania)

 

ZESPÓŁ SZKÓŁ MISTRZOSTWA SPORTOWEGO NR 2, AL. NIEPODLEGŁOŚCI 32

15.30-16.45 MŁODZI POECI KONTRA RESZTA ŚWIATA

Mecz piłkarski poeci – krytycy i rozstrzygniecie konkursu na słowa do HYMN KIBICA

Przeniesienie odwiecznych sporów między poetami i krytykami na boisko piłkarskie uznać wypada za wkład Poznania Poetów do historii literatury, a zarazem niepokojący przekaz na temat reguł panujących w życiu literackim. W czterech dotychczasowych pojedynkach zwyciężali krytycy, mimo bohaterskiej postawy poetów. Czy to wieczność wynagradza krytykom znikomość szans, by mogli się w niej zapisać? Czy to skutek ich lepszego wytrenowania, by tak rzec – kwestia diety? Czy kwestia charakteru, zaciętości, potrzeby górowania? Te kwestie fundamentalne unieważni prognozowany wynik tegorocznego spotkania – POECI JAK ZWYKLE WYGRAJĄ. Niesieni dopingiem, słowami hymnów, zapałem kibiców – nowych wieszczów narodowego sportu. Polski football słowem stoi. Polski football – rzecz wyobraźni.

 

CK „ZAMEK” / SALA POD ZEGAREM

17.00-17.45 TRZY KWARANSE W „PAŁACYKU”, CZYLI NOWY PASEWICZ

prowadzenie: Grzegorz Jankowicz

W dziesięć lat po debiucie – nowa książka poetycka Edwarda Pasewicza. Jeden z najbardziej sugestywnych twórców ostatnich lat, kiedyś poznaniak, krytyk i badacz pulsu tego miasta, przeniósł się do Krakowa. Czy cos z tego wynika dla poezji? Zapewne nic, ale i tak jest to dobry powód, jeden z wielu dobrych powodów, żeby posłuchać nowych wierszy Pasewicza.

18.00-18.45 MARIE LUNDQUIST

19.00-20.30 ADAM ZAGAJEWSKI

(z udziałem Zbigniewa Kruszyńskiego, tłumacza oraz Anny Czabanowskiej-Wróbel)

Marie Lundquist– wybitna szwedzka poetka, dramatopisarka, eseistka (jest m.in. autorką eseju o poezji Adama Zagajewskiego). Pisze sztuki radiowe, tłumaczy literaturę norweską, prowadzi warsztaty twórczego pisania na uniwersytecie w Göteborgu. Mieszka w Sztokholmie. Wybór jej wierszy ukaże się wkrótce w „Zeszytach Literackich”.

Adam Zagajewski jeden z najwybitniejszych poetów polskich, kiedyś związany z Nową Falą, od początku lat 90. patron orientacji klasycznej. Twórca żywo komentowany, inspirator ważnych dyskusji estetycznych. Mieszka w Krakowie, regularnie wykłada w USA.

 

CK „ZAMEK” / NAMIOT

21.00-22.30 CZAS KULTURY

Bohdan Zadura, Dariusz Sośnicki, Jakobe Mansztajn

prowadzenie: Jerzy Borowczyk i Łukasz Jeżyk

„Czas Kultury”, założony w podziemiu przed 25 laty, był w latach dziewięćdziesiątych jednym z głównych motorów zmiany literackiej, miejscem publikowania ważnych utworów poetyckich i prozatorskich, przestrzenią sporów estetycznych i światopoglądowych. Ostatnio coraz wyraźniej nawiązuje do tej tradycji.

 

KLUBOKAWIARNIA MESKALINA

22.30 (do ostatniego wiersza) SLAM PO CZESKU

otwarty popis slamerów z Polski i Czech: Mirek Kynčl, Robert Hysek, Andre Thaisz, Bohdan Bláhovec, Kuba Przybyłowski, Dawid Koteja

prowadzenie: Romek Franczyk i Maciej Mikulewicz

godz. 24.00 POZNAŃ FREE SEPTET (Fetler/ Jankowiak/ Kopyt/ Kowalski/ Mełech/ Rogoża/ Romul)

Po czesko-polskim slamie w ramach muzycznej odsłony Poznania Poetów wystąpią wspólnie twórcy związani z poznańską sceną muzyki improwizowanej (znani m.in. z grup: Yazzbot Mazut, Tfaruk, Tsigunz i Lentoid). Większość muzyków septetu współpracowała ze sobą już wcześniej, ale w tak potężnym składzie usłyszymy ich po raz pierwszy.

Michał Fetler – saksofon barytonowy

Kuba Jankowiak – trąbka

Szczepan Kopyt – gitara basowa

Piotr Kowalski – perkusja

Piotr Mełech – klarnet basowy

Paweł Rogoża – saksofon tenorowy

Lena Romul – saksofon altowy

 

20 V 2011 /piątek/

CK „ZAMEK” / NAMIOT

16.30-19.00 SERYJNI POECI

Miłosz Biedrzycki, Adam Wiedemann, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska (premiera książki), Konrad Góra (premiera książki), Radosław Kobierski (premiera książki), Kopyt / Kowalski (premiera książki z płytą)

prowadzenie: Agnieszka Wolny-Hamkało

WBPiCAK w krótkim czasie zasłynęła jako wyjątkowo aktywny, wybredny i zarazem odważny wydawca poezji. Poeci, których książki ukazują się w dwóch seriach, lokalnej i ogólnopolskiej, reprezentują wszystkie pokolenia i poetyki. Obok twórców od dawna pierwszorzędnych (P. Sommer, A. Sosnowski, A. Wiedemann) pojawiło się szereg książek pisarzy nieco zapomnianych, przede wszystkim zaś sporo debiutów (M. Grundwald, K. Pietryk, J. Roszak). Wartą podkreślenia cechą tego wydawnictwa jest znakomita oprawa graficzna, dzieło Piotra Zdanowicza.

 

CK „ZAMEK” / NAMIOT

19.30-20.45 WIECZÓR AUTORSKI SHIVA PRAKASH H. S.

prowadzenie: Piotr Śliwiński

Shiva Prakash, poeta i dramaturg , profesor estetyki na Uniwersytecie w New Dehli, pisze po angielsku i w języku kannada; stypendysta wielu światowych fundacji, uczestnik International Writing Program (USA). Krytyczny znawca Zachodu i krytyczny miłośnik Wschodu. Na PP jest jeszcze jednym całkiem innym głosem.

 

KLUBOKAWIARNIA MESKALINA

21.30 SYMPOZJON

Rozpisana Szybka Randka

prowadzenie: Joanna Kownacka, Zuzanna Wiącek

*Mistrzostwa we wznoszeniu toastu (nagroda – butelka wina z autografami poetów - uczestników festiwalu)*

Być może ostatnia szansa, żeby się zakochać (w poezji, poetce, poecie) – Moderatorzy Rozpisanej Szybkiej Randki gwarantują silne emocje. Kolejna szansa, żeby się wygadać (przy toastach). Jeszcze jedna okazja, żeby upić się (wierszem i winem).

 

 

Na wszystkie spotkania – wstęp wolny.

Kurator festiwalu: prof. Piotr Śliwiński (UAM)

Organizator: Centrum Kultury „Zamek”

ul. Święty Marcin 80/82

61-809 Poznań

Polska / Poland

tel. +48 61 64 65 270

tel./fax +48 61 64 65 308

www.zamek.poznan.pl

www.poznanpoetow.pl

e-mail; poznanpoetow@ckzamek.pl

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 13 grudnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca