Literatura

Nowa książka Tadeusza Różewicza

W przededniu dziewięćdziesiątych pierwszych urodzin Tadeusza Różewicza Biuro Literackie zapowiada nowy tom, który ukaże się 29 listopada. "to i owo" to pierwsza książka po wydanym w 2008 roku zbiorze "Kup kota w worku (work in progress)" z premierowymi utworami autora. 
 
Tytuł trafnie oddaje zawartość książki Tadeusza Różewicza. Czytelnik znajdzie w niej "to", co najbardziej go interesuje (wiersze, groteski dramatyczne, zapisy felietonowe), ale i "owo", czyli rysunki (nie tylko) autorskie, rękopisy drukowanych tu utworów, dedykacje Leopolda Staffa i przyjaciół pisarzy.
 
Autor "nauki chodzenia" jest jednym z najlepiej znanych współczesnych poetów i zarazem jedną z najbardziej tajemniczych osobowości polskiej kultury. Stosując proste środki wyrazu, potrafi wyrazić bogate treści, uczy niezależnego myślenia. Tak jak np. w dwóch wierszach zapowiadających nową książkę "na ty z Czesławem" oraz "zawód: literat" opublikowanych właśnie na stronie biuroliterackie.pl.
 
Piotr Śliwiński pisze w najnowszej książce "Horror poeticus": "Różewicz to poeta ze zdumiewającym wyczuciem inicjujący nurty i koniunktury liryczne, które w jego przypadku oznaczały po prostu ważne wybory i ważne sprawy, popularny, mimo że poezja jego jest w zupełności niekonsolacyjna, brzydząca się tanich pocieszeń, choć niepozbawiona współczucia". Nie sposób myśleć o poezji, nie przywołując twórczości Tadeusza Różewicza.
 
Rozmaitość form w jednym tomie - głównie połączenie druku i grafiki - stała się już tradycją od czasu wydania "Płaskorzeźby" (1991). Dla przykładu, w książce "Kartoteka: reprint" z 2011 roku zamieszczono wyjątkowe faksymile jednego z najbardziej znanych dramatów Tadeusza Różewicza, podobnie jest w "Historii pięciu wierszy" (2011), gdzie przeglądając reprodukcje rękopisów tytułowych pięciu utworów, poznajemy zmagania poety z tekstem.
 
Przed wielu laty Tadeusz Różewicz zamierzał opublikować zbiór dedykacji, jakie ułożyli dlań pisarze polscy i obcy. Miały im towarzyszyć eseistyczne komentarze, wspomnienia o autorach. Echem tamtego pisarskiego planu jest kilkanaście zamieszczonych w "to i owo" wpisów. Kompletne, jak zapewnia poeta, są dedykacje Leopolda Staffa. Redaktor tomu Jan Stolarczyk uzupełnił go odpowiednimi notami.
 
Tadeusz Różewicz urodził się 9 października 1921 roku w Radomsku. Poeta, prozaik, dramaturg. Laureat wielu nagród literackich zagranicznych i polskich, m.in. Nagrody Polskiego PEN-Clubu (1997), Nagrody Ministra Kultury i Sztuki (1997), Nagrody Literackiej Nike (2000), Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości (2008). Odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (1996) i wielu innymi wysokimi odznaczeniami, a także nagrodami literackimi. Mieszka we Wrocławiu.
 
Autor od pięciu lat związany jest z Biurem Literackim, w którym ukazało się siedem jego książek: "nauka chodzenia" (2007), "Kup kota w worku (work in progress)" (2008), "Wycieczka do muzeum" (2010), "Margines, ale..." (2010), "Kartoteka: reprint" (2011), "Historia pięciu wierszy" (2011), "Wbrew sobie. Rozmowy z Tadeuszem Różewiczem" (2011), a także antologia "Dorzecze Różewicza" z wierszami wybranymi i omówionymi przez ponad dwudziestu poetów, uzupełniona filmem Artura Burszty i Jolanty Kowalskiej.
 

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 pazdziernika 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca