Literatura

Tadeusz Nowak w serii 44

Po bardzo dobrze przyjętych zbiorach poezji Broniewskiego, Konopnickiej i Ważyka, w serii „44. Polska poezja od nowa” ukaże się wkrótce tom „Psalmy i inne wiersze” Tadeusza Nowaka. Autorem wyboru jest Bohdan Zadura, laureat tegorocznego Silesiusa. Zaplanowana na sierpień premiera tomu zbiegnie się z dwudziestą rocznicą śmierci Tadeusza Nowaka.

 

Tadeusz Nowak, poeta i prozaik, laureat Nagrody Kościelskich, urodził się w 1930 roku w Sikorzycach pod Dąbrową Tarnowską. Zadebiutował osiemnaście lat później, na łamach „Wici” (sam za oficjalny debiut wolał uważać późniejszą o rok publikację w „Twórczości”), równocześnie rozpoczynając naukę na Uniwersytecie Jagiellońskim.

 

Przez lata był członkiem redakcji „Tygodnika Kulturalnego”, współpracował m.in. z „Nową Kulturą” i „Życiem literackim”. Nieprzerwanie pisał - wiersze (m.in. tomy „Uczę się mówić”, „Psalmy”, „Pacierze i paciorki”), opowiadania i powieści (trylogia „Diabły”, „Dwunastu”, „Prorok”). Po jego poezję sięgał m.in. Marek Grechuta.

 

Twórczość zmarłego w 1991 roku poety przypomni niebawem Biuro Literackie. W sierpniu ukaże się tom „Psalmy i inne wiersze”, zbiór poezji Tadeusza Nowaka w autorskim wyborze Bohdana Zadury. Będzie to kolejna pozycja - po „Wierszach i dwóch poematach” Adama Ważyka w wyborze Andrzeja Sosnowskiego, „Wykrzywiam się na ten wszechświat” Władysława Broniewskiego w wyborze Dariusza Suski i „Złotniejącym świecie” Marii Konopnickiej w wyborze Piotra Matywieckiego - wydana w serii 44. Poezja polska od nowa.

 

Książki z serii 44. Poezja polska od nowa w Poezjem.pl:

 

Władysław BRONIEWSKI Wykrzywiam się na ten wszechświat >>>

http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/id/113820

Maria KONOPNICKA Złotniejący świat >>>

http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/id/113831

Adam WAŻYK Wiersze i dwa poematy >>>

http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/id/113838

 


przysłano: 28 grudnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca