Literatura

Ogłoszono laureatów nagrody im. Janusza Zajdla

Anna Kańtoch i Jacek Dukaj to laureaci Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2010. Gala odbyła się w sobotę w Poznaniu w ramach 26. Ogólnopolskiego Festiwalu Miłośników Fantastyki Polcon 2011.

Nagroda imienia Janusza Zajdla przyznawana jest autorom najlepszych polskich utworów literackich z dziedziny fantastyki, wydanych w poprzednim roku kalendarzowym, w dwóch kategoriach: za powieść i za opowiadanie.

W kategorii "opowiadanie" nagrodę zdobyła Anna Kańtoch za "Duchy w maszynach", tekst opublikowany w antologii "Jeszcze nie zginęła", nakładem wydawnictwa Fabryka Słów. To jej trzecia nagroda im. Zajdla.

 

Laureatem w kategorii "powieść" został Jacek Dukaj za "Króla Bólu i pasikonika", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Dukaj został laureatem nagrody im. Zajdla po raz szósty.

 

Anna Kańtoch urodziła się w 1976 roku, jest absolwentką orientalistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej debiutem było opowiadanie "Diabeł na wieży", potem opublikowała powieść "Miasto w zieleni i błękicie". W ubiegłym roku autorka zdobyła statuetkę za powieść "Przedksiężycowi", a rok wcześniej za opowiadanie "Światy Dantego". W 2005 roku była nominowana za opowiadanie "Długie Noce", a w 2007 za powieść "13. anioł".

 

Jacek Dukaj urodził się w 1974 roku. Dał się poznać szerszej publiczności w roku 2002, jako autor opowiadania "Katedra", na podstawie którego Tomasz Bagiński nakręcił swój nominowany do Oscara film.

Debiutował w 1990 roku opowiadaniem "Złota Galera" na łamach "Fantastyki", publikował szereg opowiadań i mikropowieści w prasie i antologiach. Nagrodzona Zajdlem w 2008 roku powieść "Lód" zdobyła wiele innych laurów, w tym m.in. Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego oraz Europejską Nagrodę Literacką.

 

Ogólnopolską nagrodę miłośników literatury fantastycznej przyznano po raz pierwszy w roku 1985. Wtedy nosiła ona nazwę "Sfinks". Po śmierci Janusza Zajdla, który nie zdążył odebrać wyróżnienia za rok 1984 (za powieść "Paradyzja"), zdecydowano o zmianie jej nazwy. Aby uhonorować zmarłego pisarza, nagrodę "Sfinksa" zmieniono na "nagrodę imienia Janusza Zajdla".

 

Janusz Andrzej Zajdel (ur. 1938 w Warszawie, zm. 1985 w Warszawie) był prekursorem nurtu socjologicznego w polskiej literaturze science-fiction. Choć jego pierwsze opublikowane utwory to opowiadania, najbardziej znany jest z powieści. Są wśród nich takie tytuły, jak wydana w 1983 r. "Limes inferior", czy opublikowana rok później "Cała prawda o planecie Ksi".

Wśród laureatów nagrody Zajdla są m.in. Andrzej Sapkowski, Andrzej Ziemiański, Anna Brzezińska i Jarosław Grzędowicz.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 7 lutego 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca