Literatura

Nowa księgarnia i wakacyjny cykle dyskusji o książkach

Znane postacie polskiego życia literackiego - krytycy, pisarki, publicystki - zapraszają wszystkich chętnych do kameralnej rozmowy wokół książek i towarzyszących jej problemach.

Wszystkie spotkania odbędą się w Księgarni Krytyki Politycznej w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat (Nowy Świat 63, róg Świętokrzyskiej). Zapraszamy w lato we wtorki, zawsze o 19.00, wstęp wolny!

(NIE)LETNIE LEKTURY

26 lipca, wtorek, 19.00

Harry Potter, wampiry i późny kapitalizm. Literatura dla dzieci i młodzieży w przemysłach kultury

prowadzenie: Roman Kurkiewicz
gość: Hanna Gill-Piątek

Niedawna premiera filmowej adaptacji powieściowego Harry’ego Pottera jest okazją do przyjrzenia się współczesnej literaturze dziecięcej i młodzieżowej. Czy może ona istnieć autonomicznie, w oderwaniu od przemysłu filmowego, telewizyjnego, zabawkarskiego, w których kontekście dziś funkcjonuje? Czy dominacja na listach bestsellerów nie tylko w Polsce (gdzie w kategorii „literatura dziecięca i młodzieżowa” najlepiej sprzedawały się powieści z serii „Zmierzch” i „Pamiętniki wampirów”) tych samych książek, obudowanych wielkimi promocyjnymi budżetami, przemysłem gadżeciarskim etc., świadczy o tym, że mamy do czynienia z erą literackich blockbusterów, bardziej produkowanych niż pisanych? Jakie treści przekazuje taka literatura? Jakiej literatury dziecięcej byśmy chcieli?

2 sierpnia, wtorek, 19.00

Pakt (auto)biograficzny

prowadzenie: Marta Konarzewska
goście: Andrzej Żuławski, Krzysztof Tomasik

W ostatnich latach mamy do czynienia z wysypem dzieł w różny sposób poddających literackiej obróbce życie realnych osób, z biografiami wywracającymi do tej pory ustalone wizerunki (biografia Kapuścińskiego), powieściami z kluczem (Trans Manueli Gretkowskiej), wysypem dzienników (Dzienniki Iwaszkiewicza). Jak w tych dziełach pracują mechanizmy literackiej kreacji, w jaki sposób kształtują się granice między „faktami” i „fikcją”, jak daleko wolno posunąć się pisarzowi w opisie żyjących osób? Jakie polityczne konsekwencje może mieć (auto)biograficzna proza?

9 sierpnia, wtorek, 19.00


Jak pisać o kinie?

prowadzenie: Marta Konarzewska

Jak wygląda dziś książka filmowa w Polsce? Po co w ogóle pisać o filmie, do kogo kierowane są książki filmowe? Jakie sposoby ujmowania filmu dominują? Punktem wyjścia do dyskusji będą nie tylko filmowe książki KP, ale także najważniejsze publikacje filmowe ostatnich miesięcy, nowe wydanie Encyklopedii kina Tadeusza Lubelskiego, Globalne Hollywood Marcina Adamczaka czy eksperymentalna książka Wunderkammera. Kino Terry’ego Gilliama pod redakcją Kuby Mikurdy.

23 sierpnia, wtorek, 19.00


Na martwym rynku? (Dla)czego (nie)czytają Polacy

prowadzenie: Roman Kurkiewicz
goście: Beata Stasińska, Tomasz Piątek

Czy polski rynek wydawniczy przeżywa kryzys? Co czytają Polacy? Co listy najlepiej sprzedających się książek mówią nam o naszych gustach czytelniczych? Jakie są mechanizmy kreowania bestsellerów w Polsce? Czy Polacy oduczyli się czytać?

30 sierpnia, wtorek, 19.00

Co czyta prawica?

prowadzenie: Marta Konarzewska 
goście: Kinga Dunin, Cezary Michalski

Czy w Polsce istnieje odrębny obieg prawicowej i lewicowej literatury? Co czyta i pisze prawica? Czego dowiedzieć można się o Polsce z ostatnich prawicowych powieści (Ziemkiewicza, Wildsteina, Terlikowskiego), czego z prawicowej publicystyki? Czy powstaje fenomen kampowego odbioru prawicowej publicystyki?


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 stycznia 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca