Wywrota

koncert inauguracyjny 7. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur

25 września o godz. 18 w Sali Kongresowej koncert inauguracyjny 7. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur otworzy Urszula Dudziak Superband w składzie:

Urszula Dudziak - wokal

Łukasz Poprawski - saksofon altowy

Robert Cichy - gitary

Jan Smoczyński - instrumenty klawiszowe

Krzysztof Pacan - gitara basowa

Artur Lipiński – perkusja

 

Urszula Dudziak zaprezentuje premierowy wielokulturowy projekt, specjalnie przygotowany na 7. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur. W latach siedemdziesiątych wraz z Michałem Urbaniakiem z ogromnymi sukcesami wykonywali swój oryginalny miks jazzu i etno. Wówczas w warstwie muzyki ludowej aranżowanej przez Michała Urbaniaka i Urszulę Dudziak dominowały głównie motywy polskie. Tym razem, z pomocą odpowiedzialnego za całokształt kompozytorsko-aranżacyjny kierownika muzycznego Jana Smoczyńskiego, jazz zmiesza się z muzyką z różnych zakątków świata. Fascynacja mistrzem tego typu fuzji - Joe Zawinulem, w zestawieniu z niezwykle oryginalnym językiem Urszuli Dudziak i energetycznymi interpretacjami Superbandu da mieszankę świeżą, kolorową i niezwykle interesującą.

Fragment nowego utworu Urszuli Dudziak stanowi tło jingla festiwalowego 7. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.

 

Koncert inauguracyjny uświetni także dwukrotnie nominowany do nagrody Grammy, Femi Kuti, nigeryjski muzyk, ikona afrobeatu, aktywista, najstarszy syn Feli Kutiego. Ten wyjątkowo charyzmatyczny artysta wystąpi wraz ze swoim wieloosobowym zespołemPositive Force. Na początku swojej muzycznej drogi tworzył w zespole ojca. W latach 80-tych założył własną grupę Positive Force, a w 1998 roku wdarł się przebojem na międzynarodową scenę muzyczną płytą Shoki Shoki i hitem Beng, beng,beng. Podczas,  gdy krążki takie jak Fight to Win łączyły elektronikę i rap, to ostatni album Africa for Africajest najbardziej dynamiczną płytą od lat i równocześnie powrotem do korzeni. Podobnie jak ojciec, w swojej twórczości porusza tematy polityczne oraz społeczne dotyczące dzisiejszej Nigerii i Afryki. Nie waha się wskazywać konkretnych nazwisk, dlatego też nigeryjskie władze wielokrotnie cenzurowały jego twórczość, zniesławiały, a nawet doprowadziły do aresztowania. W 1999 roku reżim wojskowy zakazał stacjom radiowym grania utworu Beng, beng, beng. Jednak Femi odnalazł w tej sytuacji pozytywny aspekt. Sprawy, o które poprzez swoją muzykę walczył on, a wcześniej jego ojciec, mimo zakazów władz zostały nagłośnione.

 

Po dwóch latach starań o to, by artysta przyjechał na nasz Festiwal wreszcie się to udało” – mówi Maria Pomianowska, Dyrektor Artystyczny Festiwalu. „Cieszę się niezmiernie, szczególnie że publiczność bardzo liczyła na mocny akcent afrykański. Mimo, że to edycja, gdzie królować będzie muzyka ze Starego Kontynentu, możliwość zaprezentowania kunsztu tego wspaniałego artysty to

dla nas ogromna radość i zaszczyt”.

 

25.09 godz. 18 - Koncert inauguracyjny 7.Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur

Bilety: 30/50/70 PLN do nabycia w sieci Eventim


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 3 lutego 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca