Film

Szwedzki Instytut Filmowy wybrał„Hipnotyzera” na kandydata do Oscara

 

„Hipnotyzer” to pierwszy od 25 lat szwedzki film Hallströma i jego pierwszy thriller. Jeszcze zanim padł pierwszy klaps, film został sprzedany do ponad 30 krajów.

 

Lasse Hallström był już kilkakrotnie nominowany do Oscara. Pierwszy sukces odniósł w 1985 roku dzięki „Mojemu pieskiemu życiu”. Film, którego Lasse Hallström był także współscenarzystą, zdobył wiele nagród - w tym dwie nominacje do Oscara (za reżyserię i scenariusz oryginalny). W 1993 na ekrany wszedł obraz ,,Co gryzie Gilberta Grape'a”. W rolach głównych wystąpili Johnny Depp, Juliette Lewis oraz Leonardo Di Caprio nominowany do Oscara za rolę upośledzonego umysłowo chłopca. Natomiast w 1999 roku Lasse Hallström otrzymał złotą statuetkę za scenariusz do filmu „Wbrew regułom” (na podstawie powieści Johna Irwinga). Również jego późniejsze obrazy, jak „Kroniki portowe” czy „Czekolada”, cieszyły się uznaniem widzów i krytyków oraz zdobyły liczne nagrody.

 

Hipnotyzer” powstał na podstawie książki Larsa Keplera o tym samym tytule.

 

 

Przekład z języka szwedzkiego Marta Rey-Radlińska

Zapraszamy do obejrzenia trailera książki pod » tym linkiem «

W środku grudniowej nocy psychiatrę Erika Marię Barka budzi telefon ze sztokholmskiego szpitala. Komisarz kryminalny Joona Linna prosi go o pilną pomoc – leczenie nieprzytomnego pacjenta, który doświadczył poważnego urazu. Ma nadzieję, że za pomocą hipnozy Erik będzie mógł komunikować się z chłopcem, umożliwiając policji przesłuchanie go. Dzięki temu może uda się ustalić, kto brutalnie zamordował jego rodziców i młodszą siostrę, a następnie znaleźć i ocalić starszą siostrę, zanim będzie za późno.

Jednak od ostatniego razu, gdy Erik praktykował hipnozę, minęło dziesięć lat, a psychiatra obiecał sobie, że nigdy do tego nie wróci. Powracające bolesne wspomnienia z tamtego czasu sprawiają, że decyduje się odmówić policji swojej pomocy.

 

Gdy w końcu daje się jednak przekonać, zostaje uruchomiona seria nieprzewidzianych zdarzeń…

 


 

POLECAMY RÓWNIEŻ POZOSTAŁE KSIĄŻKI LARSA KEPLERA!


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 13 września 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca