Film

7. Przegląd Filmowy Brave Festival!

 

Brave Festival to nie tylko koncerty, spektakle i warsztaty, ale też wartościowe kino. Już jutro we wrocławskim DCF-ie rusza 7. edycja Przeglądu Filmowego Brave Festival (3-7.07), na którym będzie można zobaczyć filmy o ginących kulturach i tradycjach z całego świata. Projekcjom towarzyszyć będą spotkania ze znakomitymi gośćmi. Wśród nich pojawi się m. in. Izza Genini - marokańska dokumentalistka, twórczyni cyklu „Maroko. Ciało i dusza”.

 

W nawiązaniu do tegorocznego hasła festiwalu Brave – „Wtajemniczenia kobiet”, bohaterkami i twórczyniami filmów siódmej edycji przeglądu będą głównie kobiety. Podczas tego wielkiego święta odważnego kina będzie można zobaczyć seanse podzielone na trzy cykle tematyczne. Pierwszy z nich, „Brave Focus” poświęcony zostanie Maroku – jednemu z najciekawszych i najbardziej fascynujących państw Afryki. Tamtejsza reżyserka – Izza Genini, w cyklu 11 krótkometrażowych filmów pokaże widzom wciąż praktykowane, prastare marokańskie tradycje i obrzędy. Drugi cykl „Brave People Doc” to filmy o wyjątkowo odważnych ludziach, którzy wbrew społecznym schematom i barierom podejmują próbę walki z obojętnością i o naprawę ludzkiego bytu. Wśród nich znaleźć będzie można dokument „Kiedy wszyscy inni śpią” – w którym główny bohater, turecki taksówkarz tworzy fotoreportaże o bezdomnych ze Stambułu. Cykl „Brave Contexts” w całości poświęcony jest natomiast różnym aspektom kobiecości.Jednym z najciekawszych filmów tego cyklu będzie obraz pt. „Spójrzcie nam w oczy”, dokumentujący przebieg olbrzymiego projektu streetart’owego w największych slumsach naszego globu. Wydarzeniem specjalnym będzie projekcja filmu „Pina” Wima Wendersa w 3D.

 

W ramach Przeglądu Filmowego do Wrocławia przybędą również wyjątkowi goście, którzy w Dolnośląskim Centrum Filmowym spotkają się z publicznością, by przybliżyć im kultury, tradycje i miejsca pokazywane na ekranie. Wśród nich pojawi się reżyserka Izza Genini – autorka cyklu „Maroko. Ciało i dusza”, która w swoich dokumentach uchwyciła m. in. wciąż kultywowane, prastare marokańskie obrzędy. W ramach filmu „Trzecia płeć w Indiach” publiczność będzie mogła posłuchać wykładu Anny Lachowicz-Tomczyk – wicedyrektor Instytutu Studiów Azjatyckich we Wrocławiu, a przy okazji projekcji „Uśpione dziecko” o codziennym życiu w Maroko opowie wielokrotnie podróżujący po czarnym lądzie Tomasz Błoński – analityk Centrum Studiów Afrykanistycznych. Nie zabraknie również Marcina Szydzisza – prawnika, historyka, doktora nauk politycznych, którego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki bliskowschodniej, a który doda własny komentarz do filmu „Wszystko o mojej babci”. Po projekcji filmu „Księżyc, słońce, kwiat, gra” widzowie będą mogli posłuchać natomiast iranisty i tłumacza literatury perskiej – Alberta Kwiatkowskiego. Warto spotkać się również z zafascynowanym Marokiem podróżnikiem i etnologiem Łukaszem Braunem, który opowie o filmie „W domu mojego ojca”.

 

Dodatkowo przed seansem „Spójrzcie nam w oczy” odbędzie się prezentacja poświęconastreetartowcu o pseudonimie JR – autorowi filmu i jednemu z jego bohaterów.

 

7. Przegląd Filmowy Brave Festiwal odbędzie się w Dolnośląskim Centrum Filmowym (ul. Piłsudskiego 64A) w dniach od 3 do 7 lipca. Bilety na poszczególne seanse do kupienia w Centrum Festiwalowym (Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 57) w godzinach 10.00 - 19.00 i na stronie www.tickets.bravefestival.pl .

 

Więcej informacji o Przeglądzie na www.bravefestival.pl oraz nawww.facebook.com/BraveFestival

 

 

7. Przegląd Filmowy BRAVE – harmonogram spotkań

 

Anna Lachowicz-Tomczyk

film „Trzecia płeć w Indiach”,  3 lipca, godz. 16.00

 

Izza Genini

film „Powrót do Oulad Moumen”, 3 lipca, godz. 20.00

 

Tomasz Błoński

film „W domu mojego ojca”, 5 lipca, godz. 18.00

 

Łukasz Braun

film „W domu mojego ojca”, 5 lipca, godz. 18.00

 

Marcin Szydzisz 

film „Wszystko o mojej babci”, 5 lipca, godz. 20.00

 

Tomasz Błoński               

film  „Uśpione dziecko”, 6 lipca, godz. 18.00

 

 

Przed filmem „Spójrzcie nam w oczy” (7 lipca, godz. 20.00) odbędzie się prezentacja poświęcona twórcy i jednemu z bohaterów filmu – streetartowca  JR.


przysłano: 2 lipca 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca